Když pravda vypluje na povrch a chůva se stane hrozbou

Když pravda vypluje na povrch a chůva se stane hrozbou

Tisk

Dej si na ni pozor perexSarah Goldmanová chce začít znovu. Za sebou nechává nejen spoustu problémů a nepříjemností, ale především Holly Monroeovou, pohlednou mladou chůvu, kterou si s manželem Danielem najali na hlídání jejich malého syna Jacoba.

Zpočátku se zdá, že je tato spolupráce pro všechny prospěšná. Sarah má chůvu, která si své povinnosti plní dokonale, díky čemuž si může trochu odpočinout. Malý Jacob má novou kamarádku, kterou zbožňuje. Daniel je rád, že je jeho manželka spokojená. Holly zas v Sarah najde mateřskou postavu, po jaké vždycky toužila. Sarah však vždy byla trochu paranoidní, a tak se rozhodne, že bude chůvu bedlivě sledovat. Jednoho dne uvidí něco tak šokujícího, že ji to přinutí se s rodinou přestěhovat. Zdá se ale, že Holly jim je v patách. Co chce? A může pro rodinu Goldmanových představovat hrozbu?

O autorce

Thriller Dej si na ni pozor napsala Samantha M. Bailey, spisovatelka, redaktorka a novinářka na volné noze, která je spoluzakladatelkou propagačního a internetového programu pro autory a čtenáře BookBuzz. Debutovala psychologickým thrillerem Na pokraji sil, který se stal bestsellerem, vyšel v mnoha světových jazycích a získal několik ocenění. Autorčinu novinku v českém překladu vydalo Nakladatelství Kalibr.

Dvě vypravěčky, dvě časové roviny

Ve vyprávění o tom, co změnilo jejich životy, se střídají Sarah a Holly. Zatímco Sarah v ich-formě vypráví o současnosti – o novém domově, změnách v jejím manželství, o synovi, poznávání nových sousedů a divných zážitcích, které se stupňují a dohánějí ji k šílenství, kapitoly Holly v er-formě se zaměřují na minulost. Díky nim můžete sledovat příběh od samého začátku. Zjistíte, z jakého rodinného prostředí tato krásná dívka pochází, dozvíte se její temná tajemství a budete pozorovat, jak se její život postupně proplétá se životem rodiny Goldmanových.

Skvělý námět, rozpačité rozuzlení

Daniel, Sarah, Holly. Tři dospělí lidi, z nichž každý něco skrývá. Své temné stránky před sebou navzájem tají a tváří se, že žádné neexistují. Pravda však vždycky vyplave na povrch, a to platí i v tomto případě. Tento námět je skvělý a po většinu knihy funguje přímo dokonale. Když si k tomu přidáte napjatou atmosféru, která by se dala krájet, a podivné události, z nichž vás bude mrazit stejně jako Sarah, měli byste dostat perfektní thriller, který vás udrží v napětí až do finále. Akorát, že tady to tak není.

Samotný závěr je totiž poněkud rozpačitý. Ano, všechno se vysvětlí, ale ne příliš uvěřitelně. Jako by autorka sama nevěděla, jak chce příběh vlastně ukončit, a tak se rozhodla improvizovat a napsat to, co jí jako první přišlo na mysl. Je to škoda, protože tím zkazila celkový dojem. A tajemství postav? Bylo naznačováno, že jsou hrozná a děsivá, ale nic šokujícího ani překvapivého se neobjeví. Čtenáři, kteří čtou psychologické thrillery často, navíc rychle odhalí, kdo za vším stojí. Pokud však po tomto žánru sáhnete jenom občas, je možné, že budete s pointou spokojeni.

Dej si na ni pozor
DEJ SI NA NI POZOR
Autorka: Samantha M. Bailey
Originální název: Watch Out for Her
Překlad: Jaroslava Hromadová
Žánr: thriller
Vydáno: Kalibr, 2023
Edice: Světový bestseller
Počet stran: 288

Hodnocení: 70 %

www.knizniklub.cz/knihy/618887-dej-si-na-ni-pozor.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Naše písničky vznikají jako bouřka – rychle!

Maxim Turbulenc 200Psal se rok 1994, když v Praze vzniklo nové hudební seskupení, které si dalo název Maxim Turbulenc. V tom roce mi bylo třiadvacet a tahle trojice mi připadala pěkně praštěná. Dokázali ale rozesmát a získat si náklonnost napříč ge...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Podivní na misi v Americe

mapa dni200Ještě si jasně pamatuji, jak mě naprosto zhypnotizovala obálka první knihy Ransoma Riggse. K tomu tajemný název Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Letos na knižní pulty doputoval již čtvrtý díl série. Tentokrát se s našimi podivnými...


Literatura

100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny

Červená propiska (perex)Ať už češtinu milujete, nebo nesnášíte, tahle knížka může být váš skvělý parťák na každý den. Procvičíte si v ní ty největší přešlapy českého jazyka a jednou pro vždy si uděláte jasno, jaký...

Divadlo

Městské divadlo Zlín rozjíždí divadelní sezónu s Řidičem slečny Daisy

ridic slecny daisy 200„Předskokanem“ nové sezóny v Městském divadle Zlín bude komedie Řidič slečny Daisy v režii Petra Akimova. Premiéru bude mít v divadelním klubu Dílna už 26. srpna. Hlavní roli Daisy dostala jako dárek za věrnost zlínskému div...

Film

Brumbálovo tajemství pošlapala kritika. Důvodem je náročnost přesyceného diváka

brumbal1 (2)Třetí díl Fantastických zvířat dle předlohy J. K. Rowlingové s názvem Brumbálovo tajemství jsem zhlédla se zatajeným dechem. Neočekávala jsem absolutně nic. Motivací pro mě byl předchozí díl Grindelwaldovy zločiny,...