Může obyčejná dívka s netypickou zálibou pomoct českému odboji?
Banner

Může obyčejná dívka s netypickou zálibou pomoct českému odboji?

Tisk

bezkyne perexKonec 30. let 20. století. Poslední měsíce svobodné Československé republiky. Růžena, studentka francouzštiny, si však s politikou hlavu nedělá. Když Hitler rozbije Československo a jeho armáda vkročí do Prahy, připojí se Růžena k odboji. Jaké následky bude mít její rozhodnutí?

I když by se mohlo zdát, že tato na první pohled obyčejná dívka nemá žádné speciální schopnosti, je tu něco, co z ní dělá skvělou odbojářku. Vyniká v nedávno vzniklém sportu, jemuž městská mládež s nadsázkou říká „běhání“. Tito běžci pronikají do hlídaných objektů a „probíhají“ je skrz. Vítězí ten, kdo nejrychleji překoná předem domluvenou trasu bez toho, aniž by ho spatřila ostraha. Růženiny „běžecké“ zkušenosti jsou v protinacistickém odboji více než žádané, a tak se dívka rozhodne, že i ona se zapojí do boje za svobodu. Netuší ale, jakou cenu za to bude muset zaplatit.

O autorovi

Knihu Běžkyně napsal český spisovatel Martin Koláček, který se věnuje zejména tvorbě sci-fi a humoristické literatuře. Vystudoval Fakultu humanitních studií V Praze, kde získal titul Bc. Poté, co opustil studium antropologie, nastoupil do firmy Disney Mobile Games na pozici Game designera. Tvorbou her se pak živil dalších 10 let. V roce 2013 založil vydavatelství e-knih E-knihy jedou, které pomáhá začínajícím autorům a autorkám prosadit se na knižním trhu.

Neotřelý válečný příběh

Knihy, které se odehrávají během druhé světové války, se těší mimořádné oblibě čtenářů, a tak jich vychází opravdu mnoho. Náměty v nich se však často opakují a pokud chcete nějakou originální, musíte důkladně hledat. Neotřelý pohled na válečné události nabízí právě Běžkyně odehrávající se v Československu. Příběh mladé odbojářky působí autenticky, díky čemuž mu uvěříte. A nejen to – dokážete se také bez problémů vcítit do hlavní postavy. Růžena je vzdělaná mladá žena se specifickými zálibami. Ty jsou perfektně popsané, takže si snadno dokážete představit, jak její „běžecká kariéra“ vypadá. Její dobrodružství jsou navíc doplněná mapkami, na kterých můžete sledovat nejen její pohyb, ale i trasy jejích společníků. Kromě mapek kniha obsahuje i ilustrace vytvořené pomocí umělé inteligence.

Pokud jde o samotný příběh, ten je rozdělený do krátkých kapitol. V nich nenajdete žádnou zbytečnou vatu, právě naopak – každá zmíněná událost posouvá děj dopředu a dává nové informace o hrdinech i o odboji. Napínavé momenty, při nichž jde o život, se střídají s úvahami Růženy, jejíž vynalézavost vás mnohdy překvapí. To platí i pro dějové zvraty, jež nelze předvídat. Zlatým hřebem knihy ale je rozhodně doslov. Těchto pár řádků vás nejen dojme, ale i podtrhne hlavní poselství. Lepší závěr tato kniha zkrátka mít nemohla.

bezkyne

BĚŽKYNĚ
Autor: Martin Koláček
Žánr: historický román
Vydáno: Martin Koláček – E-knihy jedou, 2023
Počet stran: 187

Hodnocení: 90 %

https://eknihyjedou.cz/bezkyne


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Aleš Cibulka, moderátor České tajenky a Toboganu, zahradničí a chystá se koupit vertikutátor

ales cibulka200S Alešem Cibulkou se od ledna letošního roku můžeme potkat vpodvečer každého všedního dne u České tajenky. Tato vědomostní ryze česká soutěž, kterou připravila TV Barrandov, si rychle našla...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Jarek Nohavica, zpívající básník

Nohavica jarek perexS životopisy slavných osobností se v poslední době roztrhl pytel. Ne všechny portréty se povedly. Tentokrát však z pytle vypadl poměrně povedený kousek. Knížka Jarek Nohavica autorky Dany Čerm...


Literatura

Středověk jako pestrá doba v literatuře

stredovek200Křest knížky Františka Kalendy Vraždy ve znamení hvězdy se uskutečnil v nakladatelství Dobrovský na pražském Václavském náměstí. Kniha, vydaná nakladatelstvím Vyšehrad, čtenáře zavádí na dvůr Karla IV. a do ulic staré Prahy krátce po morové ráně...

Divadlo

Escorial: Soumrak padá na královský hrad!
Image29. únor je magické datum. Je jednou za čtyři roky a přímo vybízí k výjimečným událostem. Jednou z nich rozhodně byla premiéra inscenace Escorial: Soumrak padá na královský hrad!, debutové představení divadla J...

Film

Co zajímavého o filmu vyšlo na Slovensku?

200filmZatímco u nás zjišťujeme, že důležité publikace o filmu šíří nakladatelství, která se tímto oborem buď nezabývají jako svým hlavním předmětem zájmu (Host, Academia), nebo se jedná o malé vydavatele, zato s výrazným vkladem nadšenectví (Casablanca, Camera...