Taťána Roskovcová: Se sestrou se dokážeme na sebe hezky napojit a společně „vyprávět“ ty hluboké příběhy

Taťána Roskovcová: Se sestrou se dokážeme na sebe hezky napojit a společně „vyprávět“ ty hluboké příběhy

Tisk

archiv Taťána Roskovcová 2

Přes dvě desetiletí spolupracovala s Karlem Gottem, tři roky s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers, hrála a zpívala na scéně Národního divadla v Praze v jazzové opeře Dobře placená procházka pod vedením oscarového režiséra Miloše Formana a jeho syny Petra a Matěje. Zpívá v jazzové vokální kapele Prime Time Voice a v souboru ČaroTaJ, který spoluzaložila. Kromě toho se Taťána Roskovcová věnuje také pedagogické činnosti. A jak sama říká: „Zpěv je nádherný a všechno to, co od nás hlas potřebuje, aby mohl svobodně, a hezky zaznít, mě baví objevovat.“

Hudba vás provází od narození. Tatínek na čtyři desítky let byl primášem Olšavy v Uherském Brodu na Slovácku, odkud pocházíte. Výborně zpíval a hrál na několik hudebních nástrojů. Lásku k hudbě vštípil také vám i vaší starší sestře Jitce. Jak vzpomínáte na období svého dětství prožitého v prostředí plném kultury a hudby? Co vás bavilo?

Zpěv pod tatínkovým vedením s cimbálovou muzikou Olšava i vystupování a nahrávání s dalšími hudebními tělesy, které se věnovaly lidovým písním (Brněnský orchestr lidových nástrojů, bratislavský OĽUN), jsme i se sestrou Jitkou braly jako naprosto přirozenou součást našich životů. Bylo to podobné, jako když některé rodiny vyrážejí pravidelně na společné výlety či sportovní zápasy – my jsme vyráželi na různá vystoupení na rozličných kulturních akcích. K dalším mým aktivitám v dětství stráveném v Uherském Brodě patřily hra na housle, poslech hudby všech žánrů, hodiny baletu, které jsem později vyměnila za tanec v souboru Olšava, a samozřejmě nezapomenutelný čas strávený s mými kamarádkami, se kterými jsem v kontaktu dodnes a jsem za to moc vděčná.

Jako dítě jste zpívala a hrála housle, které jste také vystudovala na kroměřížské konzervatoři a pak sólový zpěv a hudební výchovu na Pedagogické fakultě. Uvažovala jste o tom, že byste se stala učitelkou po vzoru vaší maminky, nebo jste spíše chtěla zpívat?

Myslím, že je přirozené, že v mládí se hudebně založený jedinec, který doslova hltá a pozoruje i napodobuje všechny své hudební idoly (v mém případě pěvecké i houslové), soustředí spíše na cvičení, přípravu na vystoupení a celkově na to, jak působit na pódiu, ale je jisté, že pedagogické cítění mám po mamince v krvi, a přišlo mi tedy přirozené už za studií na konzervatoři či na Pedagogické fakultě v Plzni, začít pár hodin týdně také učit, ať už housle či zpěv.

archiv Taťána Roskovcováá

V letech 1998 až 2019 jste působila v orchestru Karla Gotta a měla možnost tak vystupovat na různých místech v zahraničí. Jak vzpomínáte na spolupráci s tímto výjimečných mužem naší populární hudby?

Máte pravdu, Karel Gott byl opravdu výjimečný, což si teď uvědomuju snad ještě víc, než když jsem měla možnost ho vnímat a stát s ním na pódiu několikrát měsíčně (a v období turné třeba i každý den). Vzpomínám na Karlovu noblesu, nesmírnou profesionalitu, ale také na jeho ohromný smysl pro humor a schopnost radovat se ze života. A také na jeho laskavost a určitou ochrannou ruku, kterou držel nad námi – vokalistkami. S kolegyní Dashou jsme například měly jet s kapelou na koncert do Košic auty na rozdíl od Karla, který letěl letadlem. Když se to dozvěděl den předem na zkoušce, trval na tom, aby „děvčata“ letěla s ním, že to přece po nás nikdo nemůže chtít… Všechny koncerty i nezapomenutelné situace, které jsem s mým okouzlujícím „nadřízeným“ zažila, si v paměti uchovám do konce života. Více než dvacet let je dlouhá doba. A k tomu mi samozřejmě v uších vždy bude znít jeho nádherně barevný a nezaměnitelný hlas.

Dalším výrazným mužem na hudební scéně je Ondřej Havelka, s nímž jste zpívala v jeho Melody Makers. Jaká to byla pro vás zkušenost?

Byla jsem nadšená, že jsem mohla vedle popu proniknout i do dalšího, odlišného hudebního žánru – a Ondřej a všichni členové Melody Makers skutečně UMÍ. Měli jsme s naším triem možnost si zazpívat opravdu krásný swingový repertoár, který občas zařazujeme na našich koncertech s Prime Time Voice i dnes.

archiv Taťána Roskovcová

Řadu let působíte v dámském vokálním jazzovém triu Prime Time Voice, kde zpíváte s Martou Marinovou a Dájou Šimíčkovou. Co vás baví na jazzu? Je to ta možnost improvizace, že pokaždé je to jiné?

Na zpěvu v triu mě především naplňuje společné hledání výsledné barvy, dynamiky, dále společné rytmické cítění, a vůbec to celkové vzájemné propojení. My už jsme na sebe do takové míry „nacítěné“, že se nám dokonce stalo, že jsme na nějakém vystoupení, které bylo hodně dlouhé a únavné, svorně přeskočily jednu část písně, aniž jsme se domlouvaly a aniž jsme hnuly na pódiu brvou… Jinak improvizace samozřejmě k jazzu patří a i my máme v repertoáru několik skladeb, ve kterých se po této stránce „vyřádíme“. Ale jsme v Prime Time Voice tři zpěvačky, musíme respektovat party pro jednotlivé hlasy, které do svých skladeb či aranží známých jazzových standardů i filmových melodií zapíše náš vrchní aranžér, a současně kontrabasista Jarek Šimíček. Dalšími instrumentalisty kapely jsou Jiří Kovář (kytara) a Jan Dvořák (bicí nástroje).

archiv Taťána Roskovcová - dámské vokální jazzové triu Prime Time Voice

Známá jste také z muzikálových rolí - jako je např. Helena v muzikálu Janka Ledeckého Hamlet (Divadlo Kalich v Praze, 550 repríz), Elen v hudební komedii Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (Divadlo J. K. Tyla v Plzni), Juliška v muzikálu Cikáni jsou do nebe (Divadlo J. K. Tyla v Plzni). Také jste účinkovala v jazzové opeře Dobře placená procházka (Národní divadlo Praha), kde jste měla tu možnost spolupracovat s režisérem Milošem Formanem a jeho syny Petrem a Matějem. Jaká byla spolupráce s oscarovým režisérem Milošem Formanem?

Na přípravu „Procházky“ v roce 2007 vzpomínám jako na krásné období! Miloš Forman byl neskutečně vlídný ke všem zúčastněným a všichni jsme vnímali, jak si užívá spolupráci se svými dlouholetými přáteli v čele s panem dirigentem Liborem Peškem či panem Jiřím Suchým v roli pošťáka, ale hlavně se svými syny, na které byl viditelně a láskyplně pyšný. A bylo proč – těch nádherných inscenačních nápadů bylo v tomto mimořádném představení opravdu spoustu. Zážitkem bylo i to, jak dokonale jsme si mohly s kolegyněmi v rolích „rozvedených žen“ užít Národní divadlo, neboť Formani nás nechali zpívat například i z bočních loží či přímo z hlediště. A vybavuji si i vřelé přijetí představení španělským publikem v ohromném moderním divadle Palau de les Arts Reina Sofia ve Valencii. A moje osobní vzpomínka - když jsme začali představení zkoušet, učili jsme se pomalu já a můj tehdy roční syn Štěpán trávit občas večery jeden bez druhého, no a když jsme měli za dva roky derniéru, byla jsem na počátku těhotenství s mladším synem Martinem.

Nějakou dobu spolupracujete s vaší sestrou Jitkou Novotnou, která je rozhlasovou moderátorkou a dramaturgyní a milovnicí hudby a zpěvu. Spolu zpíváte v souboru ČaroTaJ, který se věnuje nevšední úpravě lidových písní z moravsko-slovenského pomezí. Jaké to je zpívat na scéně s vlastní sestrou?

Je to téměř tak samozřejmý a příjemný pocit, jako bychom si povídaly… V těch písních je i kus našeho společného života – mnohé z nich jsme zpívaly už jako děti s tatínkem. Se sestrou se dokážeme na sebe hezky napojit a společně „vyprávět“ ty hluboké příběhy. A k tomu si nesmírně užíváme instrumentální doprovod našich kolegů: basklarinetisty Petra Valáška, violoncellisty Jana Kellera a fagotisty – a mého muže – Ondřeje Roskovce.

archiv Taťána Roskovcová - soubor ČaroTaJ

Jakou hudbu ráda posloucháte v soukromí? Máte oblíbený žánr nebo interpreta?

Prošla jsem si různými „posluchačskými“ obdobími, ale přiznám se, že v současnosti nejvíce času trávím poslechem a výběrem skladeb pro své studenty. Na konzervatoři studenti populárního zpěvu pracují během studia se všemi žánry, takže poslouchám kromě popu také šansony, jazzové standardy, muzikálové písně, ale třeba i rockovou muziku. Když se ale chci potěšit a vsadit na jistotu, pustím si nádherné hlasy jako Arethu Franklin, Ellu Fitzgerald nebo třeba Freddieho Mercuryho či Michaela Jacksona.

K pedagogické práci jste se nakonec dostala a učíte sólový zpěv na Pražské konzervatoři a na ZUŠ. Co vás baví a čím vás naplňuje práce pedagožky?

Zpěv je nádherný a všechno to, co od nás hlas potřebuje, aby mohl svobodně, a hezky zaznít, mě baví objevovat. Zpívání je komplexní záležitost a práce se studenty nejen na technice a interpretaci písní, ale také na jejich uvolnění, schopnosti relaxace a současně svalové harmonii, a tím pádem správné energii, kterou je potřeba vložit do každého tónu, to je velké a nekonečné dobrodružství!

A co čas na odpočinek? Jak ráda trávíte chvíle volna?

Chodím si ráda zaběhat – nejen kvůli fyzické aktivitě, ale také kvůli psychické „očistě“. Poslední dobou zkouším i Nordic Walking, což mi přijde skvělé pro postavení páteře a srovnání celého těla. Baví mě četba a přála bych si, aby mi na knížky zbývalo víc času. S manželem milujeme přírodu a společný čas strávený na chatě, kterou máme na kouzelném místě na Plzeňsku. Moc rádi máme i společné sledování filmů se syny – často i za cenu vášnivých diskusí nad vyzněním filmu…. Ale gurmáni jsme celá rodina, takže dobré jídlo nás zase vždycky stmelí.

archiv Taťána Roskovcová - v souboru ČaroTaJ

Taťána Roskovcová:

  • Narodila se 27. 12. 1977 v Uherském Hradišti jako Taťána Málková, vyrůstala v Uherském Brodě. Tatínek Lubomír Málek (1945 – 2021) byl primášem CM Olšava. Sestra Jitka Novotná (1973) je rozhlasovou moderátorkou a dramaturgyní. Manžel Ondřej Roskovec je sólofagotistou v České filharmonii a členem souboru Afflatus Quintet, společně mají syny Štěpána a Martina.
  • Vystudovala hru na housle na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a sólový zpěv a hudební výchovu na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.
  • V letech 1998 – 2019 byla vokalistkou a houslistkou orchestru Karla Gotta.
  • 2003 – 2006 byla členkou jazzového dámského tria Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.
  • Od roku 2013 zpívá v jazzové vokální kapele Prime Time Voice. V roce 2022 spoluzaložila soubor ČaroTaJ, který se věnuje písním z moravsko-slovenského pomezí.
  • Jako pedagožka učí sólový zpěv na oddělení populární hudby na Pražské konzervatoři a na ZUŠ Harmonie v Praze 6 – Dejvicích.


Foto: archiv Taťány Roskovcové


 

Přihlášení



Cesta ke hvězdám. Román o nezlomné vůli jít si za svým snem

Příjemné čtení, ženský román o velkých ambicích, dřině i cestě za svým snem je kniha nazvaná Cesta ke hvězdám od autorky Renée Rosen. Hlavní postava, bohatá Glorie Downingová, odchází z domova po krachu na burze a odsouzení otce za majetkové podvody. Zcela bez peněz a s pocitem, že vůbec nic neumí, si našla práci v kadeřnictví, kde myla lidem hlavy. A právě tam se seznámila s později slavnou a úspěšnou Estée Lauder, staly se z nich kamarádky a to všechno odstartovalo další životní kroky a úspěchy obou dívek. Kniha vypráví příběh známé zakladatelky slavné kosmetické značky.

Vymahačka. Thriller inspirován životním příběhem matky autora

Šedivá dýmající Ostrava, zelené Jeseníky. Na severní Moravě je v devadesátých letech minulého století nebezpečně rušno. Když si člověk moc nedělá hlavu se zákonem, může tu snadno přijít k pořádnému bohatství. Tak se hraje ve světě Anastázie a Hanky, dvou mladých dívek, které si nesou šrámy minulosti a potřebují rychlé peníze. Práce vymahaček jim je pomůže sehnat, ale taky je dokáže dostat do velkého maléru.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Kateřina Englichová: V určité fázi života už chcete spolupracovat jen s lidmi, kteří jsou napojeni na stejné vlně

Perex KE

„Harfu jsem si nevybrala, spíš ona mě,“ říká harfistka Kateřina Englichová, která ji studovala nejen na pražské konzervatoři, ale také ve Filadelfii a během studia zde také hrála ve Filadelfském orchestru. Vystupuje jak doma, tak v zahraničí ...

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.

Čtěte také...

Ondřej Müller: příběh Harryho Pottera považuji za uzavřený, ale moc by mě zajímaly osudy některých dalších postav

HP 200Před slušnou řádkou let se stal Ondřej Müller objevitelem Harryho Pottera pro český knižní trh. Jak to tenkrát celé probíhalo, se dozvíte z následujícího rozhovoru.

 

...

Divadlo

Švandovo divadlo má nového stálého hosta, je jím oceňovaný soubor JEDL

svandovo divadlo 200Nového stálého hosta ověnčeného mnoha divadelními cenami přivítá od ledna 2022 pražské Švandovo divadlo. Program jeho studiové scény tak v příštím roce obohatí pět inscenací souboru JEDL, profilujícího se už víc než 10 let ja...

Film

Teroristka sice chce zabít Martina Hoffmana, ale přesto vás pobaví

Teroristka 1

Hned na začátku dubna přichází do kin nový český film Teroristka s Ivou Janžurovou a Martinem Hoffmanem v hlavních rolích. Stojí tato komedie s poučnou zápletkou za návštěvu kina?

...