Opravdu temná krimi: Hlava plná strachu

Opravdu temná krimi: Hlava plná strachu

Tisk

hlava plna strachuZačátkem roku vyšla v nakladatelství Kalibr již třetí kniha ze série Případy Rosalind Krayové britského autora Roba Ashmana. Příběh se jmenuje Hlava plná strachu a už na obálce knihy se dovídáme, že jde o krimi jen pro silné povahy… a tato slova jsou pravdivá. Příběh je krátký, ale z hlavy ho opravdu jen tak nevymažete!

 


Rob Ashman

Rob Ashman pochází z Walesu a pracoval v dolech, v National Coal Board, poté nastoupil na univerzitu a po škole působil na řadě pozic ve výrobě a poradenství ve Velké Británii i v zahraničí. Nyní se naplno věnuje spisovatelské dráze. Česky si můžete přečíst sérii Případy Rosalind Krayové: Bez tváře (2021), Jedno malé prasátko (2022).

Inspektorka Krayová se nenudí

Roz Krayová, inspektorka z oddělení vražd, toho má tradičně na talíři až až. Zdárně vyšetřila dva největší případy, které kdy místní police měla na starosti a jako zastupující šéfinspektorka si též vedla dobře. Tedy aspoň si to myslela, když se hlásila na tuto pozici trvale. Přichází ovšem zklamání a povýšení se jí nedostane. Rozhodne se zkusit štěstí v práci jinde.

Ale mezitím je povolána ke srážce a ujetí od nehody, z čehož se ale vyklube pokus o vraždu. Nedlouho poté má vyšetřovat smrt známého podvodníčka a následně brutálně zabitého zloděje. Její podezření, že všechny tyto tři činy něco spojuje, se potvrzuje a začíná jít o čas… Půjde opravdu o všechno, protože v hledáčku vraha se ocitne i její přítel, patolog Chris Millican.

Antagonista par excellence

Hned na přebalu knihy se dozvídáme o antihrdinovi knihy. Nejdřív jsem byla rozladěná až naštvaná, že tolik vyzradili na samém začátku, ale nakonec to nebylo na škodu. Válečný veterán Alex Jarrod se vrací z Afghánistánu s obličejem zohyzděným masožravým parazitem. Vrací se fyzicky, ale duševně ne. Trpí stresovou poruchou, pronásledují ho noční můry, svět se mu hroutí a on si musí najít nový boj, novou misi.

Autor při vypravování z Alexova pohledu používá ich formu a přináší nám jedinečný náhled do psychiky člověka, který si zažil peklo ve válce a není schopen to opustit. Zajímavý je vhled do života obyčejného vojáka, kamarádství na život a na smrt a další motivace v „normálním“ životě.

Vynikající čtení!

Musím se opakovat, ale Případy Rosalind Krayové patří mezi tenčí knihy (cca 250 -300 stran), ale příběhy jsou natolik silné a postavy díky vykreslení jejich psychiky uvěřitelné až hmatatelné, že knihu klidně přelouskáte za jeden večer. Svérázné postavy a mocný příběh, který polemizuje mimo jiné o dobru a zlu, doporučuji všem čtenářům detektivek!

hlava plna strachu

Název: Hlava plná strachu
Autor: Rob Ashman
Série: Případy Rosalind Krayové 3.
Žánr: detektivka, krimi
Originální název: Suspended Retribution (2018)
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2023, pevná
Počet stran: 256
Hodnocení: 90 %

Odkaz na web: https://www.euromedia.cz/hlava-plna-strachu/kniha/15147/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Podzim už je v plném proudu, ale jitra jsou zde tichá, říká Robert Rohál

robert rohal perex

Kulturou žije řadu let. Působil v novinách, kde napsal tisíce článků, později začal také fotit a psát knížky. Dnes Robert Rohál pracuje v jednom kulturním domě, ale nadále píše a publikuje, prezentuje své fotografické výsta...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Políbila jsem Sharu Wheelerovou je skvělou knihou pro queer čtenářstvo

Sharu1Nebinární Casey McQuston napsalx opět výbornou young adultovku. Oproti Poslední stanici je však mířená hlavně na mladší čtenáře v okruhu střední školy. Je to něco mezi detektivkou a romancí a nechybí tedy napětí a silná přátelství. Rozhodně se je...


Literatura

Tak pravil Zarathustra v novém kabátku

zarathustra promluvil-big (2)Nakladatelství Dauphin vydalo první část opravdové filozofické klasiky, jakou je Nietzscheho spis známý pod názvem Tak pravil Zarathustra. Tentokrát však v novém moderním překladu, v bilingvní verzi a pod názve...

Divadlo

Vzhůru do šapitó! To nejlepší z nového cirkusu a pantomimy na Dramoxu

Walls & HandbagsDivadlo, akrobacie a tanec. Novému cirkusu propadá stále více diváků. Na Dramoxu si užijete hned několik fascinujících představení z Česka i zahraničí, v nichž můžete sledovat neuvěřitelné výkony akrobatů.

...

Film

Poslední návrat legendy – Logan: Wolverine

logan perexProzatím poslední zpracování X-men ságy a její snad nejproslulejší postavy Wolverina, které však funguje i jako samostatný film, se dostalo do českých kin 2.3.2016 a sklidilo obrovský úspěch.  Je tak také poslední rolí Hugha Jackmana