Temná akademie Gabrielle Pooleové
Kultura21.cz

Temná akademie Gabrielle Pooleové

200lRozpolcení je již třetím dílem napínavé tajemné série Temná akademie. Po předešlých obalech rudých očí dívky nad městem, rudých očí chlapce nad městem přichází, světě div se, rudé oči dívky a chlapce nad městem, kde se děj odehrává. Istanbul. A tak, jak se předvídatelně mění obal knihy, tak se vyvíjí i samotný děj příběhu. Nicméně nám i tak přináší notnou dávku temnoty a hrůzy. Děj od prvního svazku přitvrzuje, a tak přibývá i mrtvých. Budeme se bát.

 

Na zadní straně nás láká krátké přiblížení děje: „Darkova akademie začíná nový semestr ve starobylém Istanbulu. Cassie je vznešeností města nadšená, nemá ale sílu na to, aby si pobyt pořádně užila. Musí si zvolit mezi privilegovaným světem Vyvolených a svými nejlepšími přáteli. Cassie stojí před osudovým rozhodnutím, které jí může změnit život jednou provždy. Mezitím se městem plíží vrah a podezření může padnout na kohokoliv…“

Cassie je už vcelku sžitá se svým duchem navíc. I přestože se Estelle snaží přemluvit ji ke splynutí s Cassiným vědomím, ona si zachovává odstup. Nechce být jen bezcitná, vypočítavá stvůra, jakou pro ni démonka je. Istanbul, krásné a oslňující město. Nový začátek pro ni i Isabelle.

Kupodivu příběh ale začíná v hotelovém pokoji u jiného Vyvoleného, který si právě liboval v ukájení hladu s roztouženou dívkou. Jenže nakonec jej cosi či kdosi vyrušilo. Nakonec po úporném pronásledování narušitele našel Yusuf smrt.

l

Tento stín prapodivné smrti visel nad celou školou a zlověstně ukazoval na svého vraha. Pravdu však věděli, či alespoň tušili jen někteří, a tak podezření, kdo je vlastně vrahem, putovalo mezi několika možnými adepty zločinu, tudíž i Cassie, Jakem či samotným ředitelem školy, sirem Alricem Darkem.

Tři mrtví v příběhu vzbuzují neskonalou hrůzu nad patetičností příběhu. Ti tři byli pouze nešťastnými oběťmi pokusu zničit démona v těle člověka pomocí magických, temných artefaktů, které byly s to rozdělit ducha Vyvoleného od jeho hostitele. Žel v rukou chlapce se proměnil spíše ve vražednou zbraň. I přes dobré úmysly způsobil jen smrt a bolest. Snad kdyby o svém plánu něco prozradil, mohlo vše dopadnout jinak.

Kromě strašáka tajemného vraha se Cassie potýká s vlastním dospíváním. Hledá místo, kam vlastně patří, je Vyvolenou nebo člověkem? Teď je obojí a zdá se to být v pořádku. Isabella se však cítí odstrčená, a tak i v jejich přátelství dochází ke konfliktu, který vyústí odstěhováním přítelkyně z pokoje. Bez kamarádky, bez potravy je Cassie skutečně rozpolcena.

A jako by toho nebylo málo, zajímá se o Cassie Richard, jeden z Vyvolených, letos jí nepřijde tak uhlazený a požitkářský, docela se jí líbí. Ale je tady stále přítel Cassie, Ranjit, který se chová poněkud zvláštně. Jaké dilema, koho vlastně zvolit, když ona má v hlavě takový zmatek, a k tomu všemu se ještě na scéně objeví bývalý přítel Isabelle, Jake.

Příběh je malinko podobný se ságou Stmívání, kdy záporáci vlastně nejsou záporáky, nýbrž hrdiny jejich doby. Vše má svá pravidla, kam až Vyvolení smí či nesmí zajít, při své touze utišit svůj hlad. Kromě toho se prolínají i dějově podobné linie s Hledači pokladů, kdy tajemný, mocný artefakt může pomoci či zničit vše kolem sebe. O napětí v tomto třetím díle není nouze. Jak to všechno s nám již známými Vyvolenými dopadne si přečtěte sami.

Prozradím, že příběh zůstane otevřený a Cassiina volba sejednoznačně vyřeší ve prospěch Ranjita, který se stane psancem.

Název: Temná akademie: Rozpolcení
Autor: Gabriella Poole
Žánr: hororová trilogie
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013
Počet stran: 286
Hodnocení: 80 %

Gabriella Poole se narodila v Glasgow a snažila se psát celý život. Ať už pracovala jako uvaděčka v divadle, obchodní asistentka, moderátorka v rádiu nebo barmanka. Když se přestěhovala na Barbados, živila se jako zpěvačka v irském baru a začala psát profesionálně.

Později se přestěhovala zpět do Skotska - Morayshire se svým manželem a dvojčaty. Mají labradora, křečka, šílené kočky a nervní rybičky.

Již samotný přebal knihy slibuje poutavé čtení. S rudými duhovkami očí by čtenář čekal tak oblíbený námět mnoha autorů, upíří story. Temné siluety budov, titulek i podtitulek slibují ságu potterovského stylu. A upoutávka z druhé strany přebalu knihy nás nemilosrdně vhodí do spárů upíří fantasie .

„ Darkova akademie je škola jako každá jiná! Jaká zlověstná tajemství střeží Vyvolení – skupina vybraných studentů, kteří se od nezasvěcených drží dál? Kdo je tajemný cizinec, který se v noci potuluje po chodbách? A co se doopravdy stalo před rokem, kdy tu za záhadných okolností zemřela studentka? Vědět málo je sice nebezpečné, ale vědět příliš mnoho zabíjí.“

Tento první díl tajemné série je opravdu podařeným kouskem. Nejenom, že čtenáře udržuje v neustálém napětí z rozuzlení, o čem vlastně příběh je, upíři, vlkodlaci, duchové, vraždící maniaci, sekta... .? Všechny tyto varianty vám přijdou možné, ale mění se s každou nově přečtenou kapitolou. Také předkládá dychtivému čtenáři neustálé zvraty ve vztazích, které mezi obyvateli temné akademie panují.

l1

Tak trochu mi tato kniha připomíná upírovlčí ságu Stmívání. Jenom maličko naruby. I zde je hlavní hrdinkou dívka, která do této společnosti zazobaných studentů v přepychově vybavené akademii nezapadá. I ona se zamiluje do jednoho ze zapovězených Vyvolených. A každé setkání s nimi je rozpačité. A nebezpečné.

Po celou dobu příběhu se budeme setkávat s Cassie, studentkou přijatou do akademie na stipendium. A pro většinu snobského osazenstva školy zůstává „stipendistkou“. Ranjitem, který je sice Vyvoleným, ale drží se od nich stranou. Jako by věděl něco temného, co všechny Vyvolené spoutává a zároveň odděluje. Nějaké děsivé tajemství, které je lepší nevědět. Isabellou, spolubydlící Cassie a časem její nejlepší kamarádkou, a neVyvolenou. Jakem, jenž je na akademii také díky stipendiu, ale zůstává jen hlavně kvůli své zemřelé sestře Jess. A samozřejmě hlavní skupinou Vyvolených v čele se zlomyslnou Kateřinou, její věrnou „kočkou“ Keiko, snobským Richardem a uhlazeným Perrym.

Kromě nich v příběhu potkáváme další dvě osoby, Madame Azzedinovou, postarší elegantní dámu, a Sira Alrica Darkena, zakladatele temné Darkenovy akademie; tito Cassii nezvratně změní život v .... Ale to už si jistě přečtete sami.

Mohu vás ujistit, že vás příběh nadchne. Ne, přímo pohltí do svých tajemných osidel starodávných bytostí, žijících věčně a předávajících svůj „dar“ zasvěceným, právě těm Vyvoleným, aby jejich druh přežil i díky parazitickým přežíváním na úkor člověka.

Odkud se vzali? Kdo vlastně, a proč tu jsou, nám snad osvětlí pokračování této beletrie.

Mě osobně její kouzlo pohltilo. Velice příjemně mne ohromil námět knihy, kdy opravdo nejde o upíry, vlkodlaky ani čaroděje. Ale o bytosti živící se životní energií druhých. Hmmm, velmi výživné čtení.

Kromě námětu se mi líbí příjemná, slušná čeština bez expresivních vulgarismů. Příběh je příjemně členěn do přehledně ucelených kapitol, které mají svou akorátní délku, takže se v textu neztratíte. K tomu dopomáhá čitelná velikost písmen. Žádné blechy, ale ani sloni na vás ze stránky neskáčou. Dokonce musím vyzdvihnout i šířku řádkování, která vám umožní plynule číst a oddávat se tak slasti vlastní fantasie vtahující vás do příběhu, aniž byste se naráz ocitli o větu výš, již přečtenou. Tady přeskakovat nebudete.

No, ale i něco tak dokonalého prostě chybičku má, a to pár teček ... v 8. kapitole, které zapříčiňují mírné zmatení příběhu, kdy se na straně 83 v posledním odstavci najednou ocitnete u pasáže, kde je Isabella nejspíš v jídelně, když před chvílí vedla rozhovor s Cassie o Jess. Je mi líto, ale tři chybějící tečky mě znervózňují. Ale pokud nejste hnidopišný pisálek, a většina čtenářů taková naštěstí není, pak vám tato malá kosmetická chyba nebude trnem v oku.

Jisté je, že vám mohu zaručit velice napínavé čtení. Snad jediné, co mi dnes v knihách chybí, jsou ilustrace, třeba černobílé, které by dokreslily a podtrhly zlověstnou temnotu prostředí akademie. Na druhou stranu jsou místa v knize vykreslena slovy tak, že si je čtenář snadno představí a rozhodně působí dost hrůzostrašně. Takže se klidně můžete bát, smát i milovat s Vyvolenými.


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Tvoření s Pipasikem

Pipasik perexZuzana Šuleková a Jitka Musilová jsou kamarádky, povoláním architektky, které se zároveň starají o své malé děti. Společně založily značku Pipasik. Pod touto značkou vymýšlejí pro děti smysluplné činnosti spojené s tvořením a dávají dětem ...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Intr Ladislava Karpianuse – výborný povídkový román

INTR 200Podle anotace na záložce je internát prostorem, který člověka změní. Toto tvrzení jsem do přečtení knihy Ladislava Karpianuse nemohla plně posoudit, protože sama jsem na internátu ani na koleji nikdy nebydlela. Teď však mohu směle proh...


Literatura

Humbook tip: Odpočiňte si u pořádné love story s Jenny Hanovou

jenny hanova200Druhou říjnovou sobotu, tedy 7. října se v Praze koná Humbook festival, zaměřený především na young adult literaturu. Návštěvníci se v rámci něj mohou osobně setkat se světovými i českými autory, redaktory, překladateli a bloggery a užít si ...

Divadlo

Ve Vršovicích začínám třetí sezónu a je to skutečně velké dobrodružství, říká Věra Mašková

vera maskova perex"V mnoha věcech se práce nijak neliší od ostatních divadel. Musím postavit repertoár, sehnat týmy na jednotlivé inscenace, tady navíc včetně herců," říká Věra Mašková, která je už několik let uměleck...

Film

Hole, bagy, míčky a zběsilé třískání kolem sebe aneb záchrana pověsti golfisty

altFilm Zelený svět z roku 1996 je dnes už klasickým ztvárněním jednoho sportovce a jeho velkých snů. Aby to nebylo tak jednoduché, hraje v něm Kevin Costner svou typicky zabedněnou roli, a tak není o různé životní karamboly při sledování příběhu nouze.  

...