Úsměvné i drsné Zápisky z blázince

Úsměvné i drsné Zápisky z blázince

Tisk

Zapisky z blazince200Legendární divadelní režisér se v roce 1975 ocitl za zdmi bohnické psychiatrické léčebny. Hledal zde ochranu před světem, který se jej rozhodl ponížit a zlikvidovat. Součástí terapie byl zápis krátkých, stručných postřehů a poznámek. Občas úsměvný, jindy až mrazivě drsný a přesný popis života v socialistickém Československu.

 


Miroslav Macháček (8. 5. 1922 - 17. 2. 1991) byl legendární český divadelní režisér a herec, rodák z Nymburka se původně vyučil strojním zámečníkem. Od roku 1945 studoval tři roky herectví na Státní konzervatoři v Praze. Po studiu nastoupil do angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích. V roce 1950 přešel do pražského Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Od roku 1952 začíná jeho kariéra režisérská. Nejprve čtyři roky v divadle v Českých Budějovicích, od roku 1956 zpět v Praze. Po třech letech v Městských divadlech pražských přechází do Národního divadla, kde dá vzniknout nezapomenutelným inscenacím. S hrou bratří Čapků Ze života hmyzu projede Národní divadlo osm evropských zemí. V paměti diváků zůstávají už léta jeho inscenace Poprask na laguně, Cyrano z Bergeracu, Jindřich IV., Hamlet a další. Díky televiznímu záznamu lze dodnes obdivovat jeho citlivou verzi Stroupežnického Našich furiantů, která se dočkala více než 160 repríz. Počátkem roku 1975 přednesl na veřejné schůzi Národního divadla kritický referát, který způsobil poprask mezi komunistickým vedením divadla, a bylo rozhodnuto o jeho konci ve Zlaté kapličce. Ale jelikož byl krátce předtím oceněn jako nejlepší režisér první scény, byl tlačen do dobrovolné výpovědi. Tu podat odmítl. A jako obranu před tímto tlakem přijal celkem náhodnou nabídku k hospitalizaci v bohnické psychiatrické léčebně. Tam si vedl stručný deník, který vyšel knižně až posmrtně, v roce 1995.

Jan Vlasák se narodil v roce 1943 v Čáslavi. Po reálném gymnáziu začal studovat na brněnské JAMU, kterou v roce 1966 úspěšně dokončil a nastoupil do prvního angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. V roce 1969 přechází do Ostravy. Nejprve do Divadla Petra Bezruče, po čtyřech letech poté do Státního divadla. V roce 1980 se jednu sezonu mihne v pražském Divadle E. F. Buriana, potom míří do Státního divadla Brno, kde stráví tři roky. Následuje přesun do hlavního města, kde nastupuje do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Od roku 1990 jej můžeme přes deset let vídat na scéně Národního divadla. Od roku 2000 působí v Divadle Rokoko, potažmo v Městských divadlech pražských. Od počátku 70. let ztvárnil desítky televizních rolí, připomeňme seriály Kamenný řád, Tři králové, Cirkus Bukowsky či jednu z hlavních postav ságy První republika. Na filmovém plátně se objevil například ve filmech Tichá bolest (1990), Vratné lahve (2007) nebo Šarlatán (2020). Jeho nepřeslechnutelný hlas je slyšet v řadě rozhlasových inscenací i televizních a filmových dabingů. Patří k nejvyhledávanějším interpretům audioknih. V Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého byl hereckým kolegou Miroslava Macháčka.

Zapisky z blazince

Miroslav Macháček: ZÁPISKY Z BLÁZINCE
Čte: JAN VLASÁK
Úvod napsala a čte: KATEŘINA MACHÁČKOVÁ
Celkový čas 6 hodin

Více informací: https://www.radioteka.cz/detail/croslovo-797827-miroslav-machacek-zapisky-z-blazince


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Rozhovor

Režisérka Ivanna Benešová: "Točím o tématech, která mně osobně přijdou zajímavá."

ivana benesova200Režisérka Ivanna Benešová je známá pro svůj zájem o netradiční témata, jakými jsou například porno nebo týrání. Její vstup do dokumentární filmařiny se datuje někde až do roku 2008. Krátkometrážní snímek Jak se...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Haruki Murakami: Norské dřevo

norske drevo 200Haruki Murakami má západní kulturu rád. Ve svých románech často pracuje s nejaponskými motivy nebo odkazy na hudbu či literaturu, dokonce snad cíleně upozaďuje jakékoliv tradiční vlivy, i...


Literatura

Láska a naděje jsou mocnější než nenávist a hněv. Jaké byly poslední dny v Berlíně?

Posledni dny v Berline perexJurij Santacruz se zúčastnil jmenování Adolfa Hitlera kancléřem. A poté se jeho život v Berlíně navždy změnil. Společně s částí své rodiny uprchl z Petrohradu a doufal, že v Německu ho čeká klidný život. J...

Divadlo

Tereza Ramba a Eliška Křenková odehrají Amerikánku: V kleci už tento čtvrtek ze Safari Parku Dvůr Králové

amerikanka 200Další představení Amerikánky z plánované série Hrajeme pro medici se tento čtvrtek 30. dubna odehraje ve vnitřním výběhu pro hyeny ze Safari Parku Dvora Králové.

...

Film

Král Belgičanů

Kral belgicanu perexNicolas III., belgický král, je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Chce se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že je vzdušný prostor kompl...