Stopařův průvodce po galaxii jazyků: Jak vznikly jazyky z vašich oblíbených seriálů

Stopařův průvodce po galaxii jazyků: Jak vznikly jazyky z vašich oblíbených seriálů

Tisk

JazykyJazyk, jeden z nejzákladnějších výdobytků lidstva, vznikl a vyvíjel se zcela spontánně, až na pár výjimek - tzv. ,,umělé” neboli konstruované jazyky. Některé byly pokusem o sjednocení národů, jiné jen literární či filmovou rekvizitou, ze kterých ale několik dosáhlo významného místa v populární kultuře. Stopařův průvodce po galaxii jazyků představuje zdařilý ucelený náhled do fantastické jazykovědy.

Knih, filmů a seriálů, kde se vyskytují cizí řeči mimozemských, nadpozemských i pozemských bytostí, je nespočet. Osobně mě vždy fascinovala lidská schopnost takové jazyky vytvářet a schopnost herců se naučit v nich přirozeně pronášet své repliky - ať už je to jazyk stvořený s gramatickým systémem nebo sekvence náhodných slabik. Po knize jsem tedy chňapla, jakmile jsem se o jejím vydání dověděla.

Informuje o vzniku a vývoji takřka všech kultovních i méně profláklých umělých jazyků ze světa klasické literatury i popkultury - Swiftovy liliputánštiny, Burgessova ,jazyka Týnů’, Orwellova newspeaku, elfských řečí z Tolkienovy fantasy ságy, klingonštiny ze Star Treku, jazyků z knih, o kterých jsem nikdy neslyšela... a také například ,simštiny’ ze hry The Sims nebo jazyka těch malých žlutých potvůrek Mimoňů. Poslední dva zmíněné příklady naoko nepůsobí příliš seriózně, ovšem kniha dokazuje, že i za nimi stojí něco jazykovědecké práce.

Dozvíte se mnoho o tom, kde (případně ze kterých pozemských řečí) autoři jazyků čerpali inspiraci, jak postupovali, nechybí příklady vět, slovíček a jejich překlady, někde i srovnání s podobnými řečmi, zkrátka samá zajímavá fakta. Jakožto lingvistický nadšenec jásám - autor zapracoval do knihy všechno nutné. Sedí mi i jeho čtivý způsob psaní, který je přehledný a čitelný i pro laiky, ale zároveň ze čtenáře “nedělá blbce”.

Téma conlangů ( tj. konstruovaných jazyků) z knih a filmů je zde efektivně provázáno s umělou řečí obecně a nechybí raná historie se všemi náležitostmi. Pomáhá i tematické rozčlenění kapitol. Zmíněna je i například tajná řeč Hildegardy z Bingenu a Voynichův rukopis. Čekala jsem výčet jednotlivých umělých řečí a trochu zajímavé gramatiky, ale Wahlgren dokázal všechno krásně propojit a celkově vzdělat čtenáře na lingvistické téma i ho přimět se trošku zamyslet nad hodnotou a funkcí jazyka v životě. Právě toto odlišuje zajímavou naučnou knihu od odborné sbírky suchých fakt.

Ukázka z knihy:

Martin vymyslel asi třicet dothrackých slov, z nichž většinu představovala jména. Z těchto slov si Peterson utvořil poměrně dobrou představu o tom, jak dothračtina zní, tedy o její fonologii, a z Martinových několika krátkých vět získal drobný vhled do gramatických zákonitostí. Nejdelší věta, která se v knize objeví, je chalakka dothrae mr’anha! (Jede ve mně princ!). Pronese ji jedna z hlavních postav, Daenerys Targaryen, při obřadu na počest svého dosud nenarozeného dítěte. Můžeme odhadnout, že dothrae znamená ,jet (na koni)’, protože tento nomádský lid jezdců na koních sám sebe nazývá dothraki, jezdci.
(...) Kromě analýzy nemnoha dothrackých slov z knih prošel Peterson také všechno, co Dothrakové říkají anglicky, a z toho vyvodil, jak Dothrakové mluví ,společným jazykem’. Khal Drogo používá například místo označení Železný trůn prostě ,Železná židle.’ Z toho Peterson usoudil, že dothračtina by asi neměla obsahovat slovo trůn.

O autorovi:

Yens Wahlgren (*1968) je švédský xenolingvista známý například svou prací Klingonština jako lingvistický kapitál. Kromě toho pracoval jako novinář a věnuje se psaní. Působí na univerzitě v Lundu.

Název: Stopařův průvodce po galaxii jazyků
Autor: Yens Wahlgren
Přeložila: Olga Bažantová
Žánr: populárně-naučná
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2019
Počet stran: 260
ISBN: 978-80-7432-965-4
Hodnocení: 100%

Jazyky


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Arnošt Vašíček: Musí to být láska na první pohled. Šíleně bláznivá, která vás pohltí

archiv Arnošt VašíčekPZe svých cest za odhalováním záhad a tajemna si přivezl spisovatel a scénárista Arnošt Vašíček řadu velmi zajímavých artefaktů a sám sbírá muzejní repliky záhadných archeologických nálezů. A právě téměř dvě stovky jedinečných exponátů, které ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Zlín má své kulinářské centrum CHEF

chef zlin200Před měsícem se ve Zlíně otevřelo jeho první kulinářské centrum CHEF. Kurzy vaření nejen pro širokou veřejnost, ale i profesionály, jsou zcela nově k dispozici přímo ve Zlíně!

...

Literatura

Sleduje i nás Boží oko?

bozi-oko 200V nakladatelství Plus vyšel poměrně aktuální thriller Barryho Eislera s názvem Boží oko, který u některých jedinců rozhodně dokáže podpořit paranoie…

 

...

Divadlo

Švandovo divadlo odletí do USA. Představí tam současné autorské divadlo i nový dramatický text napsaný umělou inteligencí

svandovo divadlo usa 200Na patnáctidenní turné do Spojených států odletí od 31. května do 14. června část hereckého a uměleckého souboru Švandova divadla v Praze. Vedle dvou inscenací reprezentujících současnou českou činohru zde smíchovská scéna...

Film

After: Odloučení

After Everything PR 7Pátá a závěrečná kapitola filmového a knižního fenoménu After, na kterou čekají miliony fanoušků po celém světe. Poslední díl ságy nahlédne hlouběji do Hardinovy duše a přinese odpověď na otáz...