Lípa Esotera - Chodba smyslů inspirovaná románem Jumaroro
Banner
Chyba
  • Chyba při nahrávání RSS.

Lípa Esotera - Chodba smyslů inspirovaná románem Jumaroro

200lipaProdejní výstava Lípa Esotera, která se v minulých letech dvakrát uskutečnila v České Lípě, byla zaměřena na setkávání lidí, zajímajících se o duchovní rozvoj.
Hlavní náplní výstavy byla prezentace drobných prodejců, kteří ve svých stáncích nabízeli přírodní kosmetické a potravinové produkty, rukodělné výrobky, jako například mýdla, šperky, oděvy či hudební nástroje.

 

 

Dále byly na programu nejrůznější semináře, přednášky a tvořivé dílny. Návštěvníci se nejvíce těšili na psycholožku Patricii Anzari a na astrologa Milana Gelnara, kteří je rozhodně nezklamali. Ale plno zájemců se kupilo i u stolku Marcelky Tichánkové, která se věnuje automatické kresbě a její milý úsměv každého hřeje u srdce, dále u expozice Radka Musila, který s velkým nasazením vysvětloval princip hry na koncovky a fujaru a nakonec i na společném bubnování pod vedením Davida Oplatka. Když se rozezněly všechny djembe v sále, vibrovala celá budova.

lipa1

V suterénu bylo v loňském roce připraveno překvapení zastřené tajemstvím. Pořadatelka festivalu Radka Mothejzíková se nechala inspirovat románem Jumaroro spisovatelky Sylvy Lauerové a tak mohli odvážlivci z řad návštevníků absolvovat procházku Chodbou smyslů. A co je zde čekalo?

Před vstupem do chodby byla postavena zástěna, aby zvědavé oči nezahlédly nic dříve, než se průzkumníci důkladně připraví. Nejprve se museli zout a sundat si ponožky. Hned potom jim byly zavázány oči a asistentky je dovedly na startovní pozici sekce hmatu, kde se postavili na měkkou rohož. Odtud již objevitelé vykročili samostatně po stezce odvahy, kde došlapovali na různé druhy povrchů a rukama se dotýkali předmětů, visících od stropu. Po celou dobu je kontrolovali asistenti, aby v případě potřeby včas zasáhli a nikdo nepanikařil, nebo se nezranil. Veřte, že úleků a zvláštních a nečekaných pocitů bylo dost a dost! Mech, oblázky, kousky polystyrénu na bublinkové fólii, lesní hrabanka se šiškami a odshora se houpající kus kůry, provázky s polystyréhovými válečky a bubínek s pírky…

Další fází tohoto dobrodružství byl úsek věnovaný čichu a chuti. U stolku byly připraveny flakony s různými vůněmi a hned vedle stály misky s kousky ovoce a zeleniny. Po hmatu a stále se zavázanýma očima brali účastníci vše do rukou a zkoušeli uhodnout původ vůní a chutí. Zazvonění na malý zvoneček bylo signálem, že dorazili do cíle.

lipa

Asistentky jim sundaly masku z očí a před východem je už čekal jen pohled na barevná světýlka a polodrahokamy, aby zrakové vjemy završily celkový dojem a zážitek.

Reakce byly různé. Ačkoliv připravená trasa nebyla dokonalá a jednalo se jen o čirou improvizaci, mnozí z těch, co ji absolvovali, skutečně zažili něco takového poprvé a byli sami překvapeni silou některých pocitů. Ale všichni se hodli natom, že to stálo za to.

Pokud vás zaujala tato zkouška smyslů, můžete si podobnou variaci připravit sami. Více inspirace však najdete v samotném románu Jumaroro, o který si můžete buď zasoutěžit na stránkách Kultury21 až do 30.9.2013 nebo si jej pořídit ve vašem oblíbeném knihkupectví.

Více informací v rubrice Soutěže.

Foto: Alena Puhlovská


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Tapír


Rozhovor

Nakladatelství Portál slaví 30 let! Rozhovor s šéfredaktorem Martinem Bedřichem nejen o knihách

portalV letošním roce oslaví své 30leté výročí oblíbené nakladatelství Portál, které nabízí převážně odbornou psychologickou literaturu a zajímavé spirituálně laděné tituly. Od roku 2017 je šéfredaktorem Portálu pan Martin Bedřich, který...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Kdo poradí s českou gramatikou? Akademická příručka českého jazyka!

akademicka prirucka perexVěřím, že nejsem sama, kdo zaváhá při psaní i/y, kdo dumá, jak správně psát slovo protektorát – velkým, malým? –, kterak skloňovat vlastní jména na -us, -as… Kdo nad slovem, větou, souvět...

Z archivu...


Literatura

Design hýbe světem

zdr perexTuhle velmi zajímavou knihu mám na nočním stolku už několik týdnů. Nelze ji totiž přečíst naráz, během několika dnů či večerů. Nutí vás přemýšlet o sdělovaných informacích, vracet se k nim, pochopit je v souvislostech. Autorka, Alice Rawsthornová, je ...

Divadlo

Nora, osekaná, Helmerová

nora uvodkaHenrik Ibsen a jeho Nora (původně Domeček pro panenky) patří k divadelní klasice. Hra byla napsaná před více než sto lety, ale její téma – postavení žen ve společnosti - je živé dodnes. Inscenace brněnské Reduty (Národní divadlo Brno) přijela v p...

Film

Nevědomí: Sci-fi v mezích nostalgie

nevedomi 200Napjatě očekávaný snímek Josepha Kosinského dorazil do českých i světových kin. Není překvapením, že režisér filmu Tron: Legacy (2010) neopustil vědeckofantastický žánr. Dokonce jej obohatil původní tvorbou. Věd...