Je potřeba neustále tvořit a snažit se být lepší a lepší, říká výtvarník Pavel Oparty

Je potřeba neustále tvořit a snažit se být lepší a lepší, říká výtvarník Pavel Oparty

Tisk

oparty 200Od pátku 25. února představuje ve foyer v Domě kultury v Kroměříži svou tvorbu bohumínský výtvarník Pavel Oparty. Jeho výstava nese název Melodie barev a přináší kromě obrazů také umělecké fotografie a digitální grafiku. Kroměřížská výstava tohoto kreativního umělce potrvá do 27. března. Více v následujícím rozhovoru.

 

Pokud vím, vystavuješ poprvé v Kroměříži. Na co všechno se mohou návštěvníci těšit?

Moje první výstava v Kroměříží nese název Melodie barev, a je to takový průřez mojí tvorby za posledních několik let. Ale zároveň se v rámci výstavy objeví i nějaké novinky z minulého roku. Expozice zahrnuje nejen moje malby a kresby, ale objeví se zde i digitální grafika a něco z oblasti fotografie.

oparty1

Kolikátá je to tvoje výstava a kde všude jsi prezentoval svou tvorbu?

Pokud se nemýlím mělo by se jednat o třináctou výstavu, ale možná je to číslo i větší, protože ne všechny výstavy mám uvedené na svém webu. Prezentace ve většině případů probíhaly v Moravskoslezském kraji, ale vystavoval jsem třeba i na Slovensku.

Vystavuješ obrazy, fotografie i grafické záležitosti, což vlastně prozrazuje tvé široké výtvarné zaměření. Máš období, kdy třeba jenom fotíš anebo zase jen maluješ a nic jiného tě nezajímá, anebo je to úplně jinak a každý den je ve tvé tvorbě jiný?

Asi nejvíce ideální je pro mě kombinace všech těchto vyjmenovaných činnosti. Většinou přes den kreslím, maluji nebo fotím, zatímco večer se věnuji grafickým záležitostem včetně upravování fotografii, a v posledních letech tvorbě grafických návrhu na nové látky, které jsou velice důležitým prvkem pro naší nedávno vytvořenou módní značku Oparty design, kterou rozvíjíme spolu s agenturou Enami.

oparty3

Moc se mi líbily tvoje portréty pěveckých ikon, ale i prvorepublikové filmové hvězdy. Co tě na těchto osobnostech fascinuje?

Vzhledem k tomu, že mě po celý život fascinuje filmový a hudební průmysl, tak možná proto je ten důvod, že se na mých obrazech velice často objevují filmové hvězdy nebo lidé z hudebního světa. Ale v podstatě mě fascinuje kdokoliv, kdo nějakým způsobem vytváří hodnoty, které obohacují nějakým způsobem naše životy, přitom nemusí jít pouze o uměleckou branži. Samozřejmě můj velký obdiv patří také lékařům, vědcům, sportovcům a spoustu dalším lidem z různých oborů.

oparty2

Bez inspirace a motivace to nejde… Jak to máš ty? Co tě dovede „nakopnout“?

Největší motivaci a motorem pro mou tvorbu je především další rozvoj a touha po získaní ještě větších dovednosti v oblasti tvorby. Je potřeba neustále tvořit a snažit se být lepší a lepší. Navíc zastávám názor, že vždy je co zlepšovat a že tvorba jako taková nemá hranice dokonalosti. A co se týče inspirace, tak ta zůstává pořád stejná - od hudby a film přes přírodu až po samotný život.

oparty4

Zdroj foto: archiv


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Buď jdeš dopředu nebo stojíš na místě.

MirelaZukal200Mirela Zukal - majitelka Galerie U Zlatého kohouta v Praze, s manželem společně podniká v oblasti filmového průmyslu a jsou majitelé firmy URANIA s.r.o.

 

 

...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Nic Maeder (Gotthard): „Divné bylo vzbudit se a být ve všech novinách.“

gotthard nic maederŠvýcarská hard rocková kapela Gotthard téměř před dvěma lety přišla tragicky o zpěváka Stevea Lee. Dne 5.října 2010 zemřel ve Spojených státech. Steve zůstává nadále v srdcích a myšlenkách fano...


Literatura

Klíč: Minulost jedné ženy skrývá klíč k budoucnosti druhé

Kathryn HughesováPokud máte chuť na pořádnou dávku romantiky a chcete si i poplakat, přečtěte si spletitý příběh s názvem Klíč. Právě tento román postupně odemyká dveře, za kterými se nachází dávné tajemstv...

Divadlo

15 let soudobé hudební scény Městského divadla v Brně


15 let MDB perexJe to až neuvěřitelné, ale skutečně uběhlo patnáct let od premiéry muzikálu VLASY, díla, které mělo premiéru na své Hudební scéně. Od prvního uvedení v roce 2005 do konce září 2019 zde bylo uvedeno šedesát osm (!) premiérových tit...

Film

Hlásí se zvláštní jednotka - Památkáři

pamatkari1 uvodkaFilm o závěrečné části druhé světové války, o které vás v dějepise zřejmě neučili. Pátý film George Clooneyho, při kterém zasedl na režisérskou židli, ale stihl si v něm i zahrát. Takže: „Kdo zařídí, aby socha Davida pořád stála a Mona...