Renáta Navrátilová: „Taky jsem si přála přibrat v těhotenství co nejméně. A oproti Alici nemám příšernou tchyni a mámu.“

Renáta Navrátilová: „Taky jsem si přála přibrat v těhotenství co nejméně. A oproti Alici nemám příšernou tchyni a mámu.“

Tisk

renata navratilova 200Renátě Navrátilové před několika dny vyšla kniha Malý šikanista aneb Jak mámy přicházejí o iluze, a nejen o ní nám prozradila více v tomto rozhovoru.

 

 

 

Jak se máte v těchto dnech a co se u vás změnilo od vydání vaší knihy Malý šikanista aneb Jak mámy přicházejí o iluze?

Mám se hezky, děkuji za optání. Příští středu 14. září v Paláci knih Luxor v Praze proběhne křest Malého šikanisty, tak se moc těším. Je to v pořadí již má šestá kniha, ale křest teprve první. Od vydání knihy se toho příliš nezměnilo, ale od napsání ano. Dokončila jsem další knihu a na dalších dvou pracuji.

Kniha vyšla teprve před několika dny a já jsem zaznamenala na sociálních sítích několik příspěvků ve skupinách o knihách, kde ženy knihu doporučovaly s tím, že ji hned nakoupily i pro jejich kamarádky. Jaké máte vy první ohlasy?

To je moc milé. Těší mě, že se kniha líbí. To je pro autora vždy největší satisfakce. Zatím mám jen pozitivní ohlasy. Na sociální sítě mi už několik čtenářek psalo, že je kniha perfektní a dokonale se u ní bavily, což mě neskonale těší a nabíjí. Jsem vždy ráda za zpětnou vazbu.

renata navratilova 1

Byl to také váš cíl, aby se v knize především mámy našly a získaly pocit, že v tom nejsou samy?

Přesně tak. Mimo to jsem je chtěla pobavit a rozesmát. Chtěla jsem, aby jim kniha dala nadhled, aby si uvědomily, že to, co prožívají ony, prožívají i ostatní mámy a nejsou v tom samy.

Samozřejmě se nemůžu nezeptat, jak moc je Alice Renáta Navrátilová? Jak moc autobiografická kniha je?

Tohle je poměrně častý dotaz. Mé okolí si myslí, že je to autobiografie, ale není tomu tak. Samozřejmě jsem čerpala ze svých zkušeností a inspirací mi byly i mnohé kamarádky. Je jisté, že kdybych byla bezdětná, kniha by nevznikla.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte, Jak mámy přicházejí o iluze

Co s ní máte stejné a co naopak úplně odlišné?

Stejně jako Alice jsem si přála přibrat v těhotenství co nejméně. Naopak oproti Alici nemám příšernou tchyni a mámu.

Pokud jste vycházela z vlastních zkušeností, jak na knihu reagovali vaši blízcí? Nebyli něčím překvapeni?

Myslím, že ne. Každému jsem zdůrazňovala, že já opravdu nejsem Alice.

renata navratilova 2

Kdybyste měla vypíchnout jednu iluzi spojenou s rodičovstvím, která by to byla?

Že malé děti hodně spí.

A co byste vzkázala jako radu budoucím maminkám?

Pevné nervy.

Ilustrace k vaší knize měl na starosti Prokop Wilhelm. Proč padla volba právě na něj?

S paní redaktorkou (Danou Bryndovou), která měla knihu na starost, jsme se shodly, že by bylo hezké knihu doplnit ilustracemi. Vzhledem k faktu, že já žádný tip na ilustrátora či ilustrátorku neměla, paní Bryndová navrhla pana Wilhelma. Vybrala ho na základě našeho rozhovoru, kdy jsme se bavily o tom, jaké ilustrace do knihy bychom si představovaly. Pan Wilhelm naše kritéria splňoval.

Mohla jste do toho mluvit? A jak vlastně probíhá spolupráce s ilustrátorem? Má volnou ruku, nebo má pevně dané zadání?

Napsala jsem seznam ilustrací, které bych v knize chtěla (včetně mé představy, jak by měly vypadat). Úplně volnou ruku tedy neměl.

Vaše první kniha byla románem, nyní jde o deníkové zápisky. Co se vám psalo lépe? A jak dlouho jste na této knize vlastně pracovala?

Obojí mě psát moc bavilo. Deníkové zápisky byly asi snazší v tom smyslu, že příběh nemusí tolik navazovat. Formu deníku jsem tehdy zvolila právě kvůli tomu, že jsem doma měla novorozeně a batole. Chvilky na psaní jsem si doslova kradla po nocích, kdy děti spaly. Bála jsem se, že kdybych psala román, neudržela bych myšlenku. Na Malém šikanistovi jsem pracovala necelých pět měsíců.

renata navratilova 3

Jak to vidíte s psaním nyní? Máte nějaké další literární plány? Mohou se hlavně čtenářky, na co těšit? Bude nějaké pokračování?

Stále píši po nocích. Nedokáži si to odepřít, naplňuje mě to. Zrovna nedávno jsem dopsala romantickou oddechovku s pracovním názvem Malý kousek (z) tebe. Mám rozepsané volné pokračování Malého šikanisty, ve kterém už figuruje i malá šikanistka, a psychologický román o traumatech. Navíc mi chodí čím dál víc proseb čtenářek o pokračování mé předchozí knihy Setkání v soumraku, což mě velmi těší. Popravdě ho už nosím v hlavě, jen bych potřebovala víc času na psaní.

Děkuji za rozhovor.

I já děkuji.

Zdroj foto: archiv spisovatelky


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nadační fond PRiorita: „Máme rádi filmy a myslíme si, že by bylo dobré, aby se na ně mohli dívat všichni.“

priorita rumlK rozhovoru jsme tentokrát přizvali pana Pavla Hronka z Nadačního fondu priorita. Tento nadační fond pomáhá neziskovým organizacím s médii a aktuálně se podílí na tvorbě audiokomentářů k filmům, o kterých se dozvíte více.

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Štěpánka Živčáková: Na besedách se snažím vytvářet bezpečný prostor

Zivcakova perexŠtěpánka Živčáková je žena, která miluje výzvy. Tou aktuální je pro ni pořádání besed na téma deprese. Tato nemoc jí před deseti lety zcela nečekaně vlétla do života. Jako hurikán, který vše zničil, aby mohlo vyrůst něco nového. Svůj příběh...


Literatura

Talebova Antifragilita prověří houževnatost čtenáře

Antifragilita perexKniha amerického akademika a investičního poradce Nassima Nicholase Taleba klade, jak je u autora zvykem, řadu provokativních otázek, především ale opět dochází k závěrům, které mohou bez nadsázky zm...

Divadlo

„Pomozte svému divadlu“ - informační kampaň Asociace profesionálních divadel České republiky odstartovala

pomozte svemu divadluA proč kampaň?
Informační kampaň Asociace profesionálních divadel ČR se koná od 5. do 21. září 2012 ve městech po celé České republice. Cílem je upozornit nás, jako občany České republiky, na neřešený ...

Film

O sborovém zpěvu a Black Sabbath

pk uvodkaPodivná kombinace? Ale reálná. Jako bývalého člena hudebního sboru mě zjištění, že Severský filmový podzim přinese i snímek o pěveckém sboru, velmi potěšilo, protože na léta, které jsme se spolužáky ve sboru zažili, nikdy nezapomeneme. Ale doložku...