Vlady Gryc už sbírá materiál na novou desku, kterou by chtěl natočit příští rok

Vlady Gryc už sbírá materiál na novou desku, kterou by chtěl natočit příští rok

Tisk

vlady200Textaře a zpěváka Vladyho Gryce znají hlavně příznivci české populární hudby. I když pochází z Ostravy a během let procestoval řadu zemí, nakonec zůstal v Berlíně. Přesto se do Česka pravidelně vrací. Natáčí tu písničky případně sbírá ceny - například „zlatou dvanáctku“, kterou získal už třikrát v písničkové hitparádě Česká dvanáctka. A protože i letos pobyl pár týdnů v rodném městě, nakonec jsme se kvůli rozhovoru nesetkali v Ostravě, ale v Olomouci. Tam vzniklo i pár fotografií.


Letní týdny trávíš obvykle u rodiny v Ostravě. Vyloženě odpočíváš?

Přesně tak. Celou dobu mého pobytu v Ostravě nepracuji, nedělám nic, čistím si hlavu. Čas trávím v podstatě jen s rodinou a setkal jsem se jen s malou hrstkou kamarádů. Ačkoliv jsem si s sebou přivezl nějaký pracovní materiál, zatím jsem na něj nesáhnul a do konce pobytu už to tak asi i zůstane. Vůbec tady nemám potřebu, nebo nutkání dělat něco uměleckého a činorodého, práce mi neuteče a stejně ji za mě nikdo jiný neudělá, takže lenoším a relaxuji a musím říct, že se mi to líbí a svědčí mi to (smích).

Ale zase aby to nevypadalo, že se jen válím, tak jsem s rodinou udělal spoustu výletů, křížem krážem po celé Moravě a téměř každou volnou chvíli trávím na chatě u sestry, kde se celá rodina scházíme a tam si užívám s těmi nejmladšími našeho klanu. Já s nimi dělám většinou nesmysly a hlouposti, v čemž prý vynikám (smích). Strašně rychle rostou a já si chci uchovat co nejvíce vzpomínek právě na tohle bezstarostné období.

Ale stejně tě nemine ani Praha, kde máš spolupracovníky a kamarády...

Jako téměř pokaždé, když se vracím z Ostravy do Berlína, čeká mě několikadenní zastávka v Praze. Kdysi jsem tam několik let žil, takže tam mám ještě několik přátel. Tentokrát mě tam čekají dvě pracovní schůzky a ve zbývajícím čase bych se tam rád sešel aspoň s několika málo přáteli. Bohužel můj čas v Praze je časově velmi omezen, a tak se nebudu moci sejít se všemi, s nimiž bych chtěl. Tentokrát nebudu mít ani dost času zajít si na můj oblíbený Karlův most. Ale naštěstí Praha není od Berlína až tak daleko, takže si tam zajedu asi zase poměrně brzy a alespoň část těch naplánovaných schůzek doženu.

vlady foto3

Těšíš se do Berlína, kde už žiješ snad pětadvacet let...?

No už to bude brzy čtyřiatřicet let... Jinak jasně, že se těším. Být v Česku, s rodinou a kamarády je super, ale tím, že v podstatě skoro celý život pendluji mezi Českem a Německem, tak mám vlastně dva domovy, takže se pokaždé těším, ať už jedu sem nebo tam. Jeden z důvodů, proč se do Berlína už těším je ten, že tam mám svou vlastní postel. Mám už několik let problémy s páteří a z toho důvodu strašně nerad spím v jiných postelích, protože moje záda neskutečně trpí. Bez bederního pásu vlastně neopouštím byt. V Berlíně mě ale čeká roční rehabilitační cvičení pod lékařským dohledem, zaměřené na problematickou oblast páteře, takže jsem plný pozitivního očekávání a naděje, že to bude brzy zase mnohem lepší.

Hlavně se ale těším, že zase budu mít vedle sebe svého kocoura, na kterém hodně visím a který mi strašně chybí, když jsem někde delší dobu. Svoje výjezdy můžu uskutečňovat jen díky tomu, že vím, že je o něj maximálně dobře postaráno a že doma není sám. Ač se to může mnohým zdát divné, pro mě je spokojenost mého kocoura prioritou nade vše. To ovšem asi dokáže pochopit jen ten, kdo je kočkomil jako já, nebo ten, pro koho je jeho zvíře skutečným členem rodiny.

 vlady foto4

Co máš v plánu v nové sezóně? Chystáš nové písně nebo klipy?

Teď se právě v Praze budeme s kamarády snažit zachránit jednu písničku, kterou jsem před časem natočil v Berlíně, ale výsledek mě vůbec neuspokojil. Takže se budeme pokoušet udělat z toho materiálu něco, co bych mohl později vypustit do éteru. Zároveň už sbírám materiál na novou desku, kterou bych chtěl natočit příští rok. Stejně tak dokončujeme s kamarádkou video klip k písničce Černá labuť, jedna z mých srdcovek z CD Blízký i vzdálený. Pár dalších klipů, textových klipů a vizualizerů je taky v plánu, některé už jsou dokonce rozpracované, jen je dotáhnout do konce.

Zároveň začnu hned po příjezdu do Berlína pracovat na novém projektu. Nebude to tentokrát nic hudebního, ale spíše jak já tomu říkám "písmenkový" projekt. Zatím o tom ale nic bližšího říkat nechci, protože jsem pověrčivý a dokud nebudu vědět, že to stoprocentně klapne, tak je lepší o tom raději nemluvit. No a samozřejmě taky neustále píši texty, ať už pro mě, na zakázku, nebo do šuplíku. Takže v tomto směru nezahálím.

Zdroj foto: Robert Rohál


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Karlovy Vary

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Anita? Právě takový svěží vítr jsem si už dlouho přál, říká zpěvák Pavel Vítek

pavel vitek 200I když začínal jako popový zpěvák, postupně se Pavel Vítek zavedl i jako úspěšný muzikálový herec. Má za sebou tedy nejen řadu alb či velké hity, ale i pěkné muzikálové role. Dokonce si na divadle střihl i činoherní roli, což ho prý také m...


Literatura

Milan Kundera zasáhl i do filmu

 

milan kundera co zmuze literatura200Málokterý český spisovatel dosáhl mezinárodní proslulosti: Jaroslav Hašek, Karel Čapek a dozajista též Milan Kundera. Knih ...

Divadlo

Hladová země ukazuje, jakou moc mají peníze

hladova zeme perexPředstavte si městečko, kde lidé pracují jen minimálně. Většinu času stráví na hostinách a oslavách. Za místní pracují chlapi v dolech, kteří kutají. Jediné, co musí místní udělat, je požehnat jim a poslat je pod zem. A jít to pa...

Film

Jiří Strach: “Přece si kvůli vlastní ješitnosti nezkazím film!”
ImageRežisér Jiří Strach je navzdory svému jménu považován za jednoho z nejlaskavějších českých režisérů, a stejně tak působí i v reálu. Je trpělivým učitelem mladých filmových tvůrců a má upřímnou radost z jejich úspěchů, protože dobře ...