Matěj Homola: „S fanynkami jsme měli vždy krásné a kolikrát nadstandardní vztahy. Nerad bych zabíhal do detailů, toto tajemství si střeží každá kapela.“

Matěj Homola: „S fanynkami jsme měli vždy krásné a kolikrát nadstandardní vztahy. Nerad bych zabíhal do detailů, toto tajemství si střeží každá kapela.“

Tisk

wohnout homola200Kdo by neznal kapelu Wohnout. Energičtí kluci s výraznými texty a rychlou rytmickou muzikou. Když je slyšíte hrát live, tak vaše nohy zkrátka nezůstanou v klidu a než se nadějete, skáčete jak střelení. Vy si teď můžete přečíst rozhovor s jedním z bratrů Homolových.

 

 

Zdravím tě, Matěji. Děkuji, že jsi přijal pozvání do mého rozhovoru, a pojďme na to. Kdy sis poprvé pohrával s myšlenkou zajímat se profesionálně o hudbu? Věděl jsi už jako malej kluk, že se tím chceš jednou živit?

Vůbec mě to nikdy nenapadlo. Na základce mě hudba nezajímala, na střední škole jsem uměl pár akordů na španělku a připravoval se na kariéru fotografa. Když mi bylo asi dvacet, ponořili jsme s mým bratrem do samostudia hry na elektrickou kytaru, a teprve o pár let později přišel nápad založit kapelu. Teď už nás hudba živí přes deset let.

Kteří interpreti tě ovlivňovali, když jsi vyrůstal, a jaký měli vliv na vývoj Wohnoutů po hudební stránce?

Určitě mě nejvíc ovlivnila hudba, kterou jsem nasál z kazet klubů, do kterých jsem začal chodit dost brzo. Punk, nová vlna, později metal. Svobodomyslná muzika. Za všechny bych jmenoval Pražský výběr. Myslím, že se to odrazilo dost na našich prvních deskách. Teď ctíme v podstatě všechny žánry a nebojíme se nechat se ovlivnit čímkoliv.

wohnout homola
Co se ti vybaví jako první, když řeknu začátky kapely?

Období, kdy jsme tomu dávali strašně moc a ono se nám to nevracelo. Lidi nás neznali a nikdo na koncerty nechodil. To bylo trochu frustrující. Pro útěchu jsme si pořádali koncerty sami v jedné vesnici kousek za Prahou. A na to mám ty lepší vzpomínky - zakouřený sály narvaný kámošema, skejťákama a pankáčema.

S kapelou jste toho už hodně zažili. Jaký byl pro vás nejhorší a nejlepší zážitek?

Nedá se to takto říct. Asi před pěti lety jsme zjistili, že nás dlouho okrádala naše manažerka a pojala to ve velkým stylu, to byla velká deziluze. A nejlepší zážitek? Každý povedený koncert je velký zážitek.

Kde berete inspiraci pro vaše texty? Je to reakce na společnost? Nebo spíše vás to jen tak prostě napadne?

Je to text od textu. Spíš se je snažíme dělat nadčasové, trochu zašmodrchané, ne-polopatické, vyhýbáme se blábolení o lásce a neštěstích, ale přesto je v nich dost osobních zážitků, ať už z cestování, kalení, sportu či něčeho jiného.

wohnout homola3
Jak to měli Wohnouti s fanynkami, když se proslavili? Nebyl název Wohnout jen prvoplánovým krokem k balení holek? (smích)

S fanynkami jsme měli vždy krásné a kolikrát nadstandardní vztahy. Nerad bych zabíhal do detailů, toto tajemství si střeží každá kapela.

Projezdili jste snad všechno, co se u nás projezdit dá. Kam se nejradši vracíte? Kde jsou fanoušci nejvíce zapálení?

Nedá se to takhle říct. Lidi na nás chodí všude a musím říct, že máme smíšené a sympatické publikum. Hrajeme všude rádi. Neexistuje místo, kam bychom se neradi vraceli.

Jaké letní akce vás čekají? Kde vás budeme moct vidět?

Čeká nás spousta festivalů. Hrajeme na Sázavafestu, na Českých hradech… jsou jich desítky a já si je všechny nevybavuju.

wohnout homola4

Kdybys v životě mohl změnit jednu věc, která by to byla?

Abych se narodil znovu. A jako indická princezna.

Chceš něco vzkázat na závěr světu a vašim fanouškům?

Smějte se, usmívejte se a šiřte tuto nákazu co nejvíce kolem sebe.


Díky moc za rozhovor, měj se fajn a těším se na další setkání.

Zdroj foto: Sony Music Entertainment Czech Republic s.r.o.


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Soňa Godarská: Dělám vše s respektem a s pocitem, že nic není samozřejmost

Sona Godarska200Původně chtěla studovat hru na klavír, protože od dětství na něj hrála. Také se věnovala zpěvu, ale na radu rodičů nejdříve vystudovala gymnázium a pak vysokou školu. Cestu ke zpěvu si ale nakonec našla a vystudovala Pražskou konzerva...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Jan Kunze (KOFE-IN): "Dnes v muzice ve velké míře rozhodují peníze a mnohem méně talent a usilovná práce"

jan kunze 200Opavská kapela KOFE-IN není na české hudební scéně žádným nováčkem. Má za sebou už dvě alba. První s názvem Osobní vesmír z roku 2009 obsahoval pilotní singl Sebe mi dej. Druhým počinem kapely...


Divadlo

Balet Luskáčik okúzlil návštevníkov

lusk 200V Dome umenia v Piešťanoch sa 22. novembra predstavil hrou Luskáčik Svetoznámy Kyjevský City balet v  hudobnom podaní Piotra Iľjiča Čajkovskija.

...

Film

Válka, slzy, terapie. Recenze filmu Chlapi nepláčou

CP200Druhé nejvyšší ocenění, Zvláštní cenu poroty, si z festivalu ve Varech letos odvezl film Chlapi nepláčou. Dobře napsaný, suverénně zrežírovaný a také výtečně zahraný snímek, nahlížející z nečekaného úhlu na stále bolavé následky „jugoslávské války“, na festiv...