Olejomalby s měděnými tvarovkami na prodejní výstavě v Galerii města Přerova

Olejomalby s měděnými tvarovkami na prodejní výstavě v Galerii města Přerova

Tisk

vystava prerov 200Ve čtvrtek 12. října proběhla v Galerii města Přerova společná prezentace olomoucké malířky Evy Pešákové a sochaře Tomáše Arnošta. Výstava nese název Rozhovor a návštěvníci můžou vidět originálních obrazů a trubkových kompozicí. Obě výstavy jsou prodejní a potrvají do 19. listopadu.

 


„Velkoformátové akrylové malby výtvarnice Evy Pešákové nevystavujeme v Přerově prvně, například během covidu velmi vhodně zaplnily obří výlohy na náměstí TGM 16, kde jsme pořádali výstavy tzv. umění z chodníku,“ připomněla spolupráci s bývalou ředitelkou výtvarné Základní umělecké školy v Olomouci Evou Pešákovou kurátorka výstavy Lada Galová. Velké malby na stěnách se budou střídat s obrazy akrylů na plátně a ani těm nechybí prostorová velkorysost.

„Mluvíme stále o formátech bohatě nad půldruhého metru v šířce i výšce. Pro autorku je charakteristické barevné vnímání světa, které je projevem její nezdolné vitality, nebojácné životní energie, vnitřní dynamiky, posvěcené darem imaginace. Obrazy v sobě skrývají mikropříběhy, imprese, vizuální zážitky a prožitky, tentokrát mj. inspirované filmovou trilogií amerického režiséra Godfreye Reggia, z nichž nejznámější je film Powaqqatsi. V jazyce indiánského kmene Hopi se touto složeninou vyznačuje život na úkor jiných,“ odkrývá pozadí tématu filmu provázeného hudbou současného amerického skladatele Philipa Glasse Lada Galová. Jeden z obrazů Evy Pešákové je tak ostatně i pojmenován.

vystava foto1

Spojení obrazů Evy Pešákové se sochařskou tvorbou mladého výtvarníka rovněž není v Přerově novinkou. Dynamika a síla ocelových propletenců doplňovala její obrazový velkoformát před dvěma lety v podobě děl olomouckého sochaře Jana Dostála. Letos to nově budou tzv. měděné tvarovky absolventa katedry sochařství Ostravské univerzity Tomáše Arnošta z Velké Bystřice.

Na jeho dlouhé cestě hledání vhodného materiálu došel přes dřevěné trubky, modelované trubkové plastiky odlévané do různých materiálů až k měděným tvarovkám. Ty mu podle jeho vlastních slov poskytují poměrně jednoduchou modelaci jeho představ a sochařských zásad. „V mých sochách, které budou na výstavě k vidění, lze pozorovat témata, která mne doprovázejí už od studií, ale i náměty pro mě nové,“ říká Tomáš Arnošt.

vystava foto2

Přetrvávající téma jeho tvorby jsou vztahy dvou lidí, kdy není jasno, zda-li onen vztah je dobrý či nikoliv. Divák je na vážkách, jestli jeden druhému v soše chce spíše pomoct, nebo ho nenápadně zmanipulovat ve svůj prospěch. Jiné, a sice starší téma, bude na výstavě vztah člověka k industrii. „A opět půjde o kompozice vyvolávající nejistotu, zda-li člověk industrii oživuje, nebo jestli industrie člověka umrtvuje. Úplně novým námětem, který do svých soch Arnošt vtělil, je nápadně plížící se parazitismus,“ doplnila Galová. Ten pak bude v plastikách znázorněný materiálovou odlišností. „Již nechci podvědomě v recipientovi vyvolávat pocit nejistoty, ale zobrazit věci tak jak jsou. Jeden žije na úkor druhého pro vlastní potřebu,“ doplňuje tak velké téma olejomaleb Evy Pešákové i sochař Tomáš Arnošt.

vystava foto3

Zdroj foto: Robert Rohál


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Finský reggae zpěvák Jukka Poika: "Potřebujeme tyhle teplé, slunečné tóny, abychom tady na severu nezmrzli."

JukkaPoika perexJukka Poika je reggae umělec, pocházející z Finska. Svou kariéru začal kolem roku 2000 s kapelou ,,Soul Captain Band,, a vydal s nimi album s názvem ,,Jokaiselle tulta,, ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Vnitřní svět aneb Ježíše Krista nevyčerpatelné tajemství

vnitrni svet broz200V posledních listopadových dnech (28. 11. 2012), v předvánočním čase, jsme se zúčastnili netradiční vernisáže výstavy Vnitřní svět, včetně koncertu a přítomných představitelů Provincie bratří františkánů. V ná...


Literatura

Podivní podruhé a určitě ne naposled

pod 200Ještě dnes si pamatuju, jak mě uhranul plakát na první díl ve výloze knihkupectví. Podivná holčička mírně se vznášející nad zemí. A to jsem ještě netušila, že se celou knihou budou táhnout ještě podivnější příběhy na nejpodivnějších místech – kde taky ...

Divadlo

Inscenace Porcie Coughlanová je působivá svou magií, napětím a prvotřídním herectvím

Porcei 200Nejnovější titul, který uvedlo Městské divadlo Mladá Boleslav v pátek 16. června, přináší nejen magickou atmosféru, ale je i další pozoruhodný kamínek do žánrového záběru této scény. Chytré vedení a dramaturgie si všímá her i talentových tvůrců, kteř...

Film

Be2Can se představuje podesáté

Be2Can perexJiž desátého ročníku přehlídky Be2Can se dočkají pražští i mimopražští filmoví diváci. Je to přehlídka snímků, přichystaných do tuzemské distribuce jedinou firmou – je jí Film Europe. Poněkud záhadný název této akce odkazuje k tomu, že zařazeny jso...