Olejomalby s měděnými tvarovkami na prodejní výstavě v Galerii města Přerova
Banner

Olejomalby s měděnými tvarovkami na prodejní výstavě v Galerii města Přerova

Tisk

vystava prerov 200Ve čtvrtek 12. října proběhla v Galerii města Přerova společná prezentace olomoucké malířky Evy Pešákové a sochaře Tomáše Arnošta. Výstava nese název Rozhovor a návštěvníci můžou vidět originálních obrazů a trubkových kompozicí. Obě výstavy jsou prodejní a potrvají do 19. listopadu.

 


„Velkoformátové akrylové malby výtvarnice Evy Pešákové nevystavujeme v Přerově prvně, například během covidu velmi vhodně zaplnily obří výlohy na náměstí TGM 16, kde jsme pořádali výstavy tzv. umění z chodníku,“ připomněla spolupráci s bývalou ředitelkou výtvarné Základní umělecké školy v Olomouci Evou Pešákovou kurátorka výstavy Lada Galová. Velké malby na stěnách se budou střídat s obrazy akrylů na plátně a ani těm nechybí prostorová velkorysost.

„Mluvíme stále o formátech bohatě nad půldruhého metru v šířce i výšce. Pro autorku je charakteristické barevné vnímání světa, které je projevem její nezdolné vitality, nebojácné životní energie, vnitřní dynamiky, posvěcené darem imaginace. Obrazy v sobě skrývají mikropříběhy, imprese, vizuální zážitky a prožitky, tentokrát mj. inspirované filmovou trilogií amerického režiséra Godfreye Reggia, z nichž nejznámější je film Powaqqatsi. V jazyce indiánského kmene Hopi se touto složeninou vyznačuje život na úkor jiných,“ odkrývá pozadí tématu filmu provázeného hudbou současného amerického skladatele Philipa Glasse Lada Galová. Jeden z obrazů Evy Pešákové je tak ostatně i pojmenován.

vystava foto1

Spojení obrazů Evy Pešákové se sochařskou tvorbou mladého výtvarníka rovněž není v Přerově novinkou. Dynamika a síla ocelových propletenců doplňovala její obrazový velkoformát před dvěma lety v podobě děl olomouckého sochaře Jana Dostála. Letos to nově budou tzv. měděné tvarovky absolventa katedry sochařství Ostravské univerzity Tomáše Arnošta z Velké Bystřice.

Na jeho dlouhé cestě hledání vhodného materiálu došel přes dřevěné trubky, modelované trubkové plastiky odlévané do různých materiálů až k měděným tvarovkám. Ty mu podle jeho vlastních slov poskytují poměrně jednoduchou modelaci jeho představ a sochařských zásad. „V mých sochách, které budou na výstavě k vidění, lze pozorovat témata, která mne doprovázejí už od studií, ale i náměty pro mě nové,“ říká Tomáš Arnošt.

vystava foto2

Přetrvávající téma jeho tvorby jsou vztahy dvou lidí, kdy není jasno, zda-li onen vztah je dobrý či nikoliv. Divák je na vážkách, jestli jeden druhému v soše chce spíše pomoct, nebo ho nenápadně zmanipulovat ve svůj prospěch. Jiné, a sice starší téma, bude na výstavě vztah člověka k industrii. „A opět půjde o kompozice vyvolávající nejistotu, zda-li člověk industrii oživuje, nebo jestli industrie člověka umrtvuje. Úplně novým námětem, který do svých soch Arnošt vtělil, je nápadně plížící se parazitismus,“ doplnila Galová. Ten pak bude v plastikách znázorněný materiálovou odlišností. „Již nechci podvědomě v recipientovi vyvolávat pocit nejistoty, ale zobrazit věci tak jak jsou. Jeden žije na úkor druhého pro vlastní potřebu,“ doplňuje tak velké téma olejomaleb Evy Pešákové i sochař Tomáš Arnošt.

vystava foto3

Zdroj foto: Robert Rohál


 

Přihlášení



Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Režisér Viktor Tauš: „Pracovat s Kaiserem a Lábusem je štěstí“

taus viktor 200Režisér Viktor Tauš debutoval autobiografickým filmem o drogové závislosti Kanárek. Můžete si přečíst, jak na tento film vzpomíná a co pro něj znamenal, ale tento rozhovor se točí především kolem jeho ne...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Jiří Syrovátka: Sochy a těla

syr200Pozoruhodnou reflexi současného světa nabídne výstava Jiřího Syrovátky v Galerii Co Co (zámecká budova v jihočeské Dobrši). Na třinácti stylizovaných fotografických obrazech zahlédnete šílenství, na které jste si možná už zvykli.

...

Divadlo

Svět podle Amanitas – tentokrát s názvem Destinace

Amanitas divadlo 200Prostranství před pražským Cross klubem se v úterý 29. července promění v tak trochu jiný svět, a to svět nového cirkusu. Budete zde moci shlédnout premiéru pouličního divadla s názvem Destinace v podání skvostných Amanitas.

Film

Tohle je válka! Romantika v akčním hávu
ImageJak to vypadá, když se dva nejlepší kamarádi, oba špičkoví agenti CIA, zamilují do jedné dívky? Není to sice přímo příběh ze života, se kterým bychom se mohli ztotožnit, ale své diváky si určitě najde. Jedná o snímek, který sice neurazí, ale a...