Pro mě je novinová strana svébytný druh výtvarného umění, říká Miroslav Karásek

Pro mě je novinová strana svébytný druh výtvarného umění, říká Miroslav Karásek

foto Noviny perexUž poněkolikáté vystavuje v Kroměříži sbírky zahraničních novin Miroslav Karásek. Tentokrát nese výstava název "Noviny Latinské Ameriky pod jednou střechou" a je k vidění ve foyer Domu kultury v Kroměříži, a to od 6. prosince do 7. ledna 2022. Pro letošní výstavu titulů zahraničních novin v Domě kultury v Kroměříži zvolil přehlídku tisku zemí Latinské Ameriky, kde je zastoupeno na třiapadesát zemí a velkých ostrovů.

Noviny Latinské Ameriky je název tvé současné výstavy v Kroměříži. Jsi vášnivý sběratel zahraničních novin. Přesto se ptám, jak ty noviny získáváš?

Noviny do své ojedinělé sbírky získávám především prostřednictvím korespondence. Najdu adresu redakce, informační kanceláře nebo nějaké kulturní instituce, přiložím pohlednici města, osobní kalendářík a čekám. Někdy mám štěstí, jindy ne. Pak to zkouším znovu. Občas objevím cestovatele, který se chystá do zemí, z nichž mi noviny chybí, a pokud má pochopení, tak slavím přírůstek. Už mi také pomohly cestovní kanceláře. Záleží na ochotě neznámých lidí a na štěstí.

Ale to není tvoje první výstava...?

V Domě kultury v Kroměříži jsem letos připravil svoji osmou výstavu. Zatím jsem s vystavováním neopustil Zlínský kraj, i když bych rád seznámil se zahraničními novinami širší publikum.

foto Noviny 2

Kdy jsi propadl k této sběratelské vášni a kde ty noviny mají své místo, když nejsou vystaveny?

Tvorbě ucelené kolekce zahraničních novin se věnuji bezmála 28 roků. V mládí jsem sbíral sýrové etikety, později pivní etikety. Začalo to nevinně, ale později se z toho stala posedlost. Ale ne že bych denně seděl nad sbírkou a hloubal, co mi ještě schází a jak si to opatřit. Je to zábava pro volné chvíle. Kromě odborných informacích o novinách se snažím získat co nejvíc vědomostí o zeměpise. Je pravda, že z mnoha zemí mám víc různých výtisků, což časem zabralo větší domovní prostor. Noviny jsou uloženy na chodbě, kde mají vyhrazenou skříň. Jednotlivé státy jsou ve složkách a regály je rozdělují podle světadílů.

Jak reaguje okolí, když vidí takovou výstavu, a co na to říkají lidi od fochu - novináři? Navíc vím, že, jsi působil v novinách léta jako šéfredaktor…

Návštěvníci výstav i moji známí nejvíc oceňují množství zastoupených zemí, které se právě zastavilo na hodnotě 326 zástupců. O mnoha státech nebo velkých ostrovech třeba ani v životě neslyšeli, o to je prohlídka sbírky překvapivější. Novináře se často ptají, proč sbírám noviny, jak je získávám a jak je mám uloženy. Na to, co bych mohl na zahraničních novinách obdivovat, se nezeptají, a právě to je pro mě zážitek, protože pro mě je novinová strana svébytný druh výtvarného umění, takže porovnávám, jak k tomu přistupují v rozmanitých končinách světa.

foto Noviny 3

Na současné výstavě v Domě kultury v Kroměříži jsou noviny z Latinské Ameriky. Pro mě jsou pozoruhodné noviny The Beacon z Britských Panenských ostrovů. Když mi v obálce přišly, byla v nich založena třetí stránka s nějakým upozorněním. Objevil jsme článek, v němž jsem se dočetl, že "právě tento výtisk The Beacon rozšíří unikátní kolekci zahraničních novin, kterou sestavuje bývalý kolega - novinář Miroslav Karásek z Kroměříže, z České republiky ve střední Evropě." Potěšila mě pohotovost redaktora. Jinak tu jsou také k vidění noviny - deník vydávané na obrovské lodi v průběhu její několikadenní plavby Karibským mořem.

Jak jsi předtím uvedl, množství zastoupených zemí se právě zastavilo na hodnotě 326 zástupců...

Věřím a vím, že ani to není číslo konečné. Stále se o to snažím. Celá sbírka je aktivní a vedle sběratelského hlediska má smysl dokumentačně – historický. A jak to vypadá, zatím jsem jediný občan města Kroměříže, který se může od roku 2009 za svou sběratelskou činnost pochlubit zápisem v České knize rekordů..

foto Noviny 4

Foto Robert Rohál


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Vydra v karanténě je ten normálnější, protože Vydra mimo karanténu je ten na jevišti

petr vydra 200Petr Vydra (*1972) vystudoval dramaturgii na pražské DAMU. Jako stand-up komik vystupuje v internetových a klubových pořadech Na stojáka a v televizním Comedy clubu. Jeho divadelní hry a adaptace uvádělo Městské divadlo Kladno a Švandovo...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

V ostravském dole Hlubina vylétají z uhlí motýli, v podchodu se apeluje na čistý vzduch

200vytS neobvyklým nápadem, jak oživit dávno opuštěný ostravský důl Hlubina, přišlo občanské sdružení Provoz Hlubina. Přihlásilo svůj areál do projektu Dulux Let’s Colour a vyhrálo desítky litrů barev. Díky nim tak ožil nedaleký podchod a hlavně 25 metrů vyso...


Literatura

První Waltariho dílo znovu na pultech

velka iluze200Když se řekne Mika Waltari, zřejmě vás hned napadne jeho román Egypťan Sinuhet, který spousta osobností z kultury uvádí jako svou nejoblíbenější knihu. My se však dneska podíváme na úplně první román finského spisovatele Waltariho, který nás...

Divadlo

Kouzelná, pohádková, strhující My fair lady

my-fair-lady 200Městské divadlo Zlín na konci předešlé sezóny představilo hudební komedii podle hry George Bernarda Swawa a filmu Gabriela Pascala Pygmalion - My fair lady. Nebyl to jednoduchý počin, protože většina zná zápletku nebo filmové zpracová...

Film

Čtyřlístek ve službách krále míří do kin už 31. ledna

ctyrlistek ve sluzbach krale 200Král Rudolf v touze po zlatotvorném kameni mudrců vydává všanc poklad nejcennější - svatováclavskou korunu i blaho celého království. Podle prastaré věštby jedině podivné bytůstky ze vzdálené budoucnosti m...