Navštivte galerii v Tančícím domě a obdivujte krásu českého skla. Unikátní výstava potrvá do 31.října

Navštivte galerii v Tančícím domě a obdivujte krásu českého skla. Unikátní výstava potrvá do 31.října

Tisk

Znami neznami perexČeši byli po staletí známí svým sklářským uměním. I dnes mezi nimi najdeme výjimečné skláře, jejich tvorba je však paradoxně známá více v zahraničí než u nás.

Mezi takové umělce patří i Tomáš Hlavička a jeho dcera Petra Hřebačková. Řemeslo mají v rodině. Zatímco pan Hlavička přičichl ke sklářství až tehdy, když mu bylo padesát, a učil se od svého tchána Pavla Hlavy, Petra byla sklem obklopena již od útlého dětství. Jejich díla jsou vyhledávána sběrateli zejména v Asii a Spojených státech a jsou také součástí prestižních sbírek po celém světě.

Výstava nazvaná (NE) ZNÁMÍ, kterou zaštituje Czech Art Point z.s., má za cíl zviditelnit jejich tvorbu v České republice.

Inspirace přírodou a světem kolem nás

Expozice pana Hlavičky je průřezem celou jeho více než dvacetiletou tvorbou. Díky tomu můžete sledovat nejen jeho progres, ale i fascinující umělecký vývoj. Neméně zajímavé je i jeho unikátní technologické zpracování tabulového skla, při kterém mezi jednotlivé tabule pokládá plátky stříbra. Ty se vlivem tavení při určité teplotě promění opticky ve „zlaté“. Jak přesně k tomu dojde? To je tajemství mistra.

Znami neznami  Kytka

Kytka

Finální dílo je následně potřeba ještě dobrousit. Tento proces je nesmírně náročný a vyžaduje velkou fyzickou sílu ve spojení s mimořádnou precizností. Při broušení totiž umělec nebo brusič musí držet několik desítek kilogramů skla a zároveň je zvládnout vybrousit do požadovaného tvaru.

Pan Hlavička vystudoval architekturu, a tak je v jeho tvorbě patrný řád. Jako zdroj inspirace mu slouží zejména příroda a svět kolem nás.

Díla Tomáše Hlavičky

Výstava představí hned několik jedinečných Hlavičkových děl. Za zmínku stojí například Kytka. Ta obsahuje skleněné části, které je možné vyndat a následně přeskládat, a tak si její vzhled můžete přizpůsobit podle nálady.

Ošatka je jeden z nejnovějších kousků, které na výstavě je možné spatřit. Její elegantní a minimalistické provedení vás určitě nadchne.

Znami neznami Osatka

Ošatka

Dílo nazvané Slunce je kombinací zlata a stříbra. Vevnitř objevíte vlásky nebo chcete-li sluneční paprsky zatavené do skla. Fascinující pohled je i ze spodní strany mísy.

Dílo Nastřídačku je zajímavé zejména svým multidimenzionálním rozměrem. Z každé strany je možné pozorovat, jak se vám dílo proměňuje před očima.

Celá tvorba Tomáše Hlavičky je tak specifická a nezaměnitelná, že kdekoliv na světě objevíte některé z jeho děl, můžete si být jisti, že je to autorská tvorba pana Hlavičky.

Tvorba Petry Hřebačkové

Petřina tvorba více než tu otcovu připomíná tvorbu jejího dědečka. Kombinace barevné skloviny, kterou lepí a následně brousí, je podmanivá a bezpochyby přitáhne vaši pozornost.

Znami neznami Cirkus

Cirkus

Možná na první pohled její díla vypadají jednoduše, ale opak je pravdou. Každý kousek totiž musí Petra roztavit do požadovaného tvaru, následně dokonale vybrousit a poté lepit po segmentech. Je to precizní práce na setiny milimetrů. Neuvěřitelné propracované návrhy svých děl následně promítá do reálné podoby. Jak přesné to je, se můžete přesvědčit na vlastní oči.

Dílo Cirkus je nejčerstvější dílo, které na výstavě můžete spatřit. Populární autíčka jsou jedním z děl, které v různých variantách můžete najít v průběhu její 20leté tvorby.

Znami neznami 3-2-1-GO

3-2-1-GO!

Dílo 3-2-1-GO! Jedinečná tříkolka, která ještě čeká na svého majitele. Unikátní kousek, který byl vyroben pouze jednou.

Při tvorbě díla Tequila se zas autorka inspirovala tím, jak tento nápoj vypadá pod mikroskopem, a to co objevila následně přenesla do jednoho ze svých děl.

Znami neznami Tequila

Tequila

Výstava probíhá v Galerii Tančící dům a navštívit ji můžete do 31.10. 2023.

Neváhejte a přijďte si prohlédnout fascinující svět skla dvou uměleckých generací – Tomáše Hlavičky a Petry Hřebačkové. Objevte jejich vizionářství, které transformuje sklo do neuvěřitelných forem a barev.

Zdroj foto a další info: www.galerieskla.cz


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vlady Gryc přichází s albem, na kterém se hudebně podílí exmanžel Heleny Vondráčkové Hellmut Sickel

vlady gryc perexJá svý sny mám. Tak se jmenuje debutové CD zpěváka Vladyho Gryce. Navíc jde v tomto případě o album autorské – všechny texty si zpívající textař napsal sám, zatímco hudební stránka je dílem Hellmuta Sickela. Ten všechny písničky napsa...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Ve Zlíně vytváří Prostor Zlín s Krajskou galerií výtvarného umění

prostor zlin200Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně při příležitosti 700 let Zlína připravila přehlídku současného umění ve veřejném prostoru, trienále Prostor Zlín 2022. Oslovila čtyři umělce, Annu Hulačovou, Tomáše Moravce, Pavlu Scerankovou a Tima,...


Literatura

Ona neměla nic. Oni mají všechno. Hra začíná

Hra o dedictvi perexAvery Grambsová chce jen jediné. Přežít střední školu, získat stipendium a vypadnout. Její plány ale naruší smrt miliardáře Tobiase Hawthorna, který celý svůj majetek odkáže právě Avery. Avery o něm ale až dosud ani neslyšela...

Divadlo

Sen noci svatojánské promění jeviště v magickou džungli

sen noci svatojanskeV malírně zlínského divadla vzniká jeden z největších bubnů v republice! Pro nesmrtelnou Shakespearovu komedii o zběsilé touze po lásce a milování Sen noci svatojánské, která bude mít pre...

Film

Královna soulu opět vystoupí před diváky, nyní však na filmovém plátně

Respect 200Její hlas je nezapomenutelný, stala se první ženou uvedenou do Rokenrolové síňe slávy (Rock and Roll Hall of Fame), je držitelkou 18 cen Grammy a nyní do kin míří film o jejím životním příběhu. Film Respect mapuje cestu hudební ikony, zpěvačky...