Jan Kaláb: „Na trojrozměrném graffiti i na sochách vůbec je nejdůležitější, aby byly pohledové ze všech stran. Jinými slovy, aby nevypadaly dobře jen z jednoho úhlu.“

Jan Kaláb: „Na trojrozměrném graffiti i na sochách vůbec je nejdůležitější, aby byly pohledové ze všech stran. Jinými slovy, aby nevypadaly dobře jen z jednoho úhlu.“

Tisk

jan kalab 200Přinášíme vám rozhovor s magistrem umění Janem Kalábem, kterého můžete znát také pod přezdívkami Splesh, Point či Cakes. Věnuje se graffiti, street artu a také velkoplošným obrazům ve městech. Taková díla můžete vidět například na Praze 10. Momentálně můžete navštívit jeho výstavu Point / Děravé plány v Chemistry gallery.

 

Můžete na začátek popsat, co znamená mural art?

Mural art je asi nějaký novotvar. Předpokládám, že se jedná o nástěnné malby;) (dle Wikipedie: „Mural art je současný umělecký směr, který je zaměřený na velkoplošnou malbu na stěny ve veřejném prostoru. Na rozdíl od street artu či grafitti, které vznikají (z hlediska zákonů) jako ilegální aktivita, muralartová díla jsou většinou objednána majitelem stěny za účelem její výzdoby.“ pozn. redaktorky)

Momentálně Prahu zdobí například velkoformátový obraz na Praze 10 s názvem Inside the Circle. Co je pro vás uprostřed kruhu?

Uprostřed kruhu je nekonečno dalších kruhů.

jan kalab2

Jste maximalista, nebo tu velikost promítáte jen do obrazů?

Asi se snažím být maximalista. Jak se říká, když už, tak už.

Povězte nám něco o výstavě Point / Děravé plány, na kterou úspěšně sbíráte peníze pomocí crowdfundingového portálu hithit.cz. Čekal jste takovou odezvu?

Výstava Point / Děravé plány je mojí třetí samostatnou výstavou v Praze. První dvě jsem uspořádal v mojí domovské Trafačce. Letos už jsem cítil, že je třeba se posunout, a prostor the Chemistry gallery se mi velmi líbí. Výstava potrvá do 7. 7. a všechny zvu k prohlídce. Peníze pomocí Hithit.cz jsem sbíral hlavně na tisk katalogu, který by se měl pokřtít v pátek 21. června. A takovou odezvu jsem opravdu nečekal, i když jsem v ní tajně doufal.

Vyděláte si pouze uměním, nebo máte nějaké civilní zaměstnání? Nechtěl byste i třeba kreslit komiksy?

Ano, jsem profesionální umělec, a komixy bych kreslit nechtěl.

jan kalab4

Kdybych si řekla, že od vás chci „pokreslit“ dům ve stylu Nekonečno v bílé na galerie Chocque cultural v Sao Paulu, kolik peněz bych si musela nachystat?

Řekněme, že podobně, jako na menší obraz na plátně.

Když vidím některá vaše díla, kde dominují linie a ne kruhy, připomíná mi to hru tetris. Co vás vše inspiruje?

Uf, tak toho je strašně moc, co člověka inspiruje. Ať už jsou to díla jiných umělců, příroda anebo móda a architektura. Nejinspirativnější je možná, když někdo popisuje nějaké dílo, a člověk si to musí představovat.

Máte za sebou spousty graffiti, legálních i těch nelegálních, které k tomu všemu podle mě i patří... Vedl jste si nějaké záznamy o všech dílkách? Že byste teď mohl říct „jo, v roce 2000 jsem udělal 1000 graffiti“?

Bohužel si žádnou statistiku nevedu. Těžko říct, kolik jsem udělal pieců, ale snad víc než 1000 to bude.

jan kalab0

Děláte také trojrozměrné graffiti. Můžete nějak popsat, jak takové dílo vzniká? Co je u toho nejdůležitější, aby to bylo 3D a ne jen 2D?

Na trojrozměrném graffiti i na sochách vůbec je nejdůležitější, aby byly pohledové ze všech stran. Jinými slovy, aby nevypadaly dobře jen z jednoho úhlu. To je to nejtěžší. A dílo vzniká různě podle techniky. Většinou od základních tvarů až k detailům.

Myslím si, že většina lidí považuje lidi kolem graffiti za pochybné existence a především výtržníky. Můžete toto „tvrzení“ nějak vymluvit?

Ani ne.

Hodně jste cestoval, proto se nabízí otázka, kde bylo nejlíp a proč? Jste rád, že žijete a tvoříte v Praze? Co se vám vybaví, když se řekne Trafačka?

Jak se říká všude dobře doma nejlépe. Sice mi určitá místa schází, ale v dnešní době jde cestovat neomezeně, takže se na ta místa můžu dřív nebo později vrátit. Trafačka, to je hodně vzpomínek, dobrých i špatných, hodně starostí, ale i hodně radostí. Jsem pyšný, že jsme dokázali z ničeho udělat něco takového.

jan kalab1

Bavila vás na základní škole výtvarná výchova? Máte z ní doma schovaný nějaký obrázek?

Jasně, výtvarka mě vždycky bavila. Samozřejmě mám schovanou i kupu obrázků.

Chodíte sám na výstavy? Co vás zajímá a koho z výtvarné branže obdivujete?

Chodím na výstavy, ne moc, ale snažím se nepromeškat alespoň ty významné. Zajímá mě výtvarné umění, protože je to můj obor. Obdivuji všechny umělce, kteří jsou profesionálové, neustrnuli a taky se z toho tlaku nezbláznili.

Co byste vzkázal našim čtenářům?

Zajděte se mrknout do Chemistry na moje nové obrazy:) Díky a užijte léta.

Zdroj foto: jankalab.com se svolením Jana Kalába


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejen na první porevoluční koncert Karla Kryla v Kroměříži vzpomíná Jana Knapková

jana2Není proč se divit, že průvodkyní Expozice Karla Kryla v Kroměříži je právě žena, která organizovala první Karlův koncert v Kroměříži v květnu 1990. Ing. Jana Knapková je nejen sympatická, a navíc muzikální dáma, zná písničkářovu tvorbu, ale t...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Kapelník Fleretu: „Když s námi zpívá 25-tisícový dav, kam se na nás hrabou Alexandrovci.“

fleret zdenek hrachovyFolková skupina Fleret, která nedá dopustit na valašskou krajinu, je populární nejen na Moravě. Jejím velmi důležitým článkem byla „královna lidové písně“ Jarmila Šuláková. Nejen o ní si s námi povídal kap...


Literatura

Napínavá zamotaná detektivka: Bez viny

bez viny 200V září vydalo nakladatelství Ikar další knihu nejúspěšnější německé autorky Charlotte Linkové. Detektivní příběh Bez viny je třetím dílem knižní série Kate Linvillová a Caleb Hale a přinese nám pořádně zamotaný případ.

...

Divadlo

Festival Věčná naděje zve s Dismanovým rozhlasovým dětským souborem na představení …a bolelo nebe, inscenaci ze života dětí internovaných v Terezíně

a bolelo nebe200Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internova...

Film

Nezdolná Jiřina Bohdalová si z lásky vrásky nedělá

altNový film Jiřího Stracha se s klidným svědomím dá přirovnat k o 11 let staršímu Babímu létu, ve kterém jako manželská dvojice, potýkající se se stářím, zářil Vlastimil Brodský a Stella Zázvorková. S filmem Vrásky z lásky h...