Informační gramotnost je důležitá. Jak se vyznat v přemíře informací dnešní doby?
Banner

Informační gramotnost je důležitá. Jak se vyznat v přemíře informací dnešní doby?

Tisk

Informační gramotnostNakladatelství Grada vydalo odbornou knihu Michala Černého o informační gramotnosti, což je v dnešní době aktuální a zásadní téma, kterému by měla být věnována pozornost. Tato publikace je primárně určena vysokoškolským studentům a odborné veřejnosti, zejména pak pedagogickým pracovníkům. Za pozornost stojí kapitoly týkající se virtuálního prostředí, informačních technologií a umělé inteligence.

Kniha nabízí pohled do historického pozadí formulování koncepce informační gramotnosti jako určitého nástroje pro úspěšnou adaptaci na informační společnost. Nespokojuje se pouze s historickou analýzou, ale sleduje širší filozofická a pedagogická východiska celého fenoménu. Opírá se o myšlenky Luciana Floridiho, které kriticky analyzuje.

V závěrečné části pak nabízí vlastní konceptualizaci tématu, která vyžaduje – v kontextu nástupu generativních systémů s umělou inteligencí a společenských změn – nové, hlubší pojetí tohoto fenoménu. Ukazuje, jakým novým způsobem se musíme s technologiemi naučit pracovat, abychom mohli žít v informačně udržitelné demokratické společnosti. Vzdělávání v práci s technikou a informacemi se zde stávají cestou k nově chápanému a hlubšímu humanismu.

Osobně musím tuto knihu velmi ocenit, věnuje se opravdu aktuálnímu a potřebnému tématu. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací, líbí se mi, že autor přistupuje k tématu informační gramotnosti ze všech hledisek, zajímalo mě nejvíce psychologické, filozofické a hledisko historického vývoje přístupu k informacím. Autor pracuje s množstvím praktických příkladů, s pojmy jako informační chudoba, sociální etika, infosféra, globální vesnice versus město, motýlí efekt a podobně. Uvádí spoustu studií a jejích výsledků, citací a své poznatky přehledně rozčleňuje do praktických grafů a tabulek. Zaujalo mě i použití přirovnání teoretických konceptů ke konkrétním osobám jako Poirot, Japp, Hastings nebo Fantomas či filozofické řešení toho, co je blízké, nebo vzdálené z hlediska zdroje informací a komunikace. Myslím, že autor si se svou prací skvěle vyhrál. Velmi zásadní je prostor věnovaný moderním informačním technologiím, umělé inteligenci, zamyšlení se nad vlivem sociálních sítí a celkově nad pohybem v kyberprostoru. Ocenila jsem i častou citaci různých filozofů, například Heideggera. Kniha i přes svou odbornost zůstává čtivá, je zajímavá a obohacující.

Ukázky z knihy:

Internet není otevřeným, svobodným a širokým veřejným prostorem či agorou, která patří státu, obci nebo všem občanům, ale příkladem konektivistické korporátní society.

Emoce představují zásadní téma, kterému musí být v oblasti informační gramotnosti věnován velký prostor v teorii i praxi.

Heidegger hovoří o tom, že technika nám na jedné straně zásadním způsobem umožňuje poznávat, stává se prostředkem zjevování neskrytosti, ale současně se právě nacházíme ve vleku techniky.

Informační prostředí musíme chápat jako infosférické: neexistují ostré hranice mezi online a offline, mezi kyberprostorem a světem přímé smyslové zkušenosti, mezi virtuálním a reálným. Pokud chceme budovat teorii poznání a jednání, musí nesporně stát na přesvědčení, že zde existuje sjednocený prostor, který musíme novými způsoby poznávat a v němž se musíme naučit jednat.

Informační gramotnost

Název: Informační gramotnost
Autor: Michal Černý
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320
Hodnocení: 100 %

https://www.grada.cz/informacni-gramotnost-13986/


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Zuzana Havlíková: „Zákaznice, které nosí moji značku vyjadřují a rády ukazují svoji ženskost.“

zannia 200U příležitosti akce Sušice Móda a Řemeslo, kde se bude konat módní přehlídka udržitelné módy a také celodenní market plný českého designu a charitativní bazar, vám přinášíme rozhovor s návrhářkami, které se zde představí. První z nich je Zannia – Zuza...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Permanentní tetování pomáhá onkologicky nemocným pacientům

klaudia 200Co je permanentní make-up? „Tetování permanentního make-upu je dvoufázový proces, nejdříve se provádí aplikace a následně korekce v rozmezí 4 – 6 týdnů. Permanent je oblíbená trendy metoda současné dekorativní kosmetiky, která se nejčastěji prová...


Divadlo

Týden kultury na Valašsku láká na bohatý program

valasko200Konec letních prázdnin ve Velkých Karlovicích bude letos opět oživen tradičním Týdnem kultury na Valašsku. Osmý ročník charitativního divadelního festivalu se uskuteční od 21. do 27. srpna a nabídne návštěvníkům devět představení v cirkusovém šapit...

Film

Kinematografie a stát v českých zemích mezi roky 1895-1945

kinema 200Doposud se slovo "kinematografie" vztahovalo především na filmovou tvorbu. Teprve Ivan Klimeš se v knize Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945 soustředí na to, jak stát a jeho předpisy ovlivňovaly kinematografické podnikání - výrobu i ...