Šťastně až na věky s polyamorií, anebo bez ní…

Šťastně až na věky s polyamorií, anebo bez ní…

Tisk

Šťastně až na věkyPod nakladatelstvím Listen vyšla publikace Šťastně až na věky sepsána na základě úspěšného dokumentárního filmu o lásce a vztazích ve 21. století pod režií Jany Počtové. Uspořádat a sepsat text pomohl Michal Beck. Červená obálka s kresbou lidského srdce, tedy nikoli symbolu, ale toho tepajícího uvnitř našich hrudí, upoutá na první pohled. A pokud jste dokument neviděli, začtete se do příběhů hned několika párů. Možná se v těchto vztahových peripetiích najdete také vy…

Co s sebou přináší žití v polyamorii? Může být dlouhodobý milenecký poměr šťastný? Jak snadno se člověk stane závislým na internetové seznamce? A jde mít trvalý vztah a zároveň další sexuální partnery? Kniha vzbuzuje tyto otázky a přináší lidské osudy a příběhy, které na ně v podstatě odpovídají. Velmi intimní rozhovory v časosběrném dokumentu Jany Počtové Šťastně až na věky dávají nahlédnout do radostí, strastí i nejistot, které neobvyklé podoby soužití přináší. Pět silných příběhů zaznamenávaných v horizontu čtyř let poodkrývá, jaké podoby může mít láska a vztahy ve 21. století. A je třeba hodnotit samotný počin a možnost ukázat tyto dnešní vztahy, i když člověk v první chvíli začne hodnotit a posuzovat, co je či není správné a jaké vztahy má či by chtěl mít on.

Knižní podoba unikátním způsobem rozšiřuje dokumentární film o materiál, který se na plátna kin nevešel. Beletrizované reportáže vycházející z desítek hodin videí a přes tisíc stran rozhovorů přináší ještě hlubší náhled do milostných svazků a vypráví i další osudy protagonistů snímku po skončení natáčení.

O autorech:

Michal Beck

Vystudoval tvůrčí psaní na VŠKK. Publikoval ve sbírce povídek Instantní životy (2013), na webu Literární bašta Dobré češtiny, v knize Moje řeč: Fejtónky Dobré češtiny (2016), je spoluautorem několika scénářů rozhlasových her z cyklu ČRo Česká kronika. V současnosti se živí jako copywriter.

Jana Počtová

Česká režisérka, dokumentaristka a scenáristka. Studovala Katedru divadelních, filmových a mediálních studií na Univerzitě Palackého. Poté přešla na Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Během studií absolvovala zahraniční stáž v Paříži na Université Paris 8.
Dlouhodobě pracovala na několika filmových festivalech – MFF Karlovy Vary, Jeden svět či AFO Olomouc. Spolupracovala s nadací Člověk v tísni na projektu o dcerách politických vězňů „Dcery 50. let", anebo na projektu Česko-Německého fondu budoucnosti „Živá paměť" pro německou vládu, kde sbírala výpovědi lidí nuceně nasazených za 2. sv. války a lidí, kteří přežili koncentrační tábory. S Českou televizí spolupracovala na cyklech: Příběhy slavných, Cestománie, Na cestě, Generace 0, Vesnicopis (autor námětu), Celnice, Magazín Q nebo Kultura.cz. Dále také např. na hraných seriálech jako Vyprávěj, Mazalové či První republika.

Z její autorské tvorby je možné jmenovat filmy Eshq (2004), dokumentární portrét 4 afghánských žen, tematicky se dotýkající lásky, partnerských vztahů a kulturních odlišností. Dále divadelně ‐ filmový projekt Vostodvacet (2005), kde je 8 osob uzavřených na několik dnů v malém prostoru a snaží si vytvořit vlastní tvůrčí prostor, sběrný dlouhometrážní dokument o multikulturním stánku Prahy Palác Akropolis, Akráč (2008), nebo Oči tygra (2011), příběh malé boxerské tělocvičny, ve které se náš přední romský boxer Stanislav Tišer snaží pomocí boxu stáhnout děti ulice od drog ke sportu.

Velkého ohlasu došel její celovečerní dokumentární film Generace Singles (2011), kde reflektovala svobodné a nezávislé lidi, kteří nemají potřebu se realizovat v páru. V roce 2011 se stal tento film 2. nejúspěšnějším dokumentem roku, obdržel Cenu spolku kinařů, cenu na festivalu Finále Plzeň, uveden byl v soutěži na MFDF Jihlava a účastnil se také řady zahraničních festivalů. Jana Počtová dále pokračovala celovečerním dokumentárním filmem Sněhová pole Ivana Hartla (2012), který reflektuje dva odlišné životy Ivana Hartla, celovečerním portrétem tragicky zesnulého předního českého dokumentaristy Pavla Kouteckého s názvem Fragmenty PK (2013) a filmem Yo-Yo means Yes Yes (2014), dokumentárním filmem o české YO-YO scéně.

V roce 2017 byl do kin uveden její celovečerní dokumentární film Nerodič, který reflektuje rodičovství a partnerství dneška. Film získal Cenu Poroty České soutěže v rámci festivalu dokumentárních snímků Jeden svět 2018. V roce 2022 byl v její režii a ve spolupráci s Českou televizí odvysílán dokument Tornádo - rok poté zabývající se situací rok po tornádu na Moravě. (zdroj CV wikipedia)

Hodnocení knihy:

Knížku hodnotím velice pozitivně, rozhodně vás to bude bavit nahlédnout do soukromí jiných párů. Pokud jde o téma lásky a vztahů, tohle zajímá každého, každý si něco prožil a má své vlastní zkušenosti i životní filozofii. I když nás to nutí posuzovat druhé, například odsuzovat polyamorii, příběhy ukazují vývoj v čase, to, jak dvojice smýšlí, žije, co cítí, jak se mění pohled člověka na život, lásku a vztahy, co všechno se v průběhu plynutí času může stát. Celý nápad natočit tento dokument i sepsat o tom knihu hodnotím jako skvělý počin a doporučuji!

Šťastně až na věky

Název: Šťastně až na věky
Autor: Michal Beck, Jana Počtová
Nakladatelství: Listen/Euromedia Group
Rok vydání: 2024
Počet stran: 328
Hodnocení: 95%

https://www.euromedia.cz/stastne-az-na-veky/kniha/16711/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mory Kante: “Věc, kterou bych chtěl změnit je konec chudoby a hladu v Africe a ve světě”

mory kante 200Nepřehlédněte tento unikátní rozhovor s interpretem s názvem Mory Kante, který je headlinerem pražského Respect festivalu, ale obohatí vás informacemi o Africe, jejich hudbě i problémech. Sám Mory K...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

V pražském Toulcově dvoře se to bude hemžit opuštěnými kočkami

kocky perexTo, že zvíře rozhodně není vhodným vánočním dárkem, je všeobecně známo. Teď už jsou ale nejkrásnější svátky roku za námi, takže pokud vás touha po chlupatém mazlíčkovi nepřešla, možná by stálo za to s tím něco udělat. Příležitost, přivést si do...


Literatura

Labyrinty světa

laby 200Tajemné labyrinty přitahují po staletí pozornost lidí. Jsou krásné, vztahuje se k nim řada legend, bývají spojovány s duchovní cestou a poznáním. Slovo labyrint pochází z řečtiny a znamená mj. rozs...

Divadlo

Divadlo Metro uvádí brilantní komedii Miluji tě, tak se měj

miluji te200Jen dva herci na jevišti a barvitý příběh ožívá v nové inscenaci, kterou uvádí nedávno zrekonstruované pražské Divadlo Metro. Představení nese název Miluji tě, tak se měj a jeho protagonisté jsou známí a zkušení herci Ljuba Krbová a Adrian Jastrab...

Film

Král Belgičanů

Kral belgicanu perexNicolas III., belgický král, je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Chce se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že je vzdušný prostor kompl...