Roudničtí milovníci umění si v těchto dnech mohou dopřát nevídaný luxus. V jejich městě jsou totiž hned dvě galerie. Ta první, Galerie moderního umění, stojí v Očkově ulici už od roku 1965. Ta druhá přijela do Roudnice nad Labem teprve 10 října. A má tvar kontejneru.
Unikátní projekt Move Gallery pochází z dílny Martiny Calajové a Michala Kukačky, dvou absolventů Fakulty umění a designu Univerzity J.E. Purkyně. Pojízdná galerie si klade za cíl seznamovat širokou veřejnost s uměním, které má hlubší kulturně-sociální dopad.
„Move Gallery je jako houba. Vyroste tam, kde ji lidé čekají nejméně,“ vyjádřil se ke svému vynálezu Michal Kukačka. Zároveň dodal, že kontejner je odrazem dnešního chaotického světa.
Výstava, kterou si obyvatelé Roudnice mohou v Move Gallery prohlédnout, nese název „Až na dřeň.“ Představuje výběr uměleckých děl, jež byla poprvé prezentována v rámci projektu Univerzita Předlice ve Veletržním paláci v Praze. Předlice jsou součástí Ústí nad Labem. Přesto, že se jedná o sociálně vyloučenou lokalitu (nebo možná právě proto), mladí umělci zde našli pozoruhodné náměty pro svá díla. V „galerijním kontejneru“ se můžete podívat například na výkresy prostitutky, která namalovala portréty svých klientů. Samozřejmě, že za to dostala zaplaceno. Do Move Gallery se také vešlo křeslo, vyrobené ze starých oken. A jsou tady i další pozoruhodnosti.
Vernisáž výstavy „Až na dřeň“ proběhla 10. října v prostorách roudnické Galerie moderního umění, a byla jedním slovem velkolepá. V rámci programu totiž vystoupila zpěvačka Pavlína Matiová a klavírista Tomáš Kačo. Společně ztvárnili několik romských balad. Na závěr zazněla píseň Čhajori Romani, která je považována za hymnu českých Romů. Celé vystoupení bylo velmi působivé.
Kontejner Move Gallery můžete navštívit až do 10. listopadu. Stojí v předpolí roudnické galerie.
Foto: Lucie Kabrlová
< Předchozí | Další > |
---|