Krajská galerie nabídne návštěvníkům SUPER LAST MINUTE

Krajská galerie nabídne návštěvníkům SUPER LAST MINUTE

Super last minute200Jak by vypadaly poslední chvíle před koncem světa? Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve na novou výstavu zlínského rodáka Petra Bařinky SUPER LAST MINUTE, která zavede návštěvníky do imaginární minuty světa, přesněji do poslední minuty lidstva na naší planetě. Výstava byla zahájena vernisáží v úterý 9. srpna.


Petr Bařinka (*1979 ve Zlíně) je multimediální vizuální umělec. Ve svém díle kombinuje zdánlivě naivní pohádkové prvky se závažnějšími tématy vztahujícími se k paměti, nevědomí, strachu, fantazii. Zachycuje obrazy, které se mu otiskují do paměti. Jeho tvorba využívá celou škálu aktuálních technik od malby přes sochařství, fotografii, film, až po digitální tisk a animaci. Neustále experimentuje s různými materiály a technikami. Absolvoval v ateliéru českého sochaře Kurta Gebauera na VŠUP v Praze a v rámci doktorandského programu studoval v ateliéru malby prof. Ivana Csudaie na VŠVU v Bratislavě, kde se zabýval vizuálními schématy modernismu a digitálního obrazu.

Titul výstavy SUPER LAST MINUTE navozuje čas dovolených. Zvláště těch, které jsou nabízeny na poslední chvíli pod označením Last minute. „Přídavek super k poslední minutě zvyšuje intenzitu super výhodné nabídky. Autor ovšem neláká na prázdninovou dovolenou, ale na imaginární a strašidelnou cestu „do prázdna“ po (sebe)záhubě lidstva na planetě Zemi. Instalace nás neprovádí „dnem poté“, ale odehrává se na pomyslném prahu, během „úplně poslední minuty“ totální události, která by znamenala konec života všech lidských, potažmo živých bytostí. Jde o atmosféru bleskového konce, nikoli o pomalé vymíraní, představu, kterou dostáváme v souvislosti s klimatickou změnou,“ přiblížil výstavu kurátor Michal Tošner.

super last minute2

Umělec ale výstavou nevede návštěvníky směrem k pocitu marnosti. „Je to určitá terapie šokem. Dosahuje toho v kontrastu s apokalyptickým divadlem, komedií absolutního zániku. Vůči takové katastrofě jsou naše soukromé kolize katastrofami směšně malými a nakonec, možná není nutno se trápit nekonečně, něčím společenským si kazit pocit ze života, protože by se mohlo stát, že nasledující minuta bude koncem všeho lidského. Takovou možnost „rychlé smrti“ zrodila atomová bomba a zbrojení studené války, které autor zažíval v době svého dětství a to přímo ve svém rodišti, ve Zlíně, kam se s touto instalací vrací,“ doplnila kurátorka Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Ladislava Horňáková. „Smyslem umění je rozproudit diskuzi. Věřím, že tato výstava bude na komunikaci bohatá. Spoléhám na to, že prožití poslední minuty lidstva uměním poslouží všem návštěvníkům jako memento,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství.

Výstava bude k vidění ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 27. listopadu.

Super last minute1

Zdroj foto: archiv KGVU

Více informací na www.galeriezlin.cz


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Václav Neckář - rozhovor pro festival Benátská! s Impulsem

neckar 2Na jedinečném festivalu Benátská! s Impulsem, který se bude konat 25. – 28. července 2019 v areálu ve Vesci u Liberce, vystoupí také Václav Neckář i s jeho kapelou Bacily a v doprovodu smyčcového kvarteta! Na co se těší a jaká vystoupení si rozhodně...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Utajení tvůrci

utaj 200Obal zboží se také podílí na úspěšném prodeji, a jeho úkolem je tedy zaujmout potenciální zákazníky. Tvůrci grafického zpracování nepatří mezi známé osobnosti, i když výsledky jejich práce vidí miliony zákazníků. Málo kdo se nad výtvarným zpracováním ob...


Literatura

Co dělat, když vás samota sráží k zemi

loutkarAsi to znáte všichni – jednou za čas se cítíte sami, opuštění, že se o vás nikdo nezajímá. A můžete se cítit sami, i když jste obklopeni lidmi, protože jimi nejste pochopeni. To je tak nějak i případ hlavního hrdiny Jacopa z norského příběhu Loutkář.

...

Divadlo

Muzikál Doktor Faust odtajnil kostýmy a jde do finále

doktor faust 200Muzikál Doktor Faust je nový, původní, český, muzikál autorů Vojtěcha Adamčíka a Jana Batysty, o kterém se mluví již několik měsíců. V repertoáru jej bude mít Divadlo Na Maninách, kde 22. září 2022 bude mít světovou premiéru. Ještě předtím ...

Film

Babycall (Chůvička) aneb když už realitu od představ nerozeznáme

Babycall22 200V těchto lednových dnech jde do českých kin film „Babycall“, který v norsko-německo-švédské koprodukci natočil režisér Pål Sletaune. Získal za něj řadu ocenění a nominací – ceny Amanda Award, Gérardmer Award...