České malířky v aktuální kolekci na 100ks.cz reflektují potřebu odpočinku i křehkou propojenost člověka a přírody

České malířky v aktuální kolekci na 100ks.cz reflektují potřebu odpočinku i křehkou propojenost člověka a přírody

Tisk

100ks 200Vrátit se k sobě, vrátit se k přírodě a nebát se vlastní křehkosti, něžnosti a emocí. To jsou motivy, které se v různých obměnách objevují v dílech tří současných českých umělkyň. Seznamte se uměleckými reflexemi Veroniky Holcové, která patří mezi českou malířskou špičku, a Kateřiny Ondruškové a Denisy Štefanigové, dvou výrazných tváří nastupující generace. Inspirujte se výběrem českých kurátorů a vstupte do světa opravdového umění díky uměleckému startupu 100ks.

Sousloví „uspěchaná doba” patří mezi jedno z nejpoužívanějších současných klišé, to však o lecčems vypovídá. Všudypřítomná potřeba zpomalení či přímo zastavení je totiž čím dál citelnější a promítá se i do výtvarného umění. Prozkoumejte aktuální díla s výmluvnými názvy Siesta, Rest a Něžnost. Díky projektu 100ks si je můžete pořídit v dostupné podobě limitovaných, očíslovaných, podepsaných a případně i zarámovaných uměleckých tisků, jejichž cena s časem poroste, přesto jsou však násobně levnější než originály.

Dechberoucí siesta

Veronika Holcová se už přes 20 let drží mezi absolutní českou výtvarnou špičkou. Její tvorba je zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, a v soukromých a veřejných sbírkách v České republice, Švýcarsku, Kanadě nebo USA. Během posledních 30 let představila svou práci na téměř stovce sólových a skupinových výstavách po celém světě a od 7. března budou její obrazy k vidění na sólové výstavě v Trafo Gallery v pražské Holešovické tržnici.

Její charakteristický, unikátní a oceňovaný rukopis se na 100ks.cz objevuje už podruhé. Obraz Siesta vznikl v lednu 2024 a Veronika Holcová v něm láká či přímo vybízí k odpočinku, zastavení a vyčištění mysli. Toho se dá dosáhnout například zkoumáním motivů v jejím barevném tisku. Najdete odpočívající ženu či dráčka?

100ks 1 Veronika Holcova Siesta

Něžnost ve vodě, v přírodě i v člověku

Kolik významů může pojmout jedno plátno? V díle Něžnost se Denisa Štefanigová, výjimečná malířka nastupující generace a finalistka ceny Young Painter Prize pro pobaltské země, zamýšlí nad prolnutím lidí a vody.

Malba nazvaná Něžnost vznikla jako součást velké série bezprostředně zachycující proud autorčiných myšlenek, emocí a prožitků. Naše těla jsou tvořena převážně vodou, stejně jako těla zvířat a rostlin, je bytostně důležité, jestli je čistá, nebo plná hormonů, pesticidů a všech možných odpadů. Právě uvědomění si tohoto spojení nám dává šanci obrátit se od znečišťování k péči – o sebe i své okolí. Obraz zároveň zosobňuje téma (ne)možnosti partnerského spojení, vztahu na dálku, touhu, která se odehrává někde na pomezí virtuálního a reálného světa.

100ks Denisa Stefanigova Neznost

Živá vzpomínka na opravdový odpočinek

Nostalgie může mít mnoho podob, v díle Kateřiny Ondruškové s názvem Rest ji ztvárňuje skateboard v trávě. Ten symbolizuje dobu, kdy zastavit se, odpočívat a prožívat přítomný okamžik bylo snadné. Autorka patří do nejmladší etablované malířské generace a čím dál více se dostává do hledáčku galerií a sběratelů. Na kritiky i diváky nejvíce působí výjimečná živost její tvorby.

Desítky dalších limitovaných tisků, které vybrali přední kurátoři a kurátorky, najdete na webu 100ks.cz. Díla od současných českých a slovenských umělců vznikají vždy v nákladu 100 kusů. Všechny jsou podepsaná, očíslovaná a můžete je pořídit i zarámované a chráněné plexisklem s UV v galerijním standardu.

100ks Katerina Ondruskova Rest

O 100ks

Projekt založil Jakub Svoboda v roce 2021. Cílem je nabízet kurátorovaný výběr současného umění v dostupné formě uměleckých tisků v nákladu 100 kusů. 100ks investičně podpořila skupina Miton. V roce 2023 se rozšířil také na Slovensko.

Více informací: www.100ks.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hudební skladatel, klavírista a spisovatel Zdenek Merta zažívá napínavé pracovní léto

zdenek merta 200Zatímco 23. srpna představí Zdenek Merta v závěru Chopinova festivalu v Mariánských Lázních nový šansonový projekt s Helenou Vondráčkovou, na podzim to bude jedna premiéra za druhou. Budou to nejen dva nové filmy s jeho hudbou, ale aktiv...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Prepojenie umenia a prírody

200vytV Galérii Zohorian& co Gallery v Bratislave je od 8. novembra do 20. decembra otvorená výstava Hommage a Constantin Brancusi francúzskej sochárky a vizuálnej umelkyne Júlie Cottin a slovenského umelca Štefan Papčo.

...

Literatura

Constantin Kinský o svém dětství, předcích a milovaných lesích

všechno je dar perex
Útlá knížka se životními názory Constantina Kinského a jeho vnitřní filozofií vznikala po dobu dvou let při rozhovorech s Natálií A. Rollko. Ukazuje, jak na malém prostoru se dá vyjádřit filozofie člověka tak, až...

Divadlo

Dušek se vrací na místo činu - Lávka Open Air Chocerady bude 21. – 27. června

lavka open air 200Již podruhé si budou moci vychutnat návštěvníci legendární divadelní představení Jaroslava Duška Čtyři dohody, Pátá dohoda a Vizita v rámci Lávka Open Air Chocerady. Vstupenky k dostání v síti Ticketportal.

...

Film

Letos ve Varech pookřejeme

KviffBývalo dobrým zvykem, že karlovarský filmový festival uváděl rozsáhlé přehlídky slavných tvůrců evropských i mimoevropských, takže zájemci se tak mohli v uplynulých letech seznámit s reprezentativním průřezem celoživotního odkazu takových osobností, jako by...