Prepojenie umenia a prírody

Prepojenie umenia a prírody

Tisk

200vytV Galérii Zohorian& co Gallery v Bratislave je od 8. novembra do 20. decembra otvorená výstava Hommage a Constantin Brancusi francúzskej sochárky a vizuálnej umelkyne Júlie Cottin a slovenského umelca Štefan Papčo.

 

 

 

Júlie Cotti, mladá sochárka, si pre svoju tvorbu volí drevo douglasky tisolistej, stále zeleného a rýchlorastúceho ihličnanu. Kliny vyrobené z tohto stromu nechá ohorieť a následne ich spája do zvolenej formy. Vo svojej tvorbe skúma pojem vertikality a ne- konečnosti. Dielo, ktoré predstavuje, bolo vytvorené v roku 2012 a bolo na výstave v architektonickej škole.

vyt

„Vždy pracujem s umením, architektúrou a prírodou. Nerobím postavy, dávam prednosť modernej architektúre. Zaoberám sa abstraktným umením. Keďže bývam a pôsobím v Paríži, rada by som mala v budúcnosti výstavu v galérii v Paríži, poprípade v centre na verejnom mieste, kde je dostatok priestoru pre moje sochy", povedala francúzska sochárka Júlie Cotti.

vyt1

Postavu Šmíďaka si vybral umelec Štefan Papčo. Socha symbolizuje zemskú energiu. Vzdáva ňou poctu významnému českému horolezcovi a sólo lezcovi Miroslavovi Šmídovi, ktorý zahynul pri výstupe cesty Lost Arrow. Druhá časť sochy je výsek nekonečného stĺpu Brancusiho, ktorý je stlačený pod váhou jeho fyzickej podstaty, a bránil naplneniu jeho túžob a emócii. Okrem nej má na výstave aj dve menšie sochy, ktoré sú štúdie k virtuálnemu súsošiu a jeho budúcnosti. „Je to pre mňa najzásadnejšia vec. Vytvoril som päť portrétnych figúr reálnej veľkosti, ktoré chcem nainštalovať na konkrétne miesta, v ktorých sa daní horolezci pohybovali. Mali by tam byť nainštalované na obdobie niekoľkých rokov. Každá zo sôch by mala byť snímaná IP kamerou napojená na satelit a z týchto zdrojov vznikne prenos niekoľkých simultálnych sôch čo vytvorí virtuálne súsošie,“ povedal slovenský umelec. Štefan Papčo sa vo svojej tvorbe venuje priestoru ako takému. Jeho pohľad je ovplyvnený skúsenosťou lezca, ktorá mu otvorila obzor vnímania priestoru.


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Postava mě musí něčím nadchnout a pak zase odejít. Nechci žít se všemi těmi holkami

archiv Markéta Stehlíková 4Divadlo začala hrát již během studií na DAMU, když hostovala ve Východočeském divadle v Pardubicích, Švandově divadle nebo v Činoherním klubu v Praze, kde v současné době hraje Markéta Stehlíková v ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Veronika Holcová: Through The Needle´s Eye As A Frame

veronika holcova´Neměnnost  přírodních zákonů je naší jedinou ochranou před ataky chaosu a démonů nesmírného kosmu.´ H. P. Lovecraft

 

...

Literatura

Ne každá cesta domů končí šťastně

cesta domu 200Nakladatelství Anag u nás vydává knihy oblíbeného německého spisovatele Sebastiana Fitzeka a tentokrát jeho fanoušky nenechalo dlouho otálet. Sotva jsem dočetla Dárek, pár dní na to vyšel titul Cesta domů.

Divadlo

Teror. Dechberoucí soudní proces v divadle Reduta v Brně

brno perexFerdinand von Schirach (narozen v roce 1964) je berlínský advokát, spisovatel  a dramatik. Jeho romány „Pád Collini“ a „Tabu“ jsou prodávány v milionech, jsou to dnes už mezinárodní bestsellery, publikované ve více než 40 z...

Film

Masová média kolem nás i v nás


media200Již v druhém, přepracovaném vydání se ke čtenářům dostává kniha MASOVÁ MÉDIA. Jan Jirák a Barbara Köpplová ji pojali jako učebnici, kterou uspořádali do pěti přehledně rozčleněných kapitol, opatřených množstvím krátkých podkapitolek věnovaných ...