Užijte si No Elevators Day - Mezinárodní den bez výtahů
Kultura21.cz

Užijte si No Elevators Day - Mezinárodní den bez výtahů

no-elevators-day perexJiž od roku 2015 se zájemci na celém světě mohou zapojit jedné z iniciativ Mezinárodní asociace sportu a kultury (ISCA), která pod názvem No Elevators Day probíhá v rámci kampaně Now We Move obvykle na konci dubna. Myšlenka a cíl jsou jednoduché - motivovat lidi k tomu, aby místo používání výtahů či eskalátorů více chodili po schodech. Letošní Mezinárodní den bez výtahů připadá na 27. dubna 2022.


ISCA a její partneři vyzývají všechny občany, organizátory, instituce a společnosti, aby uzavřeli alespoň některé výtahy a povzbudili tak návštěvníky, zaměstnance a zákazníky k chůzi po schodech. Celá aktivita by měla probíhat v příjemné a lidské atmosféře: „Chceme poukázat na to, jak málo stačí, abychom udělali něco pro své zdraví.“ Zapojte se tedy i vy do Dne bez výtahů a přidejte ke statisícům lidí na celém světě, kterým není jejich zdraví (a zdraví lidí v jejich okolí) lhostejné. Domluvte se s majiteli budov a alespoň na nějakou dobu uzavřete výtahy – označte uzávěrku logem No Elevators Day a vysvětlete lidem, o co se jedná.

no-elevators-day 1

Proč se přidat, aneb #UseTheStairs

1. Stanete se součástí celosvětové oslavy pohybu pro zdraví a pohodu. Jako „MOVE Agent“ můžete motivovat své kolegy, přátele a další lidi k větší pohybové aktivitě a ukázat jim, že stačí málo - místo výtahu začít používat schody.
2. Mezinárodní den bez výtahů vám pomůže nastartovat pravidelnou dávku fyzické aktivity téměř kdykoliv a kdekoliv – doma, v práci i na veřejných prostranstvích.
3. Stanete se příkladem pro ostatní, kterým tak můžete pomoci s vytvářením zdravějších návyků
4. Nejenže spálíte přebytečné kalorie, ale používáním schodů místo výtahů nebo eskalátorů ušetříte elektřinu a tím přispějete k ozdravění naší planety.

Nedostatek pohybové aktivity zkracuje život

World Health Organisation (WHO) uvádí: „Nedostatek tělesné aktivity je mnohem nebezpečnější než např. kouření. Pohybová neaktivita je čtvrtým hlavním rizikovým faktorem globální úmrtnosti. Šest set tisíc lidí ročně v Evropě umírá i v důsledku nedostatečné pohybové aktivity.“ Nedostatek nebo absence pohybové aktivity má i velké finanční dopady na společnost. Jako hlavní důvod, proč se více nevěnují pohybovým aktivitám, lidé většinou uvádějí nedostatek času, málo příležitostí nebo jim chybí sparingpartner.

no-elevators-day

Pozitivní účinky chůze po schodech

Chůze po schodech nevyžaduje žádné speciální vybavení ani přípravu a poskytuje spoustu benefitů. Podle společnost StepJockey chozením do schodů vynakládáme 8 až 9 krát více energie, než kdybychom seděli, a 7 krát více energie než kdybychom jeli výtahem. Kalorie spalujeme nejen chůzí nahoru, ale i chůzí dolů. Pokud zařadíme chůzi po schodech do svého pravidelného denního režimu, výrazně snížíme zdravotní rizika vyvolávaná neaktivitou. Zpevní se nám kosti, svaly i šlachy, přirozeně upravíme svou tělesnou hmotnost. Když denně vystoupáme dvě poschodí, můžeme zhubnout až několik kilogramů za rok. Kromě toho se jedná o čistě „zelenou“ aktivitu. A nakonec, chůze po schodech nám může ušetřit i čas – je totiž dokázané, že v budovách, které mají méně než 7 poschodí, jsou schody nejrychlejší cestou! Především během ranní a odpolední špičky.

placka button 30 výročí

Česká asociace Sport pro všechny v roce 2022 slaví významné jubileum – 30 let od svého založení. V průběhu celého roku 2022 si budeme tuto událost připomínat nejen na běžně pořádaných akcích, ale i prostřednictvím speciálně připraveného programu. Členové našeho spolku i veřejnost se mohou těšit na neodolatelné výzvy, pestré úkoly a spoustu zajímavých novinek. Jednou z těchto aktivit bude právě No Elevators Day.

Letošní Mezinárodní den bez výtahů připadá na 27. dubna 2022

30 let spolu táhneme za jeden provaz a to už něco znamená! A tak jsme jako hlavní motiv tohoto výročí zvolili lano, jako symbol naší soudržnosti, pevného propojení a jistoty. Protože Sport pro všechny nás spojuje, dává našim životům dynamiku a smysl. Navazujeme nová přátelství, přijímáme výzvy, překonáváme sami sebe a sílu čerpáme jeden z druhého. Můžeme se na sebe spolehnout. Česká asociace Sport pro všechny nám poskytuje skvělé zázemí pro naši činnost. Přejeme jí vydařené třicáté narozeniny a hlavně hodně svěžesti, energie a síly do dalších let.

Sledujte naše stránky www.caspv.cz, Facebook a časopis Pohyb je život, abyste se o všem, co chystáme, dozvěděli včas.

Zdroj: https://no-elevators-day.nowwemove.com/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Herec Jan Kanyza uspěl i jako malíř a fotograf, který se našel ve Francii
jan kanyza perexVe filmech hrál detektivy i delikventy, což ale jeho obdivovatelkám pranic nevadilo.  Herec Jan Kanyza byl prostě  typ muže, který se ženám hodně líbil. A platí to i dodnes, i když už nehraje tolik, jak by si jeho ženské publiku...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

Nadechněte se života a vejděte si do pocitu s Kraniosakrální jógou

KJ perexLidské tělo je tím nejdokonalejším strojem, který známe a disponuje úžasnými samoopravnými mechanizmy. Jen mu to musíme dovolit. Jednou z cest, které nás k uzdravení a dosažení celkové harmonie mohou dovést, je Kraniosakrální jóga. Tento koncept se zro...


Literatura

Povídky K.V.Raise - klasika v jiném světle

rais perexSe jménem Karla Václava Raise jsem se setkala poprvé na základní škole, když jsme v hodinách literatury probírali klasiky. Mezi ně K. V. Rais bezesporu patří. Nechápala jsem ale, proč se musím učit něco, co mě nebaví a čemu nerozumím. Taková četba pr...

Divadlo

Únorová premiéra v Divadle Na zábradlí: Kyjem po kebuli aneb Zpráva o dobrovolné smrti jednoho z diváků

DNz Kyjem po kebuli perexPrvní letošní premiérou v Divadle Na zábradlí je Kyjem po kebuli aneb Zpráva o dobrovolné smrti jednoho z diváků. Autorská inscenace čerstvých absolventů DAMU Petra Erbese a Borise Jedináka na repertoár oblíbené ...

Film

Záhy začne další ročník Febiofestu

Febiofest JJ perex
Stejně jako v uplynulých letech se i letos pořádá v Praze FEBIOFEST. Tato filmová přehlídka, obohacená i soutěžními sekcemi, se měla původně uskutečnit na jaře, avšak kvůli epidemii covidu byla odložena.  Začíná v pátek ...