Užijte si No Elevators Day - Mezinárodní den bez výtahů

Užijte si No Elevators Day - Mezinárodní den bez výtahů

Tisk

no-elevators-day perexJiž od roku 2015 se zájemci na celém světě mohou zapojit jedné z iniciativ Mezinárodní asociace sportu a kultury (ISCA), která pod názvem No Elevators Day probíhá v rámci kampaně Now We Move obvykle na konci dubna. Myšlenka a cíl jsou jednoduché - motivovat lidi k tomu, aby místo používání výtahů či eskalátorů více chodili po schodech. Letošní Mezinárodní den bez výtahů připadá na 27. dubna 2022.


ISCA a její partneři vyzývají všechny občany, organizátory, instituce a společnosti, aby uzavřeli alespoň některé výtahy a povzbudili tak návštěvníky, zaměstnance a zákazníky k chůzi po schodech. Celá aktivita by měla probíhat v příjemné a lidské atmosféře: „Chceme poukázat na to, jak málo stačí, abychom udělali něco pro své zdraví.“ Zapojte se tedy i vy do Dne bez výtahů a přidejte ke statisícům lidí na celém světě, kterým není jejich zdraví (a zdraví lidí v jejich okolí) lhostejné. Domluvte se s majiteli budov a alespoň na nějakou dobu uzavřete výtahy – označte uzávěrku logem No Elevators Day a vysvětlete lidem, o co se jedná.

no-elevators-day 1

Proč se přidat, aneb #UseTheStairs

1. Stanete se součástí celosvětové oslavy pohybu pro zdraví a pohodu. Jako „MOVE Agent“ můžete motivovat své kolegy, přátele a další lidi k větší pohybové aktivitě a ukázat jim, že stačí málo - místo výtahu začít používat schody.
2. Mezinárodní den bez výtahů vám pomůže nastartovat pravidelnou dávku fyzické aktivity téměř kdykoliv a kdekoliv – doma, v práci i na veřejných prostranstvích.
3. Stanete se příkladem pro ostatní, kterým tak můžete pomoci s vytvářením zdravějších návyků
4. Nejenže spálíte přebytečné kalorie, ale používáním schodů místo výtahů nebo eskalátorů ušetříte elektřinu a tím přispějete k ozdravění naší planety.

Nedostatek pohybové aktivity zkracuje život

World Health Organisation (WHO) uvádí: „Nedostatek tělesné aktivity je mnohem nebezpečnější než např. kouření. Pohybová neaktivita je čtvrtým hlavním rizikovým faktorem globální úmrtnosti. Šest set tisíc lidí ročně v Evropě umírá i v důsledku nedostatečné pohybové aktivity.“ Nedostatek nebo absence pohybové aktivity má i velké finanční dopady na společnost. Jako hlavní důvod, proč se více nevěnují pohybovým aktivitám, lidé většinou uvádějí nedostatek času, málo příležitostí nebo jim chybí sparingpartner.

no-elevators-day

Pozitivní účinky chůze po schodech

Chůze po schodech nevyžaduje žádné speciální vybavení ani přípravu a poskytuje spoustu benefitů. Podle společnost StepJockey chozením do schodů vynakládáme 8 až 9 krát více energie, než kdybychom seděli, a 7 krát více energie než kdybychom jeli výtahem. Kalorie spalujeme nejen chůzí nahoru, ale i chůzí dolů. Pokud zařadíme chůzi po schodech do svého pravidelného denního režimu, výrazně snížíme zdravotní rizika vyvolávaná neaktivitou. Zpevní se nám kosti, svaly i šlachy, přirozeně upravíme svou tělesnou hmotnost. Když denně vystoupáme dvě poschodí, můžeme zhubnout až několik kilogramů za rok. Kromě toho se jedná o čistě „zelenou“ aktivitu. A nakonec, chůze po schodech nám může ušetřit i čas – je totiž dokázané, že v budovách, které mají méně než 7 poschodí, jsou schody nejrychlejší cestou! Především během ranní a odpolední špičky.

placka button 30 výročí

Česká asociace Sport pro všechny v roce 2022 slaví významné jubileum – 30 let od svého založení. V průběhu celého roku 2022 si budeme tuto událost připomínat nejen na běžně pořádaných akcích, ale i prostřednictvím speciálně připraveného programu. Členové našeho spolku i veřejnost se mohou těšit na neodolatelné výzvy, pestré úkoly a spoustu zajímavých novinek. Jednou z těchto aktivit bude právě No Elevators Day.

Letošní Mezinárodní den bez výtahů připadá na 27. dubna 2022

30 let spolu táhneme za jeden provaz a to už něco znamená! A tak jsme jako hlavní motiv tohoto výročí zvolili lano, jako symbol naší soudržnosti, pevného propojení a jistoty. Protože Sport pro všechny nás spojuje, dává našim životům dynamiku a smysl. Navazujeme nová přátelství, přijímáme výzvy, překonáváme sami sebe a sílu čerpáme jeden z druhého. Můžeme se na sebe spolehnout. Česká asociace Sport pro všechny nám poskytuje skvělé zázemí pro naši činnost. Přejeme jí vydařené třicáté narozeniny a hlavně hodně svěžesti, energie a síly do dalších let.

Sledujte naše stránky www.caspv.cz, Facebook a časopis Pohyb je život, abyste se o všem, co chystáme, dozvěděli včas.

Zdroj: https://no-elevators-day.nowwemove.com/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Největší úspěch pro mne je, že stále mohu malovat, říká Petr Polášek

petr polasek 200Petr Polášek nejen maluje, ale je také vidět. Můžete ho potkat na vernisážích, koncertech a také na společenských akcích, kde občas předává své obrazy. Je autorem portrétů mnoha slavných a známých osobností. Ale to je jen zlomek jeho tvo...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Otužování jako jeden z pilířů zdraví

Otuzovani perexOtužování je celkové systematické zvyšování odolnosti organismu. Nejčastěji tento pojem používáme ve spojitosti s tréninkem zaměřeným na zlepšení schopnosti organismu reagovat na teplotní změny a lépe odolávat chladu. Právě teď, na sklon...


Literatura

Sucho tvoří z lidí vodní zombie

Sucho 100Část Ameriky se musí potýkat se suchem. Alespoň tedy ve stejnojmenné knize Neala Shustermana, která nedávno vyšla u nakladatelství Yoli. ...

Divadlo

V Divadle Polárka budou mít všech 5 pohromadě

polarka 200Brněnské divadlo pro děti a mládež, Divadlo Polárka, oznámilo dramaturgický plán na sezónu 2022/2023. Pro ně to bude už 25., takže se rozhodli ukázat, že mají všech pět pohromadě.

...

Film

VŠEMI SMĚRY – cestou necestou za publicistikou

altNašim pravidelným čtenářům nemohla uniknout pozvánka na festival nezávislé publicistiky Všemi směry, který roztočil kolotoč otázek, diskuzí a workshopů na téma reportérství. Že jde o výjimečnou událost, sliboval i rozhovor s manažerkou projek...