Kuchařka s recepty pro pomalý hrnec – Máca se loudá
Banner

Kuchařka s recepty pro pomalý hrnec – Máca se loudá

Tisk

Maca se louda perexNa konci listopadu byla pokřtěna v divadelním klubu MDMB první kuchařka herečky a fotografky Martiny Dvořák Venigerové, která se jmenuje Máca se loudá. Kmotry kuchařky se stali Dagmar Pecková a umělecký šéf mladoboleslavského divadla Petr Mikeska. Grafičkou knihy je Jitka Muchová a o korekturu se postarala Dagmar Lisá.


„Máca se loudá“….co se týká tohoto názvu, platí to opravdu jen na titulce. Máca je velmi činorodý člověk, který dotahuje věci do konce. Obvykle co si Máca usmyslí, to dokáže.

Díky pomalému vaření si jídlo uchová většinu minerálů a vitamínů

Máca je taková Líza Doolitlová, v jednom momentě je pouliční květinářka, s nezaměnitelnými vokály, které byste si možná ani nevšimli a v druhém je dáma, která když přijde do místnosti, tak se za ní všichni otočí. A stejně pestrá je také ve svých profesích. Vy ji většina asi znáte jako herečku a fotografku, ale pravdou je, že do čehokoli se Máca pustila, tak vždy dotáhla do konce. Ať už to bylo stavění bytového domu, nebo založení a provozování únikové hry Faust s Petrem Mikeskou nebo měla s Dagmar Lisou uměleckou a produkční agenturu santal Soul, pak měla svou ubytovnu. A v současnosti je i provozní vysokoškolské koleje pro studenty. Její škála je opravdu pestrá.

Maca se louda2

 

Vývary jsou jako tekuté zlato

K pomalému vaření se dostala před třemi roky, když onemocněla rakovinou prsu a na chemoterapiích pro ni ne každé jídlo bylo dobře stravitelné a dostatečně pro tělo vyživující. A protože léčba byla pro tělo opravdu náročná, chtěla mu co nejvíce ulehčit a kvalitní stravou ho podpořit. Její čínský lékař ji poradil, abych si začala vařit vývary z pomalého hrnce. A ty jí dělaly neskutečně dobře, ne nadarmo se jim říká tekuté zlato a na pomalu tažené vývary z loudáku nic nemá. Loudák je slangový název pro pomalý/loudací hrnec. V USA se v něm vaří už od 70 let. Pomalé vaření ji velmi nadchlo, protože je to zdravé, jídlo si uchová většinu minerálů a vitamínů, právě díky nízké teplotě pod bodem varu, ve které se vaří. Jedná se o vaření v páře, které nejšetrnější pro naši trávicí soustavu. Rovněž je to skvělý druh stravování, pokud stojíme o kvalitní jídlo, ale nemáme čas stát u plotny. Tento druh vaření šetří nejen naši energii, ale i tu elektrickou a můžete se zatím věnovat jiným věcem nebo jít do práce. Vaření, ač je dlouhé, je velmi levné. Uvádí se, že cca 10x levnější než trouba a 7x levnější než plotna. Žádné další nádobí už nepotřebujete a je to skvělý pomocník na chatách a chalupách. Příprava je velmi jednoduchá a úplně se vám rozpadají i masa, která jdou jinak těžce uvařit. Není potřeba přidávat další tuky a je to vhodné pro lidi, kteří mají i různá dietní omezení. Večer to tam můžete naházet a ráno máte hotovo. Je to takový hrnečku vař systém, který je pomocník pro každého za dostupnou a reálnou pořizovací cenu i pro ty, kteří vařit neumí nebo je to nebaví. A mnoho dalších důvodů, které najdete na stránkách www.macaselouda.cz. A co všechno si můžete pomalým vařením připravit, najdete v její kuchařce, nejsou to jen vývary, trhaná masa nebo omáčky…

Maca se louda

Mít hlad jako herec

K napsání kuchařka dovedla Mácu pandemie. Řada herců nemohla vykonávat svou práci, začalo psát, malovat a ona začala vařit. Jednak ji to strašně baví, je to pro ni hra, vášeň a tvůrčí práce a jednak proto, že si řekla, že by nebylo špatné rozšířit povědomí o pomalém vaření právě z důvodů, o kterých zde píšeme. Ale jak to udělat, nabízely se sítě…nejvhodnější se ji zdál IG, ale nevěděla ani jaký je rozdíl mezi hastag a @, všechno ji musely naučit děti. Kája, její skoro snacha jí vysvětlila princip sítí a naučila ji s jejím profilem, který se jmenuje Macaselouda, pracovat. Nejdříve začala vařit právě pro boleslavské herce, zajímala ji jejich oblíbená jídla. To téma se jmenovalo „hlad jako herec“ a v pandemii tak propojovala svět herecký, který nemohl dělat nic, s tím okolním, přišlo ji to zábavné a zajímavé. Jídlo všechny světy a lidi spojuje, a tak začala na svůj profil přidávat recepty. To ji šíleně bavilo a rozhodla se, že vydá svou kuchařku. V mnoha ohledech se vaření podobá hraní, člověk to dělá s určitou vášní, dá do toho kus sebe, svého srdce. Pak z toho vznikne jídlo, o něm se chvíli mluví, můžeme si ho užít, pak se sní, jde o krásu okamžiku a jde se na další. Stejně jako u představení.

Recepty na principu „koukneš, naházíš a jdeš“

Kniha Máca se loudá je věnovaná všem, kteří chtějí dobře a zdravě jíst a nechtějí nebo nemohou stát půl dne u plotny. Třináct kapitol s celkovým počtem 99 receptů vytištěných na křídovém matném papíru. Většina receptů v knize se drží principu „koukneš, naházíš a jdeš“. Inspirace pomalým vařením tak nabízí variantu, jak se svým časem lépe naložit, a u toho se navíc i kvalitně stravovat.

Pro usnadnění práce je příprava pokrmů doplněna názornými fotopostupy. Recepty obsahují fotografie surovin, jednotlivých fází přípravy i finálních podob pokrmů. Popis pracovního postupu je díky fotografiím přehledný a také stručnější, než je obvyklé v klasických kuchařkách. Jsme přesvědčeni, že s takto názornými recepty může v „loudáku“ vařit úplně každý. Těšit se můžete nejen na nejoblíbenější recepty z její instagramu, ale i na celou řadu nových inspirací.

Kniha stojí 590,- Kč a koupit si ji můžete na eshopu www.macaselouda.cz, nové recepty můžete sledovat na instagramu @macaselouda


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

František Nedvěd: „Jako legenda se vůbec necítím.“

frantisek nedvedFrantišek Nedvěd, který dal světu písně Stánky, Rozchod či Valčíček, brzy oslaví 65 let. Nyní jej můžete zastihnout na turné s bratrem Janem nebo se zaposlouchat do jejich spo...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Podlehněte kouzlu barevné mexické kuchyně

moderni mexicka kucharka 200V nakladatelství CPress vyšla Moderní mexická kuchařka, která přímo láká k přípravě burritos, tacos, sals a mnoha dalších dobrot.

 

...

Divadlo

Divadlo PROJEKT 2 jde vlastní cestou a nachystalo hned dvě premiéry

divadloProjekt2 1Divadlo Projekt 2 začalo psát svou historii na začátku roku 2018. Jeho zakladateli jsou David Piskor a Eva Polívková, absolventi hereckých kurzů Divadelní a filmové společnosti Zity Kabátové a následně Starbag Ateliéru, kde pod vedením he...

Film

Petr Jákl dokončuje dokument Mickey vs Mickey a připustil, že to není úplně jednoduché…

petr jakl200Producent a režisér Petr Jákl na podzim oslavil padesátku při které blíže představil svoji společnost R.U.Robot Studios, které se zaměřuje na development nejen na produkci, postprodukci a distribuci filmů, ale i videoher. Promluvil také o jedno...