Ohlédnutí za Plaveckou soutěží měst 2023

Ohlédnutí za Plaveckou soutěží měst 2023

Tisk

PSM2023 perex poVe středu 4. října 2023 se vodomilové všech věkových kategorií vydali do bazénů, aby podpořili svá města v rámci 32. ročníku Plavecké soutěže měst. Je sice pravda, že ne všichni pořadatelé letošního ročníku této republikové soutěže (zúčastnilo se 30 měst) si mohli večer spokojeně mnout ruce, ale díváme-li se na akci s patřičným nadhledem, i tentokrát přesvědčila, že nefunguje pouze ze setrvačnosti. Celkový počet 8 488 plavců to jen potvrzuje.

Letošní "plavecká inventura"

Porovnáme-li s minulým ročníkem, v kategorii měst do 20.000 obyvatel se 7 z 15 hodnocených bazénů mohlo pochlubit vyšším bodovým ziskem než v r. 2022. A co je neméně důležité, v osmi místech také přibylo účastníků. Jedničku s hvězdičkou nepochybně zaslouží Litomyšl. Tam mohlo pořadatele zahřívat nejen vítězství ozdobené maximálním možným počtem nasbíraných bodů, ale také fakt, že akce přilákala 701 (!) plavců.

PSM2023 1

Mezi městy do 50.000 obyvatel si zopakoval loňské prvenství Bohumín, kde také počet startujících dosáhl úctyhodné cifry – 818. Zopakujeme-li srovnání s loňským rokem, všechna zúčastněná města zaznamenala vyšší bodový zisk a ve třech případech (Orlová, Kopřivnice, Vsetín) bylo více zájemců ochotných prověřit svoje plavecké kvality a tak trošku i zabojovat za čest a slávu „svého“ města.

PSM2023 Petra

Petra Weber - patronka Plavecké soutěže měst

Ani kategorie měst nad 50.000 obyvatel nezůstala pozadu. Snad se dívky a ženy neurazí, když budeme konstatovat, že se zvláště „pochlapili“ pořadatelé soutěže v Liberci: 12.787 bodů a 701 startujících – to je hozená rukavice i pro další velká města, která zatím zůstávají stranou tohoto plaveckého klání. Spokojeni však mohli být i organizátoři v Pardubicích – a vlastně nejen tam. V pěti ze šesti bazénů oproti loňsku přibylo bodů a na čtyřech místech přibylo účastníků.

Celkové výsledky 32. ročníku Plavecké soutěže měst najdete ZDE

Nikdy není tak dobře, aby nemohlo být ještě líp

Není to v dnešní složité době nijak smutná plavecká inventura. Ale nikdy není tak dobře, aby nemohlo být ještě líp. Chtějme věřit, že v říjnu 2024 si Plavecká soutěž připíše na svůj účet další přihlášené bazény a další stovky těch, kteří bez ohledu na rok narození mají rádi vodu – přesněji kondiční plavání.

PSM2023 banner

Pořadatelem Plavecké soutěže měst je Česká asociace Sport pro všechny, akce se koná pod záštitou České unie sportu v rámci projektu Tipsport Sportuj s námi. Duchovním otcem soutěže je sportovní reportér pan Aleš Procházka.

Akci podpořili: CAR4WAY, iDNESPremium, Český rozhlas - Radiožurnál, Česká Unie sportu, Tipsport Sportuj s námi


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsem workoholik a nedokážu být v klidu, říká herec Dušan Sitek

dusan sitek 200Čtvrtstoletí strávil herec Dušan Sitek v Městském divadle ve Zlíně, odkud před pěti lety přestoupil do souboru Divadla pod Palmovkou v Praze. Přesto ho teď zná pomalu celá republika, neboť díky vytopenému divadlu soubor hodně cestuje. Úspě...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Výpravná biografie vás ohromí příběhem nejslavnějšího českého mořeplavce

Konkolski perexDobrodruh se srdcem bojovníka Richard Konkolski má za sebou neuvěřitelnou životní cestu. Jako první suchozemec v dějinách mořeplavby třikrát sám obeplul zeměkouli. Je vítězem spousty závodů a držitelem mnoha významných ocenění. Poznal kus sv...


Literatura

Naštvala vás pokuta? Toho policistu možná také

muj pribeh jmenem policie 200Nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha Jana Dudy s názvem Můj příběh jménem policie, která odkrývá mnoho zajímavých skutečností.

...

Divadlo

„Je to otázka estetiky – ta molekula je krásná“

elegance molekuly 200Třešničkou na dortu letošního ročníku festivalu Setkání Stretnutie bylo představení Elegance molekuly Dejvického divadla. Na to se těšil vyprodaný hlavní sál, kterým se nesla slavnostní atmosféra. Vše umocnil ještě krátký pro...

Film

Future gate festival scifi filmů letos proběhl ve znamení něžného pohlaví

futuregatefest perexMilovníci scifi filmů si i letos přišli na své. V pražském kině Lucerna probíhal festival scifi filmů z let minulých i ze současnosti. Tématem letošního ročníku byly ženy ve scifi.

...