Cesta do nitra duše prostřednictvím obrazů: Chystá se výstava Markéty Meduna Kočkové

Cesta do nitra duše prostřednictvím obrazů: Chystá se výstava Markéty Meduna Kočkové

meduna 200Dílo umělkyně Markéty Meduna Kočkové – snové obrazy duševních pochodů i emocí – čeká po výstavách v Dubaji, nebo Jordánsku, veřejná prezentace i v České republice. Její ojedinělý přístup stojí na technice malování včelím voskem, a především na zobrazování niterných procesů buď konkrétní osoby, nebo celospolečenského odrazu kolektivních emocí. Ať už pozitivních, nebo těch problémových. Jejich příběh a atmosféru budou moci návštěvníci shlédnout na výstavě od 5. listopadu 2020 do února 2021 v galerii Aspira Business Centre, nebo na veřejné vernisáži 28. listopadu 2020.

 

Markéta Meduna Kočková si v životě prošla spletitou cestou. Prožila kóma, během něhož našla nevšední prostor svět barev a tvarů, osobní krizi vztahů i vlastní polohy. V rámci osobního rozvoje získávala zkušenosti s psychosomatikou, psychospirituální prací a začala studovat meditace, holotropní dýchání, či kvantovou fyziku. Setkala se s šamany z Peru, čteči palmových listů a vzdělávala se v seberozvojových technikách. Díky těmto zkušenostem z nevšedního prostoru začala v obrazech na míru ztvárňovat duševní cestu lidí, se kterými vede před vznikem obrazu dlouhé rozhovory. Pracuje s nimi v meditativním nastavení. Její práce ale objímá i všeobecné emoce, vnímáním jejího obsahu se těší pacienti řady nemocnic a domovů důchodců.

Obrazy inspirované duchem léčivých obrazů Zdeňka Hajného jsou díky malování včelím voskem nejen omyvatelné, ale hlavně plastické a mohou tak informace přenesené na plátno zprostředkovat hmatem. Umělkyně už prodala přes 200 obrazů, mnoho jich darovala. Nyní o ní vzniká publikace Daniela Doležalů. Nově také začala své obrazy přenášet z plátna na látky, sklo, fólie, auta, motorky. Ale třeba i fasády. Cílem je dostat výjevy umělkyně do životního prostoru v jiné formě. Ostatně i výstava bude návštěvníky těšit nejen obrazy, ale i skleněnými instalacemi, uměleckým ztvárněním na motocyklu Harley-Davidson, či autě.

meduna1

Markéta Meduna Kočková pochází od Hradce Králové, později se přestěhovala na Vysočinu, kde obývá 110 let starý statek s rozlehlou zemědělskou půdou. Má tři děti, současně je vdaná za Radka Jeronýma Medunu, jenž se věnuje kamenickému řemeslu. Výtvarnému umění se věnovala od dětství, ale neměla možnosti jej studovat. Po škole se proto věnovala na 12 let hostinské činnosti. V té době se začala zajímat o psychosomatiku, psychospirituální práci a začala studovat meditace, holotropní dýchání, či kvantovou fyziku. Setkala se šamany z Peru, čteči palmových listů a vzdělávala se v sebereozvojových technikách. Po rozchodu s prvním manželem byla jako samoživitelka vystavena silnému tlaku stran existence i péče o děti, umění se věnovala jen minimálně.

V roce 2010 po svém zemřelém kamarádovi převzala čajovnu v Hradci Králové a setkala se výtvarnou metodou enkaustika – tedy malování včelím voskem. V tu chvíli věděla, že je to její technika, díky které může promítnout do obrazů emocionální zkušenosti. Začala studovat techniky tohoto uměleckého nástroje a začala intenzivně tvořit. Od roku 2012 se pak začala naplno věnovat jen umění. Dne má na svém kontě výstavy v 6 zemích světa, více než 200 prodaných pláten, přenáší své obrazy na další povrchy jako sklo, nábytek či auta a vzniká o ní kniha.

meduna plakat


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Aleš Cibulka, moderátor České tajenky a Toboganu, zahradničí a chystá se koupit vertikutátor

ales cibulka200S Alešem Cibulkou se od ledna letošního roku můžeme potkat vpodvečer každého všedního dne u České tajenky. Tato vědomostní ryze česká soutěž, kterou připravila TV Barrandov, si rychle našla...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Robert Rohál prezentuje v Šumperku novou fotografickou kolekci Nostalgia 22

Robert foto perex„Jako protagonisty mé nejnovější kolekce jsem zvolil mou dvorní modelku Soňu Drábkovou a herce a šansoniéra Jiřího Bartoně, který se tak vrací na místo činu. V šumperském divadle totiž působil pět sezón,“ řekl fotograf a p...


Literatura

Zdravé sladkosti si můžete dopřát kdykoliv


zdrave sladkosti 200V nakladatelství Bookmedia vyšla hravá kuchařka Zdravé sladkosti po celý den obsahující 100 skvělých receptů. Neváhejte a připravte si nějakou dobrotu!

...

Divadlo

Homo eroticus - zajímavý projekt brněnského divadla Buran Teatr

Homo eroticus 2Koncem září uvedlo profesionální divadlo plné mladých lidí erotickou baladu Homo eroticus, aneb láska v době těla. Režisérka Gabriela Ženatá spolu s týmem realizátorů vytvořili férii, složenou z několika obrazů, ve kterých se bez obalu ...

Film

Opět se pořádá přehlídka 3Kino


3Kino logoPřehlídka 3Kino, v Praze zpřístupňující (vedle českých příspěvků) u nás téměř neznámou současnou tvorbu polskou a maďarskou, každým rokem nabobtnává. Ve dnech 10. až 15. října 2019 obsadí vedle tradičního projekčního sálu v Atlasu také dvě ve...