Cesta do nitra duše prostřednictvím obrazů: Chystá se výstava Markéty Meduna Kočkové
Banner

Cesta do nitra duše prostřednictvím obrazů: Chystá se výstava Markéty Meduna Kočkové

meduna 200Dílo umělkyně Markéty Meduna Kočkové – snové obrazy duševních pochodů i emocí – čeká po výstavách v Dubaji, nebo Jordánsku, veřejná prezentace i v České republice. Její ojedinělý přístup stojí na technice malování včelím voskem, a především na zobrazování niterných procesů buď konkrétní osoby, nebo celospolečenského odrazu kolektivních emocí. Ať už pozitivních, nebo těch problémových. Jejich příběh a atmosféru budou moci návštěvníci shlédnout na výstavě od 5. listopadu 2020 do února 2021 v galerii Aspira Business Centre, nebo na veřejné vernisáži 28. listopadu 2020.

 

Markéta Meduna Kočková si v životě prošla spletitou cestou. Prožila kóma, během něhož našla nevšední prostor svět barev a tvarů, osobní krizi vztahů i vlastní polohy. V rámci osobního rozvoje získávala zkušenosti s psychosomatikou, psychospirituální prací a začala studovat meditace, holotropní dýchání, či kvantovou fyziku. Setkala se s šamany z Peru, čteči palmových listů a vzdělávala se v seberozvojových technikách. Díky těmto zkušenostem z nevšedního prostoru začala v obrazech na míru ztvárňovat duševní cestu lidí, se kterými vede před vznikem obrazu dlouhé rozhovory. Pracuje s nimi v meditativním nastavení. Její práce ale objímá i všeobecné emoce, vnímáním jejího obsahu se těší pacienti řady nemocnic a domovů důchodců.

Obrazy inspirované duchem léčivých obrazů Zdeňka Hajného jsou díky malování včelím voskem nejen omyvatelné, ale hlavně plastické a mohou tak informace přenesené na plátno zprostředkovat hmatem. Umělkyně už prodala přes 200 obrazů, mnoho jich darovala. Nyní o ní vzniká publikace Daniela Doležalů. Nově také začala své obrazy přenášet z plátna na látky, sklo, fólie, auta, motorky. Ale třeba i fasády. Cílem je dostat výjevy umělkyně do životního prostoru v jiné formě. Ostatně i výstava bude návštěvníky těšit nejen obrazy, ale i skleněnými instalacemi, uměleckým ztvárněním na motocyklu Harley-Davidson, či autě.

meduna1

Markéta Meduna Kočková pochází od Hradce Králové, později se přestěhovala na Vysočinu, kde obývá 110 let starý statek s rozlehlou zemědělskou půdou. Má tři děti, současně je vdaná za Radka Jeronýma Medunu, jenž se věnuje kamenickému řemeslu. Výtvarnému umění se věnovala od dětství, ale neměla možnosti jej studovat. Po škole se proto věnovala na 12 let hostinské činnosti. V té době se začala zajímat o psychosomatiku, psychospirituální práci a začala studovat meditace, holotropní dýchání, či kvantovou fyziku. Setkala se šamany z Peru, čteči palmových listů a vzdělávala se v sebereozvojových technikách. Po rozchodu s prvním manželem byla jako samoživitelka vystavena silnému tlaku stran existence i péče o děti, umění se věnovala jen minimálně.

V roce 2010 po svém zemřelém kamarádovi převzala čajovnu v Hradci Králové a setkala se výtvarnou metodou enkaustika – tedy malování včelím voskem. V tu chvíli věděla, že je to její technika, díky které může promítnout do obrazů emocionální zkušenosti. Začala studovat techniky tohoto uměleckého nástroje a začala intenzivně tvořit. Od roku 2012 se pak začala naplno věnovat jen umění. Dne má na svém kontě výstavy v 6 zemích světa, více než 200 prodaných pláten, přenáší své obrazy na další povrchy jako sklo, nábytek či auta a vzniká o ní kniha.

meduna plakat


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Tomáš Verner: Vždy jsem fandil tomu slabšímu

Tomas Verner 200Desetinásobný mistr České republiky v krasobruslení, mistr Evropy z roku 2008. Jednou stříbrný a jednou bronzový z evropského šampionátu, dvakrát čtvrtý na mistrovství světa. To je Tomáš Verner. Po Mistrovství sv...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Muž, který se uměl dívat

jodas perexNa Malostranském Úvoze, v nenápadné, nevelké galerii Josefa Sudka můžete vidět několik fotografií z díla mimořádného, avšak nedoceněného umělce Miroslava Jodase (1932 – 2013). Výběr fotografií na výstavě je sice malou, ale přesto názornou ukázkou...


Literatura

Pokloňte se Hnojaně

kouzelnikuv unik perexOd severských kriminálních luhů k fantazijním kouzelným hájům, respektive lesům! Brněnský Host pro své čtenáře přichystal pohádku pro dospělé, plnou jinotvorů a pratvorů, ale nechybí ani to zásadní – poučení.

Divadlo

Nahlédneme pod pokličku herectví

Herectvi 200S herci se setkáváme všude, na divadle, v kinech i při pohledu na televizi. Někdy nás uchvátí bezprostředností i uvěřitelností své práce, jindy jen kroutíme hlavou, neschopni přijmout nabídnutý produkt. Někdy se kolem herectví vytváří převtěl...

Film

V Praze a Brně začíná 7. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest

neviditelna christian schwochowOd středy do neděle se v pražských kinech Lucerna a Atlas a v brněnském komorním kinu Art uskuteční sedmý ročník festivalu německy mluvených filmů