Pozvánka na výstavu: Julius Reichel, Roel van der Linden - Always Over Titled Dreamers Safari

Pozvánka na výstavu: Julius Reichel, Roel van der Linden - Always Over Titled Dreamers Safari

Tisk

Reichel perexOd 3.6. do 13. 7. 2024, proběhne v Karpuchina Gallery, galerii současného umění působící na 260m2 v centru Prahy, výstava dvou výrazných osobností české výtvarné scény - Juliuse Reichela (*1981) a Roela Jeroen van der Lindena (*1982). Silná vizualita malby, ve stylu art naive, pokryje zdi galerie a jejich původní účel, závěsná plocha pro obrazy, vystoupí do prostoru a bude přeskupen do podoby velkých dynamických soch. Malba na podlaze potom otočí svět doslova vzhůru nohama a divák tak pocítí nejen vtažení do děje, ale i mírnou závrať z intenzity vjemů, které ho obklopí ze všech stran.

Always Over Titled Dreamers Safari

Vizuální vyjádření západního světa v krizi středního věku

“V srdci savany, kde slunce líbá zemi zlatým teplem a vítr šeptá příběhy vzdálených zemí, existuje safari, které se nepodobá žádnému jinému. Není to jen cesta divočinou; je to cesta do říší představivosti, kde se snílci volně potulují a dobrodružství nezná mezí.

Na tomto safari nejsou cestovatelé pouhými turisty, ale průzkumníky mysli, hledači skrytých pokladů v obrovském prostoru svých vlastních myšlenek. Pocházejí ze všech společenských vrstev a jsou hnáni společnou touhou přijmout výjimečné.

Reichel Twee oude bomen in Nederland

Twee oude bomen in Nederland, oil on canvas, 81x81 cm. 2023

Průvodci, ostřílení veteráni fantazie, vedou cestu s jiskřičkami v očích a mapou nakreslenou z hvězd. Znají každou stezku, každé tajné napajedlo, kam přicházejí sny, aby uhasili svou žízeň po životě.

Jak safari postupuje, krajiny morfují a odrážejí neustále se měnící touhy snílků. V jednu chvíli se ocitnou v oblacích na hřbetě majestátního orla MiG-29, v další se ponoří do hlubin oceánu, obklopeni kaleidoskopem mořského života jako povstalci Rudého moře.

Uprostřed vzrušení a úžasu ale existují zdi, překážky a výzvy, které je třeba překonat, či přeskupit.

A proto průvodci jdou pořád dál, vždy Over Titled, ve snaze o nemožné. Neboť na tomto safari jsou jedinými limity ty, které ukládá samotná představivost. A nakonec se z něj nevynoří cestovatelé, ale architekti snů, připraveni dobýt nové hranice možností.“ - Vygenerováno z názvu výstavy

Reichel 1

Julius Reichel (*1981) se narodil v Kaplicích, žije a pracuje v Praze. Po vyhoštění z Akademie výtvarných umění v Praze, nastoupil a absolvoval na UMPRUM ateliér Intermediální konfrontace Jiřího Davida. Ironií osudu se v roce 2023 na Akademii výtvarných umění v Praze zase vrací již jako profesor. Reichel je intermediálním umělcem, který se zabývá tvorbou objektů a malbou, ke které přistupuje specifickým způsobem – malířské plátno v jeho chápání není definovanou a uzavřenou plochou, ale spíše východiskem či podkladem pro rozvíjení potenciálu tohoto média.

Reichel Roel Portrait

Reichel se pohybuje ve fyzických hranicích malířského plátna s přesahy jak mentálními, tak technologickými – vrství v jednom obrazovém záznamu několik perspektiv, několik lineárních myšlenkových toků. Výsledný obraz pak prolíná množství informací zanesených do vizuální podoby z nejrůznějších sfér autorského vnímání reality a přijímaných podnětů. Určitý schematismus, který Reichelová díla spojuje, se pak stává jasně čitelným autorským rukopisem, přestože dešifrovat jeho obsahy je mnohdy nemožným cílem.

Holanďan Roel Jeroen van der Linden (*1982) je malíř, který dlouhodobě žije v České republice. Staleté kořeny jeho rodiny jsou však, v tehdy, koloniální Indonésii. Jak se dostal Roel k nám? Nejdříve studoval na Gerrit Rietveld Academy v Amsterdamu, aby pak, jistě k jeho prospěchu, pokračoval ve studiu v Praze v malířském ateliéru Jiřího Černického (a jeho asistenta Marka Meduny) na umprumce. Zde došlo k přirozenému seznámení a propojení se s malířskými druhy z tohoto (David Krňanský, Martin Lukáč) i sousedního Davidova ateliéru (Roman Výborný, Julius Reichel). Jestliže společným jmenovatelem těchto kolegů je pohyb v abstraktních či abstrahovaných malířských kreacích, když se neskrývají ani před vstřebáváním sociálního kontextu a intervencemi do prostoru galerií i mimo ně, Roel je jiný a svým způsobem komplexnější autor.

Reichel poster

Julius Reichel, Roel van der Linden - Always Over Titled Dreamers Safari
Vernisáž: 3. 6. 2024, 18:00
Výstava potrvá: 4. 6. - 13. 7. 2024
Karpuchina Gallery, Rybná 22, Praha 1

https://karpuchina.gallery 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Pavlovský: „Čistota půl zdraví. CREW celé.“


pavlovsky jiri 200Jiří Pavlovský
. Jméno, které by měl znát každý fanoušek ať už fantastické, nebo komiksové literatury v našich krajinách. Jiří Pavlovský byl jedním ze zakladatelů komiksového nakladatelství

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Výstava plná panenek, loutek a medvídků, Doll Prague 2015

doll perex1Poslední listopadový víkend hostí pražský Slovanský dům v Čechách ojedinělou výstavu Doll Prague. Jedná se již o třetí mezinárodní výstavu profesionálních uměleckých panenek, loutek a medvídků Teddy.

...

Literatura

Jak meditovat

JakMeditovat perexZcela jiný pohled na meditaci nabízí tato americká autorka. Není ledajaká, je to buddhistická mniška, která mimo svou publikační činnost pracuje jako učitelka v klášteře Gampo Abbey v kanadské provinci...

Divadlo

Dramatizace románu o ženách, víře a zlu

Bila Voda200Brněnská rodačka Kateřina Tučková, autorka románů Vyhnání Gerty Schnirch, Žítkovské bohyně a dalších, je v současné době jednou z nejlepších a nejprodávanějších českých spisovatelek. Na její poslední román s názvem Bílá Voda čekali čtenáři celýc...

Film

Šarlatán - boj dobra se zlem

sarlatan 200V pondělí 17. srpna proběhla v pražském kině Světozor novinářská projekce dlouho očekávaného dramatu Šarlatán. Kvůli nastalé epidemii si film na svou českou premiéru plánovanou v březnu musel počkat až do srpna. Co na diváky v kinech čeká?

...