Hra na hranici sochaře a designéra Vladimíra Kovaříka ve zlínské krajské galerii
Banner

Hra na hranici sochaře a designéra Vladimíra Kovaříka ve zlínské krajské galerii

Tisk

kovarik 200Nová výstava výtvarníka a pedagoga Vladimíra Kovaříka v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně prozkoumává šíři a pestrost jeho všestranné tvorby, oscilující mezi póly užitého a volného umění, od produktového a grafického designu až po malbu a sochařské objekty.

 

Výstava s podtitulem hra na hranici záměrně vedle sebe představuje bez jasně vymezených hranic zdánlivě protichůdné artefakty z oblasti volného umění (objekt, malba a grafika) a užitého umění (grafický a produktový design). I přes rozdílnost těchto tvůrčích disciplín lze sledovat řadu společných charakteristik, jako je preference některých barevných odstínů, minimalistických kontrastů, vztah ke geometrii a přirozeným vlastnostem materiálu. Toto netradiční schéma tak ukazuje na často až nečekané příklady jejich konvergence a vzájemné inspirace, u nichž neschází ani prvek hry či nadsázky.

„Na rozdíl od volné umělecké tvorby je práce designéra svázaná řadou pravidel a norem, které do určité míry předem formují jeho práci. Proto je jeho činnost někdy doslova hrou na hranici myslitelného a možného. Další z „nevýhod“ designérovy práce spočívá v tom, že často zůstává anonymní, v tiché službě účelu, ať už se jedná o prodejní stojany, mobiliář nebo obaly na nápoje. Snad i proto je dodnes mnohým neznáma a touto výstavou poprvé veřejně představena tato poloha činnosti Vladimíra Kovaříka. Jeho volná tvorba byla v uplynulých dekádách úspěšně prezentována v tuzemsku i zahraničí,“ přibližuje kurátor výstavy v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně Vít Jakubíček. Je autorem například skleněné láhve pro Kofolu a vytvořil několik návrhů nápojových obalů, více než patnáct let spolupracuje s pivovarem Zubr, navrhl logo a knižně upravil množství knih pro nakladatelství Host, pro různé zadavatele navrhl desítky prodejních stojanů a systémů, pro společnost Benjamin vytvořil návrh několik sad dětského nábytku. S jeho designem se běžné setkávají také studenti UTB – od pracovních stolů, výstavních stojanů až po současnou podobu diplomů.

kovarik2

Exponáty ilustrují proces vzniku výrobků od prvních skic reagujících na zadání objednavatele, přes varianty řešení, na jejichž podobu má vliv nejen rozhodnutí samotného designéra, ale také celá řada požadavků definovaných v průběhu přípravy zadavateli, technology výroby, ekonomy a dalšími profesemi, až po finální produkční řešení, s nímž jsme se mohli i jako uživatelé v minulosti setkat.

Tvorba Vladimíra Kovaříka se pohybuje na poli průmyslového, produktového i grafického designu s nutkavou potřebou se realizovat také v oblasti volného umění. „To mu slouží nejen jako prostředek tvůrčí a mentální relaxace, ale také jako zdroj inspirace, což je navíc jedna z charakteristik blízká jeho generaci, která je u dnešní mladé generace spíše raritní. Řada děl má ve svém „genetické kódu“ obsaženo hned několik prvků blízkých designérskému myšlení, ať jde o konstrukci, materiál, strukturu či barevnost,“ doplňuje Vít Jakubíček.

kovarik1

Vladimír Kovařík (*1965) začal studovat design počátkem osmdesátých let na SUPŠ v Uherském Hradišti a poté pokračoval ve Zlíně na půdě detašované katedry tvarování strojů a nástrojů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde jej pro další tvorbu inspirovala zejména práce v oblasti výtvarné geometrie rozvíjená Františkem Crhákem. Na počátku devadesátých let absolvoval v ateliéru průmyslového designéra Otakara Diblíka. Vedle své designérské tvorby se věnuje volnému umění a pravidelně vystavuje v ČR i zahraničí. Zúčastnil se více než 70 symposií v zemích Visegrádské čtyřky, Neměcku, Rakousku, Finsku nebo Lotyšsku. Vladimír Kovařík je vedoucím ateliéru Produktového designu na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, který v roce 2006 založil. Opakovaně působí jako lektor na Taiwanu.

kovarik

Výstava bude k vidění v galerii ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 20. srpna 2023. Komentovaná prohlídka s autorem se uskuteční 27. 6. v 17 hodin.

Více informací na www.galeriezlin.cz


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Dark metalová kapela z Českých Budějovic právě dokončila své nové album Bittersweet Devotion

dark angels bittersweet devotion200Tímto titulkem bychom Vás rádi pozvali k povídání nejen o DARK ANGELS. Nová deska vyjde na přelomu března a dubna a to je správná příležitost popovídat si se zakládajícím členem k...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

Jan Švankmajer, Naturalia

Svankmajer 200Variaci na starodávné kunstkomory renesance a baroka, a především na slavnou kunstkomoru Rudolfa II. na Pražském hradě, můžeme označit za Švankmajerův Gesamtkunstwerk, tedy souhrnné umělecké dílo, v němž se nejen uplatňuje široká škála jeho ...


Divadlo

Tentokrát Ve Smečkách Klub bláznů

klicovou dirkou perexV Praze je hodně divadel, podle mého odhadu nejméně stovka. A to ta, která mají ještě malou nebo komorní scénu, počítám jen jednou. Při tomto počtu samozřejmě není divu, že mi zhusta nějaká ta pr...

Film

Počítejte s Primou i na podzim!

prima logoTelevize Prima je v současné době jednou z nejsledovanějších tuzemských stanic. Úspěchy slaví nejen s vysokou sledovaností u svých relací, ale také v online médiích. Díky angažovanosti na poli hybridních médiích se jí totiž podařilo stát se lídrem v ...