Výstava Méta

Výstava Méta

Vystava 200Vo výstavných priestoroch Trenčianskeho samosprávneho kraja je od 3. októbra otvorená výstava fotografií dvanástich členov fotoskupiny MÉTA. Na jej päťdesiatom prvom ročníku predstavujú svoju tvorbu Jiří Foldyna, Igor Hečko, Vladimír Hrnčiar, Július Kákoš, Štefan Majtán, Anna Marušincová, Jaroslav Matejček, Jozef Poláček, Jan Tluka, Jiří Tomis, Ján Valenta, Jana Veresová.

 


Práce, ktoré sú uverejnené na výstave, si členovia fotoskupiny vyberajú spoločne. „Každý predstaví svoju kolekciu, a do toho si mudrujeme, toto áno, toto nie. Jednu dve fotografie si môže každý autor vybrať sám, ale ide aj o kolektívnu dohodu, aby kolekcia bola ucelená,“ uviedol člen skupiny méta Július Kákoš.

Vystava 1

Fotografia je ako aj iné odvetvia umenia rôznorodá a tvárna. V minulosti sa viac fotografovalo na kompaktný materiál, dnes je to prevažne digitálna fotografia a využíva sa upravovanie fotografií v počítači. Mení sa aj druh fotografie, týmto si prešla aj fotografia vo fotoskupine Méta. „Niekedy sa viac fotografoval portrét, krajina. Krajina zostala, ale portrétov je málo. To ma mrzí. Krajina a portrét sú dominantou fotografie, lebo odzrkadľujú dobu, dej, kde vznikla. Každá doba je krásna, má svoje osobitosti, a tie je potrebné zdokumentovať. Fotografi sa ale prispôsobujú výtvarníkom a robia vlastnú tvorbu,“ povedal k súčasnej tvorbe Július Kákoš.

Portrét mal v minulosti významné postavenie a je jednou z náročných disciplín. Jeho prevedenie si vyžaduje niekoľko krokov. Podľa Kákoša má portrét vystihovať osobu a osobnosť človeka, ktorého portrétuje. Zachytáva ho nielen po fyzickej podobnosti ale zachováva jeho výraz tváre, očí, tak aby odzrkadľovali jeho dušu. „Správny portrét vydrží dlhé roky. Keď si zoberiete z maliarskych portrétov Rembranda, prežije to veky, my sa snažíme, aby aj naša fotografia, prežila nejaké obdobie,“  Július Kákoš.

Vystava 2

Fotografia vyvoláva v nás emócie, pocity, spomienky, poukazuje na chyby a životy iných. Neukazuje len príjemné chvíle, ale aj zložité osudy ľudí. Priťahuje nás a vnára do svojho sveta. Ťahá nás, aby sme sa stali aj my fotografom každodenných udalostí, či už rodinných alebo profesionálnych. Inšpiráciu môžeme čerpať aj z výstavy Méta, ktorá potrvá do 7. novembra. Po jej skončení zostanú niektoré fotografie v archíve Méty a iné budú putovať na výstavu do Uhorského Hradište a v Považskej Bystrici.

www.tnos.sk

Foto: Lenka Meravá

( 2 hlasů )


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

„Mám prostě zvířata i kytky rád“, říká leader kapely KEKS Štěpán Kojan

Štěpán KojanKEKS je čtyřčlenná česká rocková hudební skupina. Kapela byla založena roku 1981, zprvu hráli pouze v okolí Benešova, nicméně v průběhu let se jejich působnost rozšířila. KEKS má poměrně stálé složení, čase...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Claude Monet: malíř světelné atmosféry (přednáška: PhDr. Jana Jebavá)

monet 200Claude Oscar Monet (14. listopadu 1840 v Paříži – 5. prosince 1926 v Giverny) byl francouzský impresionistický malíř a grafik. Zakladatel a „otec impresionismu“ neustále objevoval světlo a okamžik, což je patrné v každém z jeho obrazů. Vnesl do umění ...


Literatura

Výpověď tří sester - jejich životy a lásky

jsme prece sestry perexDie Welt zhodnotil tuto knihu stručně: „Poutavý rodinný příběh“. Nerada opisuju z knih a používám myšlenky někoho jiného, nemá se to dělat, je to neetické. A navíc vy čekáte můj názor. Ale s tím, co jsem si přečetla ...

Divadlo

Derniéra kultovního muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť z Plzně už 22. května streamem!

muzikal josef 200Velkolepá a zábavná muzikálová show pro všechny generace z autorské dílny Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť dobyla doslova celý svět!!! Muzikál s podtitulem Bible v rytmu rokenrolu vznikl na m...

Film

Bulhaři představují svou filmovou tvorbu

bulhari slanchevo200Bulharské filmy téměř neznáme. Do tuzemských kin se jeden takový naposledy dostal před více než deseti lety (Dopis do Ameriky), v poslední době se bulharské tvorby občas dotkne televizní Cinemax (Tilt, Ten...