Marnia Robinson: Biologie lásky
Banner

Marnia Robinson: Biologie lásky

Tisk

biologie lásky

Jen několik desítek druhů ze čtyři tisíc druhů savců sází svůj život a budoucnost na jednu kartu, na jednoho partnera, na monogamii. A lidé mezi nimi jsou, nebo nejsou? Otázka, která nás trápí od nepaměti.

I tato část knihy o biologii lásky je velmi zajímavá a ukáže nám chytré triky přírody, které zajistí, že geny se šlechtí k těm nejlepším. Naše uspořádání dané nutností podpory a výchovy, vzájemné závislosti nás podle autorky předurčuje k vnitřním zmatkům.

A těm zmatkům trošku vystavíme díky této knize stopku.

Budiž, on někdo chce být dobrým milencem, druhý chce být dobrým pečlivým živitelem jedné rodiny a je to tak správně. Jen se musí najít dva stejně založení. Ale ještě hůře se pak v tomto přirozeném vnitřním zmatku a hrůzy z toho, že skončíme jen s jedním, a co když si zrovna vybereme špatně, to stigma se špatně sundává… jeví traumata, která jako děti utrpíme a zajistíme si, že nás to přirozeně táhne k násilným partnerům, sobcům a jinak vadným partiím. V tuhle chvíli jako čtenář ztrácím pozitivní romantické naladění a cítím se jako ve sklenici, kde klidnou vodu někdo rozvířil. A zklidnění v nedohlednu.

A další části knihy nás provedou procesem té neskutečné vnitřní bolesti a věčného zmatku, který nás doprovází ve chvíli, kdy jsme vůbec neměli stabilní rodinné prostředí. Kdy nevěříme lidem, nemáme víru v budoucnost a vnímáme ji jako těžkou.

Lahůdky našich životů a co s nimi, jsou-li zkažené

Najdete tu celou škálu drobností, které formují náš život často až násilně. Od nehlazení, nemazlení. Věděli jste, že tento návod na nerozmazlování byl šířen letáky v americké společnosti a matky opravdu trpěly pocitem viny, když své děti nenechaly vyplakat? Až po konzumaci porna, závislosti na něm, různých úlev od stresu, různé druhy manipulace rodičovské, partnerské…

Zdá se to bezvýchodné, ale je tady krok dvě, který se knihou správně prolíná. Uvědomění si, že mnoho z toho, co zažíváme, jak se chováme, jsou JEN REAKCE NA TOUHU PŘEŽÍT. Stresové pocity a naše reakce na ně, jsou jen touhou přežít.

„Spíme v oddělených pokojích, večeříme odděleně, jezdíme odděleně na dovolené. Děláme všechno pro to, abychom udrželi naše manželství spokojené. Rodney Dangerfield“

I tak může nakonec náš absurdní život vypadat. A nemyslím si, stejně jako autorka, že to je naše chtění. Je to jen nadměrná reakce na přílišný stres.

Krok další, který se též knihou prolíná, je postupné vymaňování se z toho všeho a náprava své biologie nejen lásky, ale i života jako takového.

Jsou malá něžná cvičení všímavosti pro partnery, pro jednotlivce, chcete-li znovu milovat život, napravte si BIOLOGII LÁSKY.

O autorovi: Marnia Robinson je bývalá firemní právnička, která začala zkoumat starobylá učení o posvátném sexu a vztazích, léčit nesoulad ve vztazích a zabývá se i společně se svým manželem tématy nežádoucích dopadů evoluce na vztahy. Žije v Oregonu.

biologie lásky

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, SE, www.synergiepublishing.com, 2023

Hodnocení: 99 %

Original: Cupid´s Poisoned Arrow


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Spisovatelka Sylva Lauerová ví, jak zkrotit drzé opice

200lSpisovatelka a básnířka Sylva Lauerová je autorkou, která se rozhodně nebojí otevírat tabuizovaná či hůře stravitelná témata. Ve svých románech i básních se dotýká hlubin lidské psychiky, duchovna, různých podob lásky a sexu, společenských témat. Díky tomu, že ...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Trápení všeho druhu s laskavým humorem

Trápení všeho druhu

Nakladatelství Prostor vydalo knížku německé autorky Mariany Leky s názvem Trápení všeho druhu. Pokud občas trpíte úzkostmi nebo sociální fobií či komplexy méněcennosti, tato knížka vám pomůže s laskavým humorem nahlédnout na...


Literatura

Francouzský noir s hororovou příchutí: Krvavé stíny

krvave stiny200V září vydalo nakladatelství Grada již třetí román francouzského autora Jérôma Loubryho v českém jazyce, konkrétně Krvavé stíny. Zamotaný román s typicky francouzským svérázným prostředím, tajemným případem, odkazy do minulosti a tíživou ...

Divadlo

Muzikálové herce z JAMU zaujalo dílo španělské řeholnice

hrad v nitru 200Nezvyklou látku si pro inscenaci Hrad v nitru zvolil její scénárista a režisér Dodo Gombár. Nový titul, který připravil se šesti studenty muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU, je inspirován stejnojmenným dílem španělské řeholnice Te...

Film

Nové pražské AutoKino LEDÁRNY nabídne filmové i kulinární zážitky

autokino 200Chybí vám filmové zážitky na opravdovém velkém plátně s kvalitním zvukem? Právě v těchto dnech otevírá své brány AutoKino LEDÁRNY, situované do prostoru bývalých ledáren v pražském Braníku. Prostor v těsném sousedství řeky Vltavy tak nově ožije...