Typograficky vymazlená kuchařka od vítěze Masterchefa

Typograficky vymazlená kuchařka od vítěze Masterchefa

Tisk

jazyk srdce mozek krev200Loňský ročník kuchařské soutěže Masterchef vyhrál Martin Pecina. Díky tomu, že se živí jako typograf je jeho kuchařka potěchou pro oko a opravdu originálním počinem.

 

 

Jazyk, srdce, mozek, krev je netradiční kuchařkou, což se od Martina Peciny dalo také očekávat. Kniha zaujme větším formátem, pevnou vazbou i vnitřnostmi na obale a nezbývá se než těšit, co je vevnitř. První stránky mají růžovou barvu a představují obsah knihy, vysvětlují obtížnost a autor zde například vysvětluje, jak je to s časem, ale také solí, tukem nebo chuti umami. Dále vysvětluje míry a následuje část knihy nazvaná Základy. V ní se nacházejí recepty na vývary, glazé, zpracování vajec, různé koření, pečivo a podobně. Následují recepty na první a druhý chod.

Na první pohled jsem se bála, že recepty nebudou nic pro mě – i když o sobě Martin Pecina říká, že nepoužívá espumu a nenosí rondon, tak vypadaly jako klasičtí zástupci vysoké gastronomie. Tedy té, která je složitá a často na ni doma nemáte suroviny. Opak byl však pravdou a mě zaujala spousta pokrmů, a to ze základů například naložené ředkvičky, bylinkový olej nebo brioš. Určitě musím vyzkoušet Pecinovu variaci na zelňačku, uzené s šulánky, mákem a povidly, pokrm zahrnující „zemáky, cibulu, libeček a rybíz“, nastavovanou kaši s kroupami a majoránkou nebo sladký hlavní chod s pšenicí, mákem a medem.

U každého receptu jsou kromě surovin, postupu a celostránkové fotografie i krátké uvozující texty a myslím si, že rozhodně nejsou pro každého (tedy stejně jako celá kuchařka). Mně se však líbily, Martinův styl mi seděl, představovala jsem si ho, jak některé věci říká a často jsem se i zasmála. Navíc jsem také byla ráda za moravštinu. Například škvarky označuje jako moravské müsli a valašský popcorn a dodává toto: „Tradiční způsob přípravy škvarků sice probíhá na sporáku, ale mnohem pohodlnější a blbuvzdornější jest pečení v troubě. Z toho plyne sprosté ponaučení: jste-li blbí jako já, škvařte v troubě!“

Jazyk, srdce, mozek, krev je z hlediska typografie opravdu precizní práce. Jde vidět, že si s ní Martin Pecina opravdu vyhrál a jako bývalou studentku editorské práce mě kniha opravdu potěšila. A líbila se mi i z pohledu kuchařky a hospodyňky, protože přinesla zase něco jiného a určitě mě inspirovala.

jazyk srdce mozek krev

Jazyk, srdce, mozek, krev
Autor: Martin Pecina
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 176
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/647071-jazyk-srdce-mozek-krev.html


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dulux Let´s colour: „K zapojení jsou třeba oči, ruce a úsměv!”

lets colour 200Při brouzdání internetem jsme v redakci narazili na velmi zajímavý projekt Dulux Let´s colour, který rozhodně stojí za zmínku. O co přesně se v něm jedná, jste se mohli dočíst v tiskové zprávě na našem

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Mýty na talíři: Proč téměř všechno, co se říká o jídle, není pravda

 files e 5435 myty-na-taliri (2)Říká se, že jsme to, co jíme. A dozajista je to pravda. Další knihu o stravování, která se stala mezinárodním bestsellerem, přináší nakladatelství Host. Je jí publikace Mýty na talíři od renomovaného odb...


Literatura

O hrůzách koncentráků i důležitosti přátelství a lásky

Chlapeckterý následoval  100Další z mnoha děl o holocaustu vyšlo nedávno u nakladatelství Jota. Jeremy Dronfield a jeho Chlapec, který následoval svého otce do Osvětimi se rozhodně zařadí mezi ty nejzajímavější, a navíc se nebojí pouk...

Divadlo

„Ale, proboha, já nejsem můj milovaný Sartre, Wilde, Williams, Albee, Shakespeare…“ rdí se Petr Nýdrle

Jméno Petr Nýdrle je zlínským kulturním nadšencům jistě dobře známo, ale tento herec, učitel, scenárista a umělecký šéf zanikajícího divadla Malá scéna má co říct i ostatním. V rozhovoru se dozvíte věci o Malé scéně, ale budete svědky i osobního zamyšlení nad vážnějšími tématy.