Za všechno může dopamin
Banner

Za všechno může dopamin

Tisk

DopaminMožná jste si všimli, že poslední dobou se slovo dopamin jaksi skloňuje ve všech pádech a že se o tomto hormonu hodně píše. Já objevila knihu nazvanou Dopamin: molekula, která určuje osud lidstva. Vyšla pod nakladatelství Dokořán ve spolupráci s Argem a napsali ji Daniel Z. Lieberman a Michael E. Long. Čekat můžete populárně naučnou publikaci přinášející spoustu zajímavých informací o této zázračné molekule, která ovlivňuje celý náš život a bez níž bychom nemohli fungovat.

Zkuste se zamyslet nad tím, proč se tak často střídají vaše nálady a proč potřebujete neustále po něčem bažit? Proč je pro vás tak důležitý sex a získání atraktivní krásky či pořádně osvaleného týpka, proč si nemůžete pomoct, když je nablízku hodně dobré jídlo, váš oblíbený alkohol či čokoláda, odkud se bere ta neuvěřitelná energie, která vám pomůže přežít i tu nejtěžší akutní situaci, při níž musíte zafungovat a ochránit svou rodinu? Proč tak snadno vzniká závislost na drogách a co s námi dělají? Jak dosáhnout rovnováhy uvnitř sebe samých, proč někteří lidé jsou tak vnitřně rozervaní a mají různé duševní poruchy, například bipolární poruchu?

Dopamin patří mezi hormony a neuropřenašeče, vzniká v našem mozku a nervové soustavě. Říká se mu také hormon štěstí a ovlivňuje naši motivaci, emoce, ale i svalové napětí a koordinaci těla. Úzce se pojí se všemu druhy závislostí na všem, čeho se jen velmi těžko vzdáváme. Kniha vysvětluje, co se děje s lidmi, když mají dopaminu hodně či málo, přináší spoustu praktických příkladů ze života nebo nejnovějších vědeckých výzkumů. Je rozdělená do několik kapitol pojednávajících o drogách, lásce, kreativitě a šílenství, radosti, touze po moci a úspěchu, schopnosti dotahovat věci do konce, nebo o tom jak těžké je dosažení harmonie a rovnováhy. Určitě doporučuji, kniha je zajímavá a může vám pomoci si ledacos uvědomit. Níže ještě přidávám anotaci.

Proč jsme tak posedlí věcmi, po nichž toužíme, ale po jejich dosažení o ně rychle ztratíme zájem? Jak to, že se vášeň tak rychle mění ve lhostejnost? Z jakého důvodu tolik lidí upadá do pasti závislostí? A proč lidé neztrácejí naději ani v těch nejhorších časech a umí skvěle řešit obtížné situace? Odpověď skrývá jedna jediná chemická látka v našem mozku: dopamin. Daniel Z. Lieberman a Michael E. Long ve své knize rozebírají roli této zásadní molekuly v navazování vztahů a vzniku závislostí na drogách i sexu nebo její význam pro schopnost plánovat. Líčí také souvislost dopaminu s kreativitou a šílenstvím či jeho možnou spojitost s politickým přesvědčením. Dopamin podle autorů do značné míry definuje lidské chování a má rovněž zásadní podíl na evolučním úspěchu lidstva během posledních desítek tisíc let. Zároveň ale s nástupem nejnovějších technologií představuje pro náš druh i smrtelné riziko, pokud se nebudeme snažit z jeho pevného, avšak neodolatelně svůdného stisku alespoň částečně vymanit.

Dopamin

Název: Dopamin: molekula, která určuje osud lidstva
Autor: Daniel Z. Lieberman a Michael E. Long
Překlad: Pavel Pecháček
Nakladatelství: Dokořán a Argo
Rok vydání: 2023
Počet stran: 304
Hodnocení: 85%

https://www.dokoran.cz/index.php?Molekula_ktera_urcuje_osud_lidstva&;p=book&id=1471


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Jaroslav Kučera: „Fotky jsem vystavovat samozřejmě nemohl, jejich skrytý význam by prokouknul i blbý komunista.“

fotokucera 4Sice už není listopad, který jsme zde, na Kultuře21, označili měsícem fotografie, ale na zajímavé čtení není nikdy pozdě. Pojďte s námi tedy nyní nakouknout za objektiv panu inženýrovi Jaroslavu Kučerovi a přečíst si o jeho zkušenostech. 

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Vláďa Vytásek: Můj bylinkový svět

muj-bylinkovy-svet (2)Jemné bylinkové šamanství a krása, něha, láska, které se můžete naučit, vycítit je jenom ze stran této knihy. A pak z přírody, z kontaktu s bylinkami. Vnímat je tělem, okem, duší, srdcem... a nechat je promlouvat. Kniha, která...


Literatura

Kam na dovolenou? Přece na sever Francie, do Bretaně a Normandie

bretan 200S rozhodováním, který kraj světa při své dovolené navštívit, vám pomůže nový turistický průvodce Bretaň a Normandie od nakladatelství Jota a to již ve třetím upraveném vydání s nejaktuálnějšími informacemi a tipy pro prvotřídní zážitek.

...

Divadlo

Šestnáctá Flora nabízí desetidenní porci divadla

altCelkem osm scén bude hostit 16. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora, který se tentokrát v Olomouci uskuteční 10. – 20. května. Tradiční nesoutěžní přehlídka divadelní tvorby českých i zahraničních soubor...

Film

Profil: Satjádžit Ráj (1921-1992)

satyajit perexTématem letošního ročníku zlínského festivalu Culturea byla kultura indická, se kterou se návštěvníci mohli blíže seznámit např. během tanečních hodin inspirovaných Bollywoodem, tedy indickou „továrnou na sny”. Indická kinematografie, to ale...