Knihy, které ovládly žebříčky bestsellerů v roce 2022

Knihy, které ovládly žebříčky bestsellerů v roce 2022

Tisk

dobrovsky 200Minulý rok byl rokem nesmírně bohatým na knižní bestsellery. Ať už jde o díla tuzemských autorů nebo překladovou literaturu, obecně lze říct, že knižní scéna byla zase o trošku žánrově rozmanitější než v předchozích letech. Na své si tak přišli milovnice romantiky, fanoušci hororu i čtenáři originálních sci-fi. Díky odvaze nakladatelů se ale mezi bestsellery zařadily i knihy z žánru true crime nebo inspirativní biografie. My vám dnes představujeme několik knih, které ovládly žebříčky bestsellerů během roku 2022!

 

Na první příčce žebříčku nejprodávanějších knih v České republice se několik měsíců úspěšně držel dystopický román Znamenitá mrtvola. Knihu, kterou mají ve svých knihovnách již tisíce českých čtenářů, má na svědomí argentinská autorka Agustina Bazterrica. Popisuje v ní děsivý svět, ve kterém díky neznámému viru není dále možné jíst zvířecí maso. Nahradí ho tedy maso lidské. Kanibalismus se stává dennodenní hrůznou realitou, která dělí populaci na konzumenty a potravu.

dobrovsky Znamenita mrtvola obalka

Matt Haig se svým bestsellerem Půlnoční knihovna okupoval seznam nejprodávanějších a nejčtenějších knih již od jara! Filozofický příběh psaný kouzelně poetickým jazykem, ve kterém skrze knihy v záhadné Půlnoční knihovně může hlavní hrdinka nahlédnout do životů, které mohla žít, kdyby se v určité životní fázi rozhodla jinak. Láska čtenářů k tomuto příběhu je bezbřehá, autor si vysloužil mnoho krásných a vděčných slov v hodnocení čtenářů ve světě i v česku. A je to pochopitelné. Kdo z nás se někdy neptal: „Co by bylo kdyby..?

 dobrovsky Pulnocni knihovna - obalka

Úžasného úspěchu u čtenářů se těšila i autobiografie světoznámého hudebníka Davea Grohla s názvem Vypravěč. Upřímná a nesmírně poutavá zpověď legendárního rockera, člena Nirvany a zakladatele Foo Fighters je na české Databázi knih hodnocena neskutečnými 98 procenty. Její popularita sahá na všechny známé sociální sítě i na stránky nejvýznamnějších médií.

dobrovsky Vypravec - obalka

Vypravěč však nebyl jedinou autobiografií, která slavila v loňském roce úspěch. Milovníky magického světa Harryho Pottera okouzlilo i vyprávění o životě herce Toma Feltona. Kniha s názvem S kouzelnickou hůlkou: Magické dospívání filmového čaroděje si velice rychle získala obrovské sympatie českých čtenářů všech věkových kategorí.

Nesmíme zapomenout ani na legendu české hudby, Waldemara Matušku. Nádherná obrazová publikace Michala Bystrova s názvem Waldemar Matuška: Snům ostruhy dát navázala na úspěch knihy Karla Gotta, Má cesta za štěstím.

dobrovsky Waldemar Matuska - obalka

Pro zapálené čtenáře nebude žádným překvapením, že další příčky bestsellerových žebříčků obsazovala již známá a osvědčená jména jako Kateřina Tučková (s románem Bílá voda), Julie Caplinová (s již devátým dílem série Romantické útěky, Hrad ve Skotsku) nebo oblíbený thrillerový autor Robert Bryndza (s Osudným svědectvím).

Ani žánr romantiky v minulém roce nebyl ochuzen o hvězdné tituly. Na pokračování série Cizinka od Diany Gabaldon se těšilo několik desítek tisíc čtenářek i milovníků stejnojmenné seriálové adaptace. Devátý díl nese název Pověz včelám, že se nevrátím, a nezůstal, co se rozsahu týče, pozadu oproti svým předchůdcům. Příběh Claire a Jamieho pokračuje na úctyhodných 1400 stránkách. A už po pouhém týdnu od jeho vydání čtenářky zoufaly po jeho pokračování. Snad je autorka brzy vyslyší.

dobrovsky Povez vcelam ze se nevratim obalka

Knihy oblíbené autorky hluboké a cituplné romance, Colleen Hooverové, se po celý rok stávaly nedostatkovým zbožím, někdy byly dokonce beznadějně vyprodané. Na podzim ale knižní pulty zavalily dotisky jejích nejúspěšnějcích knih jako například Námi to končí, ale i jedna zbrusu nová emoční jízda, román s názvem Kosti v srdci.

Jedním z nejvýraznějších českých knižních titulů konce minulého roku byly Moje případy z 1. oddělení. Autorem je Martin Moravec a tím, koho ve své nové knize vyzpovídal není nikdo jiný než Josef Mareš, nejznámější český kriminalista, bývalý šéf pražské mordparty a autor seriálů Devadesátky a Případy 1. oddělení. A právě díky popularitě jeho televizní tvorby přivedl zpět ke čtení i ty, kteří na čtení klasických knih zanevřeli.

Posledním titulem, který nelze nezmínit je Vesmírníček. Kniha určená nejen dětem ale i rodičům. Český geolog a popularizátor vědy, Petr Brož, dal dohromady na sedmdesát zajímavých příběhů o sluneční soustavě a společně s brněnskou ilustrátorkou Lucií Škodovou je zabalil do toho nejkrásnějšího knižního vánočního dárku. Zajímavé informace v jazyce, kterému porozumí děti i dospělí v tomto oboru neznalí, vtipné historky ze života planet vyprávěné skrze nádherné barevné ilustrace nebo návody na domácí výrobu vlastní sopky či rakety. To vše čeká v nejúspěšnější české dětské knize za rok 2022!

dobrovsky Vesmirnicek - obalka
Více informací: www.knihydobrovsky.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Poslání knižních detektivů

zlodeji-knih200Kniha, kterou dneska představujeme, je tak trochu kombinace Zlodějky knih a filmu Památkáři (The monuments men) s Georgem Clooneym. Se Zlodějkou knih nejde jen o téměř stejný název, ale o lásku ke knihám, s Památkáři zase paralela v zachra...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede hru Na první pohled, brilantní soudní monodrama i naléhavý příspěvek v debatě o znásilnění

na prvni pohled200Advokátka vyhozená ze sedla. Švandovo divadlo uvede hru Na první pohled, brilantní soudní monodrama i naléhavý příspěvek v debatě o znásilnění. 

...

Film

Filmaře živí hlavně koprodukce

kino ikon perexKdyby nebylo koprodukcí (nyní zejména česko-slovenských nebo slovensko-českých), mnoho filmů by nejspíš vůbec nevzniklo. Takové Nabarvené ptáče/Pomaĺované vtáča, nedávný favorit Českých lvů, se navíc poohlédlo až na Ukrajinu. Myšlenka ...