New York, New York - The Vessel, muzea i bagel

New York, New York - The Vessel, muzea i bagel

NY 4 200Na našem webu vás provázím New Yorkem. Už jste se mnou prostřednictvím článků navštívili East Village nebo Chelsea, kde se dá najít dům ze seriálu Přátelé. Prošli jste se Grand Central Terminal nebo si prohlédli voskové figuríny známých osobností. Dnes to bude hlavně v muzejním režimu.

 

The High Line

K prvnímu muzeu z dnešního seznamu (na cestě to bylo úterý) jsme se prošly po High Line - často zmiňovaný projekt úpravy veřejného prostoru. High Line patří do historického Meatpacking District - místa, kde se zpracovávalo a balilo maso a sídlily další průmyslové společnosti. Neměly jsme bohužel čas projít celou trasu, která vede od Whitney Museum až ke stavbě The Vessel. High line pracuje s původními prvky – např. kolejnicí, a je upravena tak, aby sloužila návštěvníkům jako klidová zóna. Jdete nad rušným městem obklopeni různou flórou, je to zajímavý pocit. Rozhodně patřím k fanouškům takto upraveného místa, které by bez zásahu mohl třeba jen chátrat.  Takto se podařilo něco krásného a unikátního. Po celé trase jsou východy, po kterých můžete sejít zpět do plného ruchu města.

NY 4 3Jedno ze zákoutí High Line

Chelsea Market

Jednou ze zastávek může být třeba Chelsea Market. V přízemí budovy najdete malebné kavárničky a menší prodejny s různým zbožím (například knihkupectví, domácí potřeby, pralinkárna). Takový svět sám pro sebe vybudován ve staré průmyslové hale. Celá budova patřila v minulosti společnosti, která začala vyrábět známé sušenky Oreo. My jsme vyzkoušely ovocné dortíky v kavárně Sarabeth´s a rozhodně jsme neprohloupily, takže doporučujeme, kdybyste hledali místo k odpočinku. Chelsea Market se nachází blízko nábřeží řeky Hudson, kde jsme se pohybovaly už den předtím.

NY 4 4Interiér Chelsea Market

Whitney Museum of American Art

A teď už do muzea. Whitney Museum je několikapatrová budova plná moderního amerického umění. Někdy tak moderního, že ani s uměleckým vzděláním nejde záměr autora přesně pochopit. Z tvorby dvacátého století jsem viděla takové obrazy, které jsem zatím v žádné z evropských galerií nepotkala, a díky návštěvě tohoto muzea se mi zase rozšířil obzor. Ragen Moss je třeba jedním ze zástupců, s jehož dílem jsem se setkala úplně poprvé. S obrazem Blue Door a jeho autorem Keeganem Monaghanem to byla také první schůzka, ale okamžitě mě zaujal. Stejně jako Todd Grey a jeho výtvarné cítění. Ze starších autorů si doporučuji najít obrazy Josepha Stelly.

NY 4 5Todd Grey - poznáváte tu bundu?

The Vessel

Po High Line je i další atrakce žhavou novinkou pro návštěvníky New Yorku. Je to taková průlezka a rozhledna v jednom. Tvar je inspirován plástvemi medu. Stavba má výšku šestnácti pater. Prohlížet se dá z různých úhlů a pokaždé jste uchváceni krásou. Vstup je sice zdarma, ale je opět nutné získat vstupenku na určitý čas. Vstup si lze také objednat dopředu on-line.

NY 4 10Uvnitř The Vessel

The Metropolitan Museum of Art

Mekkou a místem zaslíbeným milovníků umění napříč staletími je rozhodně The MET. Každá vstupenka v sobě zahrnuje třídenní vstup, protože projít tak obrovské muzeum není úplně v silách všech návštěvníků. Kvůli omezenému času byla našim cílem především dočasná výstava Play It Loud: Instruments of Rock´n´Roll. K vidění byly především elektrické kytary známých hudebníků historie i současnosti - The Beatles, Everly Brothers, Metallica, Red Hot Chili Peppers, ale i třeba extravagantní klavír Lady Gaga. Zahlédly jsme ještě Fabergého vejce a už jsme musely běžet dále. Příště je řádná náštěva The MET určitě na seznamu.

NY 4 6Asi nejunikátnější kytara z výstavy

The Guggenheim Museums and Foundation

Dále po trase, která je označovaná jako Museum Mile (muzejní míle) a která vede po slavné Páté Avenue, najdete i unikátní budovu muzea Guggenheim pojmenovaného podle jeho zakladatele Solomona R. Guggenheima. Budova je okrouhlého tvaru a jednotlivá patra nespojují schody, ale patra jdou po sobě ve spirále. Zajímavostí také je, že v budově nejsou okna a využívá se světlo ze slunce proudícího přes kupoli. Opět se setkáváme s moderním uměním, ale i klasiky jako Manet nebo Van Gogh.

NY 4 7Z interiéru muzea Guggenheim

Museum of the City of New York

Ještě poslední zastávka na muzejní míli. Těsně před zavírací dobou jsme ještě proběhly muzeem města, takže dojem je takový spíš rozkouskovaný a nedá se objektivně ohodnotit. Muzeum přibližuje historii místa a vlivy, které na rozvoj města působily. K vidění je třeba historický obrovský domeček pro panenky autorky Carrie Walter Stettheimer, nebo spousta zvětšených fotografií z důležitých událostí NYC. V každém případě si tam můžete vyzkoušet šití na stroji - avšak interaktivně, bez opravdového stroje a vidět, kolik byste si v minulosti takovou prací mohli vydělat.

NY 4 8

Harlem

Jako milovník grafitti jsem našla informaci, že se dá v New Yorku najít Grafitti Hall of Fame. Právě blízko Muzea města New York. Bohužel jsme se nějak zamotaly a místo nenašly. Nicméně jsme se ocitly v Harlemu a ten rozdíl mezi Manhattanem a Harlemem byl dost výrazný. A jelikož se k nám blížila velká skupina mužů, kteří na nás pokřikovali, raději jsme vzaly nohy na ramena a velmi nenápadně jsme vycouvaly zpět do turistických částí. Ale byla to jediná trochu napjatá situace za celý týden. Jinak jsme se místním líbily a často na nás volali a přáli hezký den. To v Česku moc nezažijete.

NY 4 9Město je zaplavené trefnými magnetkami

Bagel

Ale čekala nás zasloužená odměna v podobě takové klasiky jako je bagel. Pečivo kruhovitého tvaru s typickým otvorem uprostřed. Před cestou jsme udělaly řádný průzkum a v jednom z videí na youtube byla doporučeno bistro Absolute Bagels, které každý rok získává ocenění na Trip Advisoru a dalších webech. Mladík, který tohle místo doporučil, také zmínil, že má nejradši cibulový bagel s krémovým sýrem, takže i já jsem tuhle variantu vyzkoušela a bylo to opravdu výborné. Nicméně místo samo o sobě nebylo nijak vábné, kdyby mi někdo řekl, že je to zašívárna drogových dealerů, klidně bych mu věřila. Ale zákazníci opravdu chodili průběžně a jídlo stálo za to.

NY 4 2Další z perfektních graffiti

Brooklyn Bridge

Jestli nezvládáte davy na Karlově mostě, Brooklyn Bridge se vyhněte obloukem a sledujte ho jen zpovzdálí. Davy lidí se valí oběma směry, prostoru moc není, a větší skupiny považují za bezvadný nápad zastavit provoz kvůli fotkám. Třetí místo, které se u mě dostalo na black list. Samozřejmě věřím, že pro jiné by to mohl být příjemný zážitek s tím cvrkotem kolem, ale u mě se tak nestalo. Před námi poslední den!

NY 4 1


 

PřihlášeníSoutěže

Moc démonů je nesmírná a masmédia jsou v jejich službách

Jak málo stačí k tomu, aby se šířily nepravdivé a manipulativní informace. Aby se zfanatizovaly celé národy, aby se probudil Jungův kolektivní Stín a dostal se k moci. Kniha Hitlerova monstra s podtitulem Třetí říše a nadpřirozeno profesora Kurlandera detailně analyzuje okultní kořeny nacismu a prozkoumává je ze vše stran a v mnoha souvislostech.
Nakladatelství Academia

Chystáte se na chalupu? Pak si s sebou přibalte tuto knihu

Ve vydavatelství Radioservis vyšla kniha Pochoutky z chaloupky obsahující 100 původních chalupářských receptů na vynikající domácí jídla. Autorem je moderátor Českého rozhlasu Patrik Rozehnal.
Nakladatelství Radioservis

Rozhovor

Pavel Tesař:"Všichni aktéři Henry Lee Festu od muzikantů po barmany musí rezonovat s duchem festivalu.“

hlf perexBrněnský unikátní festival Henry Lee Fest se letos bude konat 27. září ve Zbrojovce. Hlavní hvězdou je Australan Mick Harvey a berlínš...

Hledat

Videorecenze knih

Náboj, barvitý hlas, živé nástroje. Nové album Michala Prokopa hoří i zapaluje!

„…nastartuješ motor, zní to jako hrom…,“ zpívá Michal Prokop ve skladbě Nebe anebo cesta do pekel, která otevírá nové album Mohlo by to bejt nebe… Takto prozaicky by bylo možné shrnout i celé CD (a 2LP). Má náboj, barvitý hlas, živé nástroje.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Špička válečného komiksu - Fury: Mírotvůrce

fury mirotvurceScénář Gartha Ennise nám přibližuje začátky osudů Nicka Furyho. Marvelovský hrdina se ocitá na vzdálených tuniských pahorkatinách, kde má bojovat proti zákeřným Němčourům. Ocitáme se v období druhé světové války, a pro...

Divadlo

Muzikálová verze oscarového snímku měla premiéru v Brně

grandhotel perexTak jako kdysi Vídeň uvedla do světa operetu, tak se v Americe, na Broadway narodil muzikál. Každým rokem tam vznikají nová a nová díla, ne všechna však vydrží v repertoáru těch divadel víc měsíců a ne všechna se dostanou dál do světa....

Film

Sto třicet let od narození velkého skladatele: ČT natáčí hraný dokument Můj život s Bohuslavem Martinů

Muj zivot s BM 200Bohuslav Martinů patří mezi nejvýznamnější české skladatele. Letos by oslavil své sto třicáté narozeniny. Česká televize při té příležitosti natáčí v koprodukci s ORF a Nadací Bohuslava Martinů hraný dokument Můj život s Bohuslav...