O Koreji vážně i nevážně
Banner

O Koreji vážně i nevážně

Tisk

korejske halusky200V nakladatelství JOTA vyšla další kniha Dominiky Sakmárové, tentokrát s názvem Korejské halušky a podtitulem Veselé historky z cest po Jižní Koreji.

 

 

V předchozí recenzi knihy Kočičí kožich a velbloud u Velké čínské zdi, kde byly příhody z Číny, Taiwanu i Slovenska, jsem napsala, že si autorčinu další knihu nenechám ujít. Tak jsem učinila a rozhodně jsem nešlápla vedle.

Dominika má tentokrát příležitost přestěhovat se s celou rodinou do Jižní Koreje a po této možnosti velmi rychle a nadšeně skočí. Díky tomu mají čtenáři příležitost dozvědět se odlehčenou formou spoustu zajímavostí o životě v této asijské zemi. Velmi překvapivé například je, jak zde přistupují k malým dětem, ale také jak to mají s procházkami a počasím obecně, nebo jak to probíhá ve školkách.

Je toho však mnohem více. Smát i žasnout můžete nad tím, jak spotřebiče mluví, jaká jsou zde oblíbená jídla nebo co znamená naše. V Jižní Koreji je spousta věcí, ze kterých nám přechází zrak, připadají nám humorné a musela si na ně zvykat i autorka, ale na druhou stranu je i něco, z čeho bychom si mohli vzít příklad. Z tohoto soudku mě překvapilo například stěhování studentů z vysokoškolských kolejí, nebo i přístup k maturitám.

„Když nastal ten obávaný den maturit, probudili jsme se do nezvykle tichého rána. Jako by se celá země zastavila. I ten smog vypadal, že si vzal den volna. Jakpak by ne, když se v tento den přerušují mnohé stavební práce a ruší se i odlety letadel, jen aby studenty neobtěžovaly svým hlukotem. Je odkláněn provoz, je posilována veřejná doprava. Banky, úřady, dokonce i burza – všechno se otevírá později než obvykle. A to jen kvůli tomu, aby ráno byly cesty prázdné a aby se studenti stihli dopravit na dané místo včas. (str. 152)

Pobavilo mě, když jsem si v jednom ohlase na knihu přečetla, že čtenářka chtěla vždy navštívit Koreu a teď už nechce. A něco na tom je – díky vyprávění Dominiky Sakmárové zde už nemusíte, protože ona to tady prozkoumala za vás. Dobrým závěrem a bonusem knihy je i ukázka korejských pohádek.

Korejské halušky se velmi dobře čtou, v desítkách krátkých kapitolách je rozebíráno několik fenoménů této země. Autorka vychází nejčastěji ze svých vlastních zkušeností a občas jí v nějakém vysvětlení pomůže její kamarád Šikjok. Já se dozvěděla spoustu nového, hodně jsem se pobavila a knihu tak doporučuji nejen obdivovatelům Asie.

Na slovenském Doniu běžela před pár dní kampaň týkající se autorčiny třetí knihy, a byla úspěšná, takže doufám, že se brzy můžeme těšit na české vydání titulu s názvem Mačkohlavý orol slibující cestu do tajů čínské a korejské kultury.

Dominika Sakmárová pochází z východního Slovenska, z města přímo pod Spišským hradem. Vedle sinologie, kterou vystudovala na Univerzitě Karlově v Praze, si její srdce získal také folklór. Vystupovala v rámci pěveckého uskupení Rusínske trio a také vede vlastní folklórní skupinu, která působí na Spiši už téměř desetiletí. Dobrodružství z cest do Číny a na Taiwan mapuje kniha Kočičí kožich a velbloud u Velké čínské zdi. Nedalekou Jižní Koreu, kde Dominika dokonce žila, mohou čtenáři prozkoumat v knize Korejské halušky, která vyjde v Nakladatelství JOTA v roce 2024. O svých zážitcích ze zemí Dálného východu, které nejdříve publikovala na svůj blog, se rozepisuje i na instagramovém účtu @dominika.sakmarova. V současnosti žije s rodinou v rumunské Bukurešti.

korejske halusky

Korejské halušky
Veselé historky z cest po Jižní Koreji
Autor: Dominika Sakmárová
Překlad: Milena Machalová
Žánr: cestopis, humor
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2024
Počet stran: 192
Hodnocení: 92 %

https://www.jota.cz/korejske-halusky.html


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Mistryně ČR v Pole Dance Lucie Šimková: „Šplh na tyči jsem ve škole nenáviděla.“

simkova5 200Pole dance, neboli tanec u tyče, je moderní taneční disciplína, která spojuje dohromady hned několik prvků jako jsou např. balet, akrobacie nebo gymnastika. Tento netradiční sport si na svou stranu získává stále více nadšenců. Svědčí o tom i ...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...


Divadlo

Autentická vzpomínka na devadesátá léta aneb punk’s not dead v brněnském HaDivadle

roky 90 200Jaká byla devadesátá léta pro generaci dnešních třicátníků? Jak jsme prožívali a vnímali dobu, kdy se naši rodiče opět stali dětmi v prchavém ráji divokého kapitalismu? Ondřej Novotný nám ve své nové divadelní inscenaci představuj...

Film

Velkolepá Bitevní loď připlouvá do našich kin

altAč to za okny mnohdy nevypadá, léto se kvapem blíží a s tím pomalinku začíná každoroční filmová sezóna plná nenáročných a zábavných kousků, u nichž by se měl divák hlavně pobavit a zapomenout na všednodenní starosti. První letošní vlaštovkou je Bitevní...