Průvodce po Brně a okolí nejen pro děti a rodiče

Průvodce po Brně a okolí nejen pro děti a rodiče

Tisk

hravy-pruvodce-brnem200Nakladatelství Fragment vydalo dalšího Hravého průvodce. Po Praze, Česku a hradech a zámcích přišlo na řadu Brno. Ujala se jej Eva Obůrková a podle mě opravdu stojí za to!

 

 

Kniha obsahuje celkem 19 ilustrovaných výletů. Každý začíná krátkým úvodem, jehož cílem je především čtenáře navnadit. Následuje popis trasy a praktické informace o tom, jak se tam dostanete a co stojí za návštěvu v okolí. Nechybí ani informace o délce trasy.

Samotné texty procházek jsou protkány zajímavostmi, otázkami vztahujícími se k daným místům, úkoly pro děti, pověstmi a také originálními ilustracemi od Vojtěcha Šedy. Nejprve mě trochu zarazilo, že zde chybí jakékoliv fotografie, ale dává to smysl, protože jsou všechny cíle popsány a na procházkách na ně můžete narazit sami.

A kam se například díky knize můžete vydat? Ke Staré a Nové radnici, na Petrov, na náměstí Svobody, do brněnského podzemí, na Špilberk, ale také do Lužánek na hrad Veveří nebo do obory Holedná.

Kniha je sice pro děti, ale i pro mě byla cennou inspirací. V Brně jsem byla několikrát, myslím, že mám i něco prochozeno, ale pořád jsem jen malý turista. Musím příště například prozkoumat Nehaňbu na kostele svatého Jakuba, sochu Adama Čekače na České, podívat se ke Stránské skále nebo se projít Bronxem a pokochat se popsaným mural artem.

Kromě těchto tipů se mi velmi dobře i četlo. Zaujal mě například vznik pojmenování nádraží Zvonařka, musím se poohlédnout po knize Mé žaláře od Silvia Pellicoho pojednávající o věznění na Špilberku a jakožto dceru zlínského ragbisty mě potěšila informace, že se na jedné nevyužívané střelnici odehrál historicky první ragbyový zápas v Československu.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Soutěžte o Hravého průvodce Brnem

Z textů jde vidět, že žádnou procházku autorka neodbyla. Popisuje totiž i různá odbočení z trasy, přidává různá doporučení a ocenila jsem také informace o blízkých spojích, které jdou využít pro cestu zpátky, nebo když dojdou síly.

Hravého průvodce Brnem všem doporučuji a až budu mít děti, určitě se poohlédnu i po dalších dílech!

Eva Obůrková je novinářka, reklamní textařka a ilustrátorka, autorka řady knížek o cestování pro dospělé i děti, průvodců, kalendářů a prospektů. Specialistka na domácí cestovní ruch, vinařskou turistiku a rozdávání rad na výlety, zejména s dětmi a po Česku, ale i bez nich a jinam. Napsala řadu knížek o výletech s dětmi v Česku i na Slovensku, dlouhodobě spolupracuje s různými novinami a časopisy a portálem Kudy z nudy České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.

Vojtěch Šeda se narodil v Pardubicích a žije v Praze. Je absolventem ilustrace a grafiky na UMPRUM. Věnuje se knižním ilustracím, komiksům, vytváří krátké stripy a novinové ilustrace, kde se často věnuje tématům z českých dějin. Je členem skupiny Motiv, která vytváří interaktivní komiksy. Ilustroval například komiksové knihy Jak se Havel stal prezidentem, Spolkla mě knihovna, Hrdinové nebo Pražská defenestrace.

hravy-pruvodce-brnem

Hravý průvodce Brnem
Autor: Eva Obůrková, ilustrace Vojtěch Šeda
Žánr: tuzemský průvodce, cestování, pro děti
Nakladatelství: Fragment (Albatros Media)
Rok vydání: 2024
Počet stran: 200
Hodnocení: 90 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/86171295/hravy-pruvodce-brnem/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Herec Zbigniew Kalina: „Když vidím zajímavý styl chůze, okamžitě si ji na chodníku zkouším…“

200rozPozvání k rozhovoru přijal herec Zbigniew Kalina, jehož divadelním domovem jsou Městská divadla pražská. Právě v nich jej brzy čeká role Lorda Basingstoka v komedii A voda stoupá. Zbigniew se může pyšnit například Cenou Thálie pro mladého činoherce do 33...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Zápisky střízlivého táty

A zivot je tu perexJaké to je, když vás osud obsadí do nové role, popisuje ve své knize „A život je tu!“ Petr Vurbs (*1987). Rodák z Kladna, řecko-římský zápasník, psavec pracující ve vyhledávaném oboru public relations se pustil do...

Divadlo

Nora, osekaná, Helmerová

nora uvodkaHenrik Ibsen a jeho Nora (původně Domeček pro panenky) patří k divadelní klasice. Hra byla napsaná před více než sto lety, ale její téma – postavení žen ve společnosti - je živé dodnes. Inscenace brněnské Reduty (Národní divadlo Brno) přijela v p...

Film

Rytíři nebes
ImageFilm Rytíři nebes, který u nás nevyvolal téměř žádné reakce, je povedeným válečným filmem na pomezí dramatu, komedie a romance, který vypráví skutečný příběh několika amerických letců, kteří odjeli bojovat proti Němcům do...