Květnový úplněk a jeho poselství z hlediska buddhismu

Květnový úplněk a jeho poselství z hlediska buddhismu

Tisk

Sarnath

„Pokud dosáhnete nějakého poznání, není třeba o tom hned mluvit. Je dobré rozmyslet si, jak to říct, aby to jiní pochopili,“ filozofuje náš indický průvodce Gáneš. Usměju se. Gáneš také a pokračuje: „Ani Buddha nekázal hned, jak na to přišel. Až za čtyři týdny, v Sarnáthu,” prohlásí bez jakékoli pochybnosti a pustí se do vyprávění.

„Po šesti letech přišel indický princ Siddhártha na místo, které se dnes nazývá Bodhgaya v indickém státě Bihár. Tam pocítil být hluboce povolán k tomu, pomáhat všem bytostem. Rozhodl se vytrvat v ponoření do bezčasí, dokud nerozpozná neměnnou, věčnou a nadčasovou pravdu.

Maly.Sarnath2

Siddhártha se posadil pod strom u řeky. V hluboké meditaci zůstal šest dní. Podle buddhistických posvátných textů v den jeho 35. narozenin, během květnového úplňku, dosáhl osvícení. Buddha po dosažení osvícení přešel přes řeku a několik dní zůstal pod stromem. Na jeho místě je dnes jiný strom, který tuto událost připomíná. Tady však Buddha ještě své poznání nešířil a lidi neučil.” První učení předal asi o čtyři týdny později u města Sarnath. Pod stromem jsem alespoň zatím nebyla. V Sarnáthu ano. Zvu v téměř přímém přenosu.

V Sarnathu, jednom z nejvýznamnějších indických buddhistických center, se v buddhistickém chrámu scházejí mniši. Venku jsou buddhisté pod takzvaným Buddhovým stromem. Princ Siddhárta Gautama Buddha, který se narodil kolem roku 560 před naším letopočtem v královské rodině, pod ním meditoval. A co víc, právě na tomto místě měl Buddha poprvé po osvícení kázat. Dodnes se tam sjíždějí buddhisté z celého světa.

Maly.Sarnath1

„Buddhistů je v Indii ani ne jedno procento. Budhismus s hinduistickou vírou v karmu, osud, je považován za kompromis mezi smyslovými požitky a asketismem, střední cesta," doplňuje Gáneš.

Všechny bytosti touží být šťastné

Nedovol, aby vzniklo něco negativního, a pokud vznikne, tak se toho vzdej a dobrým skutkem udělej přesný opak,” odpovídá mnich v chrámu na naši otázku, zda lze podstatu shrnout do jedné věty. Cituje i Buddhu, který na otázku, proč káže, odpověděl: „Všechny bytosti touží být šťastné a vyhnout se utrpení. Učím, jak je to ve skutečnosti.” Podle buddhismu světské požitky přinesou zklamání a utrpení. Cesta, jak se osvobodit, je konat dobro. Buddhismus je jedním z nejrozšířenějších náboženství. Na světě ho vyznává kolem 500 milionů lidí. Čas květnového úplňku letos: 23. květen 2024, 15:53 letního času.

Maly.Sarnath3

Text, fotografie © Maja Kadlečíková, novinářka, spisovatelka

Kniha Bodkulienka
https://marencin.sk/704/Bodkulienka
Kniha Život ide ako má
https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma
Kniha Modré diaľky
https://marencin.sk/1104/Modre_dialky
Kniha Poetika Foto - Grafie
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm
Kniha Príď, slnko, k nám
https://www.martinus.sk/738789-prid-slnko-k-nam/kniha


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ivana Chřibková: „Věděla jsem, že chci napsat příběh, který bude jak o jednom člověku, tak o celé generaci.“

chribkova 200Máme pro vás rozhovor se spisovatelkou Ivanou Chřibkovou, která vydala knihu s názvem Suchý hadr na dně mořském, která si ihned získala své příznivce. Nedávno spatřila světlo světa i audiokniha, tak jsme u této příležitosti paní Chřibkovou tro...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...


Literatura

Arab mi šahá na babu...

arabove200 Ne, tento příspěvek se nebude týkat hravého Nohavicova popěvku, nýbrž dvou knížek, které se snaží mapovat, kam se arabský, či šířeji muslimský, svět v posledních letech vlastně pohnul, kam až se vyostřil konflikt nikoli jen protikladných, ale hlavně...

Divadlo

Vršovické divadlo MANA uvede inscenaci To nemyslíš vážně, Pavlíčku o osudu Pavla Kohouta

To nemyslis vazne Pavlicku 200Silný příběh inspirovaný životem mimořádného českého dramatika Pavla Kohouta To nemyslíš vážně, Pavlíčku uvede divadlo MANA v pražských Vršovicích. Kohoutův podivuhodný osud, jeho vtip, bystrost i prozření...

Film

Dokument NOVÁ ŠICHTA má šanci získat „evropského Oscara“

nova sichta 200Snímek Jindřicha Andrše o horníkovi, který se rekvalifikuje na programátora, pokračuje v úspěšném festivalovém tažení. Čerstvě se dostal do širšího výběru na Nejlepší evropský dokument roku, který vyhlašuje Evropská filmová akademie (EFA)...