Recept: pohanka s brynzou a jarní pažitkou

Recept: pohanka s brynzou a jarní pažitkou

Tisk

 

pohankaPMaja Kadlečíková pro vás opět připravila chutný a zdravý recept, který doporučila své kamarádce, které praskají cévky. Pochutnejte si na pohance s brynzou a jarní pažitkou!

 

Naše známá říká, že je krev a mléko a se svérázným humorem dodá: krev je i vidět. Praskají jí cévky. A to mléko? Má ho ráda jakkoli. Byla u nás, když měla narozeniny, a já bez dárku. Tak jsem improvizovala a zeptala se, co by si přála jako dar. Odvětila bez zaváhání, že něco na praskající žilky! Napadla mě pohanka s brynzou a pažitka ze zahrady k tomu. Pažitka je první bylinka, která po zimě roste na zahradě, v té mé už je venku. Svěží a šťavnatá. Známá byla nadšená a také zůstala, od té doby pohanku s brynzou připravuje pravidelně. A hrdě prohlásila, že pažitku zvládne i mimo sezónu v kuchyni na parapetu v květináči, tak jak jsem říkala.

Pohanka s brynzou

4 porce

3 hrníčky pohanky, 2 hrníčky brynzy (čerstvý sýr), 1 polévkovou lžíci oleje (olivový) nebo másla, sůl, čerstvá rajčata a pažitku

1. Pohanku propláchnu, nechám okapat, dám do hrnce, zaliji vodou tak, aby byla asi 2 centimetry nad pohankou, přidám špetku soli, nechám vařit.
2. Odstavím, přikryji poklicí a nechám 10 - 15 minut odstát. Můžete i za 20 – 30 minut uvařit doměkka. Přebytečnou vodu podle potřeby sliju.
3. Do horké pohanky vidličkou - aby se oddělila zrnka, vmíchám olej nebo máslo. Rozdělím na talíře, před podáváním posypu brynzou. Ozdobím čerstvou pažitkou a třeba rajčetem, jedí také oči.

pohanka

Dobré vědět:

  • Pažitka je první bylinka, co na jaře po přezimování roste v zahradě. Má v sobě bílkoviny, železo na krev, vápník na kosti. Posiluje obranyschopnost, chrání buňky, podporuje chuť k jídlu, trávení, snižuje vysoký krevní tlak, cholesterol. Ani na pěstování v květináči uvnitř třeba v kuchyni není náročná – stačí ji pravidelně zalévat, jakmile vyroste ze semínka.
  • Pohanka je z Asie, do Evropy ji přinesli ve 13. století Tataři spolu se svými nájezdy. Pro domácí obyvatelstvo to byla pohané, proto dostala název pohanka.
  • Dlouho byla u nás známá jako obilí chudých. Je pseudoobilnina, z jejích semen se mele mouka. Neobsahuje lepek, a tak je správnou volbou i pro celiaky, kteří lepek nesnášejí.
  • Zdravá výživa vynesla pohanku na piedestal. Je zdrojem rutinu, vitamínu P, prospěšného pro cévy a krevní oběh. Má vitamíny B a draslík pro pevné nervy, vitamín E, což podporuje obnovování buněk. Je pomocníkem při cévních problémech, křečových žilách. 

Text, fotografie, realizace © Maja Kadlečíková
novinářka, spisovatelka

https://marencin.sk/?autor=334&;w=Maja_Kadlecikova
https://www.martinus.sk/search?q=Maja+Kadlečíková
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jana Boušková: „Nad osobní kontakt s publikem nic není.“

Bouskova 200Rozhovor s harfistkou světového formátu Janou Bouškovou, která je neúnavnou patronkou festivalu Klášterní hudební slavnosti. Letošní 15 ročník má od 27. června do 13. září na programu symbolických 15 koncertů.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Vysoce citliví lidé mezi námi. Jak si z nevýhody udělat přednost?

Vysoce citliví lidé mezi námiNakladatelství Portál vydalo zajímavou knihu, která vám může pomoci odhalit vaši vysokou citlivost. Neděste se, nejde o žádnou nepříjemnou psychiatrickou diagnózu, ale o účinnou po...


Literatura

Zasmějte se u příběhů od vody

rybar jarmil kolousek200V nakladatelství vyšla další kniha oblíbeného humoristického spisovatele Dominika Landsmana. Nese název Rybář Jarmil Koloušek a má podtitul Pravdivé příběhy od vody pro rybáře i nerybáře.

Divadlo

Česko slovenský festival Setkání Stretnutie 2024 je za dveřmi!

setkani stretnutie200Už 28. ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání Stretnutie přinese v termínu 14. – 18. května výběr toho nejlepšího, co se v poslední době urodilo na česko-slovenské divadelní scéně. Vstupenky jsou v prodeji od začátku...

Film

Český film Magician je natočen. Začala postprodukce

Magician 200Nový film režiséra Davida Stejskala MAGICIAN v česko-marocké koprodukci vstupuje do druhého stádia příprav. Štáb má za sebou náročné, ale krásné natáčení v Maroku. Nyní pracuje hudební producent David Vostrý na hudebních podkladech a originálních...