My a vy. Vy a my. Žijeme ve skutečném světě

My a vy. Vy a my. Žijeme ve skutečném světě

Tisk

Nebezpeci preteceniperexNávštěva divadla je významnou společenskou událostí. Třeba však při ní dodržovat spoustu pravidel, díky kterým si herci a diváci rozumějí. Podle etikety si ale nejsme rovni, a tak pravidla platí pro každého jinak. Když to všem vyhovuje, je to v pořádku. Ale co když je to všechno úplně jinak?

Hra o vztahu mezi diváky a herci
Hra Nebezpečí přetečení, která vypráví o etiketě i vztazích mezi diváky a herci, měla premiéru 9. 1. 2022 v pražském Divadle DISK. O režii se postarali Marta Hermannová a Matyáš Míka, na jevišti vystupují studenti Katedry alternativního a loutkového divadla.

„Žijeme ve světě, ve skutečném světě, kde jsme právě teď. Vy a my. My a vy. A je to skutečný, obyčejný svět, ve kterém se všechno děje obyčejně.“

O etiketě s nadhledem i vážně
Kulisy hry jsou jednoduché, ale i tak dokážou vzbudit zájem. Čtyři židle uprostřed jeviště a na zemi spousta pomerančů, které také mají ve hře své místo. Hlavním tématem představení je etiketa, zejména ta, která je závazná pro návštěvníky divadla. Hned od začátku jsou tak diváci vtaženi do všeho, co se na jevišti odehrává.

Nebezpeci preteceni

Hra nemá ucelený děj ani příběh. Je to řada scének, z nichž některé se berou smrtelně vážně, zatímco další jsou čistou satirou. Výsledkem je spousta humorných situací, které kromě zábavy přinášejí i podněty k zamyšlení. Co to vlastně ta etiketa je? A je její nedodržování opravdu problém nebo jí jen přikládáme větší důležitost, než bychom měli?

Pokud máte rádi tento typ divadelních představení, hra Nebezpečí přetečení vás bude bavit, protože v sobě kombinuje satiru, humor a zajímavé otázky, na které hledají odpovědi diváci i herci. A kdoví, třeba se ocitnete i na jevišti!

Nebezpečí přetečení
Režie a dramaturgie: Marta Hermannová, Matyáš Míka
Scénografie: Mariana Bouřilová
Produkce: Eliška Nováková
Hrají: Martina Znamenáčková, Václav Němec, Natálie Havlová, David Bolech
Uvádí: Divadlo DISK, Praha
Premiéra: 9. 1. 2022
Délka představení: 50 minut

Hodnocení: 80 % 

Zdroj foto: divadlodisk.cz
www.divadlodisk.cz/repertoar/nebezpeci-preteceni-100


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Rozhovor s maliarkou Stanislavou Habšudovou

Stanislava Habsudova 200Stanislava Habšudová sa narodila v Ilave a po svojich štúdiách a životných skúsenostiach sa rozhodla skombinovať fotografiu, maľbu a kováčske zručnosti a prácu so sklom jednotný celok. Každá jedna z tý...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Slam poetry: Básníci do ringu!

slam poetry plakatek200Již ve čtvrtek 7. února se po osmé v pražském klubu Rock Café uskuteční exhibice českého slamu. První letošní velká akce přivítá mistra loňského roku i zahraničního hosta. Startuje se úderem...


Literatura

Začtěte se do příběhu tlumočnice

na kridlech slov 200Diana Kutilová vydala ve spolupráci se svou dcerou Terezou už tři knihy o Sladkých dětech – s diabetem. Nyní se pustila do beletrie pro dospělé a já doufám, že Na křídlech slov nebyl její poslední počin tohoto typu.

Divadlo

Tři muži v nesnázích

altBranické divadlo uvedlo ve čtvrtek 3. května premiéru komedie Tři muži v nesnázích. Typická divadelní fraška, plná zvratů, humoru a neuvěřitelných náhod je „nudolapkou“ s výborným hereckým obsazením a perfektní prací ...

Film

Svět podle Daliborka – slzy ve vaně i neonacistická rétorika

daliborka 1Jeden den jako druhý, brzké vstávání, tvrdá manuální práce… Snímek Víta Klusáka Svět podle Daliborka není jen, jak hlásají poutače, „filmový portrét autentického českého neonacisty z Prostějova“, ale především příběh o tom, že každý důsledek má sv...