My a vy. Vy a my. Žijeme ve skutečném světě

My a vy. Vy a my. Žijeme ve skutečném světě

Nebezpeci preteceniperexNávštěva divadla je významnou společenskou událostí. Třeba však při ní dodržovat spoustu pravidel, díky kterým si herci a diváci rozumějí. Podle etikety si ale nejsme rovni, a tak pravidla platí pro každého jinak. Když to všem vyhovuje, je to v pořádku. Ale co když je to všechno úplně jinak?

Hra o vztahu mezi diváky a herci
Hra Nebezpečí přetečení, která vypráví o etiketě i vztazích mezi diváky a herci, měla premiéru 9. 1. 2022 v pražském Divadle DISK. O režii se postarali Marta Hermannová a Matyáš Míka, na jevišti vystupují studenti Katedry alternativního a loutkového divadla.

„Žijeme ve světě, ve skutečném světě, kde jsme právě teď. Vy a my. My a vy. A je to skutečný, obyčejný svět, ve kterém se všechno děje obyčejně.“

O etiketě s nadhledem i vážně
Kulisy hry jsou jednoduché, ale i tak dokážou vzbudit zájem. Čtyři židle uprostřed jeviště a na zemi spousta pomerančů, které také mají ve hře své místo. Hlavním tématem představení je etiketa, zejména ta, která je závazná pro návštěvníky divadla. Hned od začátku jsou tak diváci vtaženi do všeho, co se na jevišti odehrává.

Nebezpeci preteceni

Hra nemá ucelený děj ani příběh. Je to řada scének, z nichž některé se berou smrtelně vážně, zatímco další jsou čistou satirou. Výsledkem je spousta humorných situací, které kromě zábavy přinášejí i podněty k zamyšlení. Co to vlastně ta etiketa je? A je její nedodržování opravdu problém nebo jí jen přikládáme větší důležitost, než bychom měli?

Pokud máte rádi tento typ divadelních představení, hra Nebezpečí přetečení vás bude bavit, protože v sobě kombinuje satiru, humor a zajímavé otázky, na které hledají odpovědi diváci i herci. A kdoví, třeba se ocitnete i na jevišti!

Nebezpečí přetečení
Režie a dramaturgie: Marta Hermannová, Matyáš Míka
Scénografie: Mariana Bouřilová
Produkce: Eliška Nováková
Hrají: Martina Znamenáčková, Václav Němec, Natálie Havlová, David Bolech
Uvádí: Divadlo DISK, Praha
Premiéra: 9. 1. 2022
Délka představení: 50 minut

Hodnocení: 80 % 

Zdroj foto: divadlodisk.cz
www.divadlodisk.cz/repertoar/nebezpeci-preteceni-100


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Ondřej Havlík aka en.dru: „Bez Jacksona bych možná nikdy ani beatboxovat nezačal.“

endru200Milí čtenáři, začtěte se do rozhovoru s nejšťastnějším renesančním člověkem - beatboxerem, moderátorem, hercem, improvizátorem a kdo ví co ještě - Ondrou Havlíkem (en.dru).

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Pražská divadla v březnu: emoce, napětí i dojetí

divadlobrezen1 perexNabídka v početných pražských divadlech je při plné sezóně skutečně rozmanitá. Přinášíme tipy, kam se vypravit za nejblizším zážitkem. Divadlo Disk láká na své absolventské Letovisko plné ironické drásavosti, Divadlo Rokoko zve ...


Literatura

Nechte se pohltit dotekem temnoty

dotektemnoty perexPokud máte pocit, že je český trh zahlcen severskými detektivkami a vy bažíte po něčem odlišném, přesto napínavém, vtipném a zároveň originálním, neuděláte chybu, pokud sáhnete po knize Dennise Lehanea...

Divadlo

Prokleté a dokonalé Úplné zatmění

uplne zatmeni 200Na zlínském jevišti se v sobotu 24. října 2015 představili herci z Městského divadla Mladá Boleslav v proklatém dramatu Úplné zatmění o Paulu Verlainovi a Arthuru Rimbaudovi. Představení režíroval Pavel Khek, ve Zlíně známý díky ins...

Film

Profil: Satjádžit Ráj (1921-1992)

satyajit perexTématem letošního ročníku zlínského festivalu Culturea byla kultura indická, se kterou se návštěvníci mohli blíže seznámit např. během tanečních hodin inspirovaných Bollywoodem, tedy indickou „továrnou na sny”. Indická kinematografie, to ale...