My a vy. Vy a my. Žijeme ve skutečném světě

My a vy. Vy a my. Žijeme ve skutečném světě

Tisk

Nebezpeci preteceniperexNávštěva divadla je významnou společenskou událostí. Třeba však při ní dodržovat spoustu pravidel, díky kterým si herci a diváci rozumějí. Podle etikety si ale nejsme rovni, a tak pravidla platí pro každého jinak. Když to všem vyhovuje, je to v pořádku. Ale co když je to všechno úplně jinak?

Hra o vztahu mezi diváky a herci
Hra Nebezpečí přetečení, která vypráví o etiketě i vztazích mezi diváky a herci, měla premiéru 9. 1. 2022 v pražském Divadle DISK. O režii se postarali Marta Hermannová a Matyáš Míka, na jevišti vystupují studenti Katedry alternativního a loutkového divadla.

„Žijeme ve světě, ve skutečném světě, kde jsme právě teď. Vy a my. My a vy. A je to skutečný, obyčejný svět, ve kterém se všechno děje obyčejně.“

O etiketě s nadhledem i vážně
Kulisy hry jsou jednoduché, ale i tak dokážou vzbudit zájem. Čtyři židle uprostřed jeviště a na zemi spousta pomerančů, které také mají ve hře své místo. Hlavním tématem představení je etiketa, zejména ta, která je závazná pro návštěvníky divadla. Hned od začátku jsou tak diváci vtaženi do všeho, co se na jevišti odehrává.

Nebezpeci preteceni

Hra nemá ucelený děj ani příběh. Je to řada scének, z nichž některé se berou smrtelně vážně, zatímco další jsou čistou satirou. Výsledkem je spousta humorných situací, které kromě zábavy přinášejí i podněty k zamyšlení. Co to vlastně ta etiketa je? A je její nedodržování opravdu problém nebo jí jen přikládáme větší důležitost, než bychom měli?

Pokud máte rádi tento typ divadelních představení, hra Nebezpečí přetečení vás bude bavit, protože v sobě kombinuje satiru, humor a zajímavé otázky, na které hledají odpovědi diváci i herci. A kdoví, třeba se ocitnete i na jevišti!

Nebezpečí přetečení
Režie a dramaturgie: Marta Hermannová, Matyáš Míka
Scénografie: Mariana Bouřilová
Produkce: Eliška Nováková
Hrají: Martina Znamenáčková, Václav Němec, Natálie Havlová, David Bolech
Uvádí: Divadlo DISK, Praha
Premiéra: 9. 1. 2022
Délka představení: 50 minut

Hodnocení: 80 % 

Zdroj foto: divadlodisk.cz
www.divadlodisk.cz/repertoar/nebezpeci-preteceni-100


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Vlastislav Toman: Jsme v Česku schopni natočit film podle komiksu?

Kruan perexNovinář a spisovatel pan Vlastislav Toman je autorem dobrodružných, sci-fi a fantasy příběhů. V letech 1959 – 1992 byl šéfredaktorem časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Kromě kultovního českého komiksu o Malém bohovi a Kruanovi napsal pře...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Nahlédneme pod pokličku herectví

Herectvi 200S herci se setkáváme všude, na divadle, v kinech i při pohledu na televizi. Někdy nás uchvátí bezprostředností i uvěřitelností své práce, jindy jen kroutíme hlavou, neschopni přijmout nabídnutý produkt. Někdy se kolem herectví vytváří převtěl...


Literatura

Věčný polštář z trávy Antonína Límana

vecny polstar z travy limanKdyby můj otec i matka
byli lučními kvítky,
mohli by se mnou sdílet
polštář z trávy,
až budu na cestách.
(Manjóšú 4325, XX)

 

 

...

Divadlo

Balet Luskáčik okúzlil návštevníkov

lusk 200V Dome umenia v Piešťanoch sa 22. novembra predstavil hrou Luskáčik Svetoznámy Kyjevský City balet v  hudobnom podaní Piotra Iľjiča Čajkovskija.

...

Film

Vyrazte do kina a vyhrajte rychlou a zběsilou jízdu na závodní dráze a pobyt pro dva v Londýně

rychle a zbesile200Oslavte jubilejní desátý díl oblíbené akční série Rychle a zběsile. Cinema City si připravilo exkluzivní soutěž o dvě letenky do Londýna, dvě noci v luxusním hotelu s wellness, a to nejdůležitější, akční řidičský zážitek na závodní d...