Svět je naruby – jsem sluha anebo pán? A není to vlastně fuk?

Svět je naruby – jsem sluha anebo pán? A není to vlastně fuk?

harlekyn je mrtvy perexNa jednom parkovišti jednoho nákupního centra se před očima diváků rozvíjí příběh commedie dell'arte… a známy darebák Harlekýn se pouští do souboje dobra se zlem.


Co když se ale problém se zakázanou láskou vyřeší i bez Harlekýnova zásahu? Když realita začne rozkládat hranice, které se zdály být neměnné a nezpochybnitelné? Je v takovém případě možné pokračovat v hraní přidělené role? Kdo formuje společnost – člověk, anebo okolnosti? A umírá se skutečně na mor?

Oceněná hra mladého autora
Autorem černé grotesky Harlekýn je mrtvý, která reaguje na svět, v němž se změna stala zapomenutým pojmem, je mladý autor Josef Doležal. Hra získala 3. místo v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2020.

harlekyn je mrtvy 1

Ze sluhy pán
Na hře nejvíc zaujmou skvělé herecké výkony. Exceluje zejména Tomáš Čapek v roli Harlekýna. Ten, když je sluhou, přesně ví, kde je jeho místo a co si může dovolit. Když ale jeho páni umřou, stává se z něj ztracený, osamělý a zmatený jedinec, který jen tak bloudí životem a občas zkouší hrát svou roli. V rozbitém světě, ve kterém se všechny jistoty rozpadly na prach, ale není pro role už místo a Harlekýn může být, kým jen chce. Tak se stává pánem domu, ve kterém kdysi sloužil, a snaží se potlačit, kým je ve skutečnosti. Může mu ale tato fraška přinést štěstí?

"Svět je naruby – jsem sluha anebo pán? A není to vlastně fuk?"

Hra zobrazuje rozkládající se svět, ve kterém přestávají platit zavedené pořádky, a ukazuje, jak na tento rozklad reagují různí lidé. Nechybí ani trefné narážky na aktuální situaci, které nutí k zamyšlení.

HARLEKÝN JE MRTVÝ
Autor: Josef Doležal
Režie: Josef Doležal
Dramaturgie: Kryštof Krejčí
Scéna a kostýmy: Martin Šimek
Asistentky scénografie: Ema Dulíková, Štěpánka Vaskevič
Hudba: Martin Šimek
Herecká spolupráce: Mgr. Martina Preissová
Pohybová spolupráce: doc. Mgr. Martin Pacek
Hlasová spolupráce: MgA. Zdeňka Sajfertová
Vedoucí produkce: Jakob Schubert
Výkonná produkce: Karolína Hanzlová
Hrají: Tomáš Čapek, Jan Staněk, Marek Frňka, Petr Matyáš Cibulka, Sára Rychlíková, Barbora Vágnerová, Barbora Váchová, Martin Bednár, Nikola Heinzlová, Romana Widenková
Uvádí: Divadlo DISK, Praha
Premiéra: 8. 2. 2022
Délka představení: 85 minut

Hodnocení: 80 % 

www.divadlodisk.cz/repertoar/harlekyn-je-mrtvy
Zdroj foto: divadlodisk.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Berdík, revoluce v pěstování zeleniny. Nová éra městského zemědělství začíná

Berdik perexJe tady jaro a to už je nejvyšší čas, aby se milovníci čerstvé zeleniny poohlédli po nějakých sazeničkách nebo semínkách a dali se do práce. Taková doma vypěstovaná rajčátka nebo mrkev jsou přeci jen voňavější a chutnější, než ty ze supermarket...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Velký Gatsby v režii Petra Gábora poprvé na českém jevišti

Gatsby 200Soubor činohry Národního divadla moravskoslezského čeká v divadelní sezóně poslední titul – česká premiéra dramatizace jednoho z nejslavnějších románů moderní americké literatury Velký Gatsby. Očekávaná inscenace, kterou připravil kmenový režisér a...


Literatura

Pavlína Brzáková a její Kryštof ADéHáDě

Krystof ADHD 200Pavlína Brzáková je obdivuhodná spisovatelka, která umí vytáhnout z lidské duše ryzí zlato i se vší bolestí a upřímností, kterou takové lidské poznání obnáší. Netušila jsem, jak úžasnou a svatou musí být také matkou. Netušila jsem, obd...

Divadlo

„Jsme citoví analfabeti”

sceny200Měsíc po premiéře nové inscenace Švandova divadla Scény z manželského života, jsem i já vyrazila na představení. Inscenace vychází ze slavného stejnojmenného filmu Ingmara Bergmana, který napsal pro svou bývalou lásku Liv Ullmann a vycházel ve scénáři ...

Film

Nová animovaná pohádka o psích kamarádech již brzy v českých kinech

haftanan 200Hlavním heslem nové animované pohádky s názvem Haftaňan a tři mušteriéři je „jeden za všechny a všichni za jednoho“! Příběh o lásce, přátelství, psím dobrodružství a odvaze vstoupí do českých kin 17. února.

...