Herci MdB opanují muzikálovou kategorii Cen Thálie 2023

Herci MdB opanují muzikálovou kategorii Cen Thálie 2023

Tisk

thalie3 200Po předchozích úspěšných letech také letos pro Městské divadlo Brno pokračují divadelní „žně“ v rámci počtu nominací našich umělců na významnou výroční divadelní Cenu Thálie. Tentokrát naši herci co do počtu nominací naprosto ovládli kategorii „Muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry“, v níž jsme obdrželi rovnou dvě užší, a dokonce čtyři širší nominace.

 

 Užší nominace na Cenu Thálie 2023

V užší nominaci ve zmíněné kategorii se ocitá herec Libor Matouš, a to díky perfektnímu ztvárnění titulní role mladého Roba Colea v muzikálu Medicus (režie: Stanislav Moša).

Oficiální odůvodnění muzikálové poroty Cen Thálie: „Libor Matouš se od počátku svého angažmá stal jednou z výrazných tváří nejmladší herecké generace Městského divadla Brno. Zatím největší příležitost dostal v hlavních mužských rolích muzikálů Devět křížů a Medicus. Nominaci získal právě za druhý jmenovaný titul, v němž skvěle ztvárnil dospělého ranhojiče Roba Colea. Propůjčil mu nejen své charisma, ale zejména osobité pěvecké a herecké uchopení postavy. Náročný pěvecký part zvládl s přehledem, postavu nepojal jako lacině líbivou. Zpívá a hraje neokázale, lehce. V roli, která jako by mu byla šita přímo na tělo, si podmanil nejen muzikálové publikum, ale zaujal také řadu divadelních kritiků a publicistů.“

thalie1

Tím však v dané kategorii ještě nekončíme. Rovněž v mužské muzikálové sekci totiž v užší nominaci dělá Liborovi společnost jeho kolega, herec Milan Němec, jenž se tu objevuje za své famózní pojetí kruté Ředitelky Trunchbullové v muzikálu Matilda (režie: Petr Gazdík).

Oficiální odůvodnění muzikálové poroty Cen Thálie: Milan Němec patří k dlouholetým oporám Městského divadla Brno, na jehož jevištích ztvárnil v uplynulých letech celou plejádu pozoruhodných rolí. Ve svém širokém hereckém rejstříku si ale vždy dokáže mimořádně užít převlekové úlohy až směšně zlých žen – v minulosti taková byla Macecha ve Sněhurce, nyní Ředitelka Trunchbullová v Matildě. S výrazným líčením a obrovskými prsy jakoby mizí Němcova přirozená dobrotivost. Děti i své podřízené dokáže jako bývalá atletka a stará panna týrat s gustem sadistického labužníka. Němec je coby despotická mrcha nádherně odpudivý, vyvolává salvy smíchu, ale i mrazení v zádech, ladným saltem přes švédskou bednu šokuje. Výjimečná kreace!“

thalie2 nemec

Širší nominace na Cenu Thálie 2023

Herecká asociace dále vyzdvihla neopomenutelné výkony hned čtyř herců z řad Městského divadla Brno, kteří se protentokrát v kategorii „Muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry“ sice dostali jen do širších nominací, a tak nyní neaspirují přímo na vítězství, i přesto se ovšem bezesporu jedná o opravdu jedinečný úspěch, který si bezpochyby zaslouží pozornost a respekt.

Svou loňskou širší nominaci v oblasti muzikálu si letos zopakuje herec Lukáš Janota, který tentokrát odborné kruhy uchvátil coby nejrůznější dobrodružné příběhy milující obchodní cestující Edward Bloom v mystickém muzikálu Velká ryba (Big Fish) (režie: Stanislav Moša), s nímž se v průběhu představení smějeme, jemuž se divíme, jehož obdivujeme a s nímž taky pláčeme.

Inscenaci kraluje od počátku až do samotného závěru, znamenitě rozlišuje vnitřní i fyzickou výbavu dospívajícího kluka, zralého muže či umírajícího starce. Jedná se o ve všech ohledech propracovaný a efektní herecký výkon, který ctí všechny zákonitosti soudobého hudebního divadla.

thalie3 janota

Nováčkem na poli Thálií není ani herečka Kristýna Daňhelová, která si po loňské užší nominaci na své konto úspěchů letos přičítá širší nominaci za ztvárnění vesnické dívky Elišky v původním historickém muzikálu Devět křížů (režie: Petr Gazdík).

Právě její zrovna do dospělosti rozpuklá Eliška se stává hlavním objektem, kolem kterého se všechno točí. Je plná nadšení, energie, očekávání, touhy po lásce i jejím naplnění, vykazuje nesmírně sympatický názor na veškeré záležitosti týkající se života, bravurně zpívá a je dokonalá v pojetí scén komických, milostných i krajně dramatických.

thalie Daňhelová

V širší nominaci na prestižní Cenu Thálie se právem ocitá i mladinká Karolina Kabele za svůj fenomenální výkon, který podává v titulní roli nadmíru talentované a sečtělé prvňačky Matildy ve stejnojmenném kouzelném rodinném muzikálu (režie: Petr Gazdík).

Udělená nominace budiž jasným důkazem, že nadmíru talentovaná je nejen muzikálová Matilda Wormwoodová, ale i její představitelka, která suverénně hraje, zpívá i tančí, jednoznačně „vládne“ všem situacím a stává se tak zcela správně základní dominantou celého magického příběhu.

thalie5 kabele

Pozornosti poroty Herecké asociace neušel ani excelentní výkon herečky Esther Mertové v roli odvážné dívky Mary Cullenové, osudové lásky Roba Jeremyho Colea, v již výše zmiňovaném výpravném muzikálu Medicus (režie: Stanislav Moša) podle bestselleru Ranhojič Noaha Gordona.

Svou roli statečné Skotky vybavuje razantní přímostí i uchvacující něhou. Své mimořádné pěvecké party zvládá realizovat se záviděníhodnou dokonalostí a její sólová píseň Před Šáhovou ložnicí zvedá vždy diváky ze sedadel.

thalie4 esther

Letos se budou Ceny Thálie udělovat již potřicáté, přičemž výsledky tohoto jubilejního 30. ročníku budou oficiálně vyhlášeny v sobotu 30. září od 20.00 hodin v historické budově pražského Národního divadla a v přímém přenosu na ČT1. Všem výše uvedeným již nyní bez ohledu na konečný výsledek blahopřejeme, neboť i samotná nominace je obrovským úspěchem!


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dominik Vodička: „Vítězství je vždy krásná věc, ale tady šlo hlavně o půl rok strávený se super lidmi.“

vodicka 200Dominika Vodičky jste si mohli všimnout v pořadu Stardance, kde společně s Veronikou Khek Kubařovou vyhráli. Na co bude nejvíce vzpomínat, co mu to přineslo a jak se nyní má?

...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Tak trochu jiný Jules Verne

julesverne 200Laterna magika v letošní sezoně obohatila svůj repertoár opět o jednu jedinou premiéru, na kterou se rozhodla vsadit veškeré své technické i umělecké trumfy. Výsledkem tohoto absolutního tvůrčího nasazení měla být inscenace s vysoce inova...


Literatura

Seznamte se s richhikingem


jak jsem stopoval letadlo 200Nedávno vyšla v edici Bizbooks zajímavá knížka s poutavým názvem Jak jsem stopoval letadlo. Její autor, Stanislav Gálik s tímto tématem také objel republiku se sérií přednášek, protože rozhodně má co předa...

Divadlo

Pozemšťan. Premiéra ONE MAN SHOW v Divadle Bolka Polívky v Brně

Pozemstan perexDruhou premiérou letošní sezony byla pod patronací principála Bolka Polívky 5. dubna autorská inscenace Pozemšťan v podání herce Pavola Seriše a v režii Hany Mikoláškové. Komediální pantomimou a vlastními komentovanými vstupy herec vypráv...

Film

SLOVENSKÉ POZDRAVY WALERIANU BOROWCZYKOVI

borowczyk walerian200Odborné filmové časopisy vycházejí se zpožděním. Uplynulý rok se již uzavřel, avšak čtenáři dosud marně čekají na rovnou polovinu plánovaných čísel – v Česku zatím dluží čtvrtletník Iluminace jen dvě čísla ze čtyř, na Slovensku...