Překrásná je nepotřeba nářku přináší zpět na jeviště poezii Jana Skácela

Překrásná je nepotřeba nářku přináší zpět na jeviště poezii Jana Skácela

Tisk

marta prekrasna je nepotreba narku200Letošní významné výročí sta let od narození Jana Skácela neoficiálně uzavře 15. 12. 2022 ve Studiu Marta inscenace studentů Divadelní fakulty JAMU Překrásná je nepotřeba nářku. Autorský počin režisérky Elišky Houserové a dramaturgyně Veroniky Onheiserové vycházející z poezie brněnského básníka sleduje život Janka, který svým příběhem odpovídá na otázku, jestli stojí za to žít teď a tady.

 

„V době plné nejistot jsme se toužily vrátit k věcem naprosto prostým. Parafrází na Skácelovské `Co zbylo z anděla?’ jsme se samy sebe ptaly ‘Co zbylo z člověka?’ a leč hrají v Jankově životě podstatnou roli Smuténky se Smrtí, chceme inscenací ve výsledku říct, že z člověka na světě pořád zbývá všechno podstatné. Že je to právě lidskost, kvůli které stojí za to žít ve světě plném nářku,” říká dramaturgyně inscenace Veronika Onheiserová. Zdánlivě obyčejná postava Janka je výjimečná právě svým nazíráním na svět, který často reflektuje prostřednictvím básní Jana Skácela. Mimo příběh je autorská i hudba, kterou inscenaci na míru složila talentovaná dvojice v podobě Adély Konečné a Tomáše Mohra. Scénografie v doprovodu s výrazným light designem směřují k prostředkům poetického divadla.

Inscenační tým se rovněž snaží ukázat Skácelovu poezii v aktuálním světle a chce se tak vyhnout jinak tradičnímu nahlížení na tvorbu „básníka ticha“. „Obě nás spojuje láska k poezii Jana Skácela. Rozhodnout se pro autorskou inscenaci, jejíž kostrou jsou právě Skácelovy básně, tak bylo v něčem snadné. Inspirací pro oblouk se nám stalo samotné Brno, které hraje ve Skácelově poezii důležitou roli. Z toho vlastně vznikla postava Janka, jehož život jsme si rozdělily na pomyslné čtyři části – Dětství, Krajina, Ticho, Smrt – podle slov na soše Jana Skácela na Špilberku,“ popisuje režisérka Eliška Houserová.

marta prekrasna je nepotreba narku0

Celý příběh se odehrává v Brně, narážek na něj je však v inscenaci více. Tvůrkyně přiznaně odkazují například na tuzemskou básnickou scénu, v replikách postav se tak citují verše autorů Petra Hrušky, Nely Bártové, Dominika Bárta, Filipa Klegy nebo Františka Hrušky.

Tvůrkyně nepopírají, že postavy jsou inspirovány reálnými osobnostmi Skácelova života. Nicméně dodávají, že inscenace si za žádných okolností neklade za cíl vyprávět biografii Jana Skácela a jeho blízkých. Tvůrčí tým si osobnosti Skácela a jeho okolního světa velmi váží a přistupují k němu s úctou, respektem a tvůrčí svobodou.

Premiéra inscenace Překrásná je nepotřeba nářku proběhne 15. 12. 2022 ve Studiu Marta. Reprízovat by se pak měla až do května příštího roku. Na Skácelovy narozeniny, tedy 7. února 2023, chystají tvůrci nejen reprízu, ale i speciální doprovodný program. V plánu mají i dramaturgické úvody, nebo dopolední představení pro žáky středních škol.

marta prekrasna je nepotreba narku

Autor: Jan Skácel, Eliška Houserová, Veronika Onheiserová
Režie: Eliška Houserová
Dramaturgie: Veronika Onheiserová
Scénografie: Lucie Herzogová, Justina Grecová
Hrají: Studenti činoherního herectví: Matouš Benda, Stanislav Čaban, Nikola Moravčíková, Lucie Netopilová, Martina Tomanová, Tomáš Weber

Zdroj foto: Zuzana Chludilová (@zoui_chludilova)

Více informací: http://www.studiomarta.cz/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Přiznám se, že jako správný staromilec současné pohádky nesleduji, říká herečka Bohdana Pavlíková

bohdana foto perexDíky tomu, že působila roky v šumperském divadle a od roku 2015 je v angažmá pražského Švandova divadla, není pochyb o tom, že si Bohdana Pavlíková zahrála desítky krásných rolí a že je zkušenou hereč...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Zlínské divadlo přináší další komedii od Francise Vebera

draha legrace 200Francis Veber je proslulý francouzský scenárista, producent, režisér, filmař a divadelník známý například díky filmu Drž hubu! nebo filmu a divadelní hře Blbec k večeři. Zřejmě právě díky jejímu úspěchu se v Městském divadle pustili do...


Literatura

Zvířecí encyklopedie tak trochu jinak

 

podivuhodna enc perexNedávno představilo nakladatelství Host novinku ze světa dětské naučné literatury - Podivuhodnou encyklopedii zvířat švýcarské výtvarnice Adrienne Barmanové. Najdeme v ní přes šest set živočichů rozdělených do čty...

Divadlo

Je přátelství víc než láska?

stara dobra kapela 200Studentská, a třebaže jen platonicky prožitá láska poznamená člověka na celý život. Ve většině případů zanechají tyto leckdy i první příznaky zamilovanosti příjemné vzpomínky. Najdou se však případy, které vyjdou z tohoto neop...

Film

Kdo si přečte vysoce odborné filmové časopisy?

casop200Mnohé odborné časopisy, které si potrpí na přízvisko "vědecké", se honosí tím, že jsou recenzované. Nemyslí se tím, že by se na ně psaly recenze (jako je třeba tato), nýbrž že sama redakce si nechává recenzovat nabídnuté texty, aby se si tak nechala ...