Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

Tisk

rok na vsi200V režii Zdeňka Bartoše a v dramatizaci Miroslava Krobota uvádí už od letošního prosince Městské divadlo v Mladé Boleslavi hru bratří Mrštíků Rok na vsi. V inscenační úpravě režiséra a Kristýny Čepkové se představení prakticky celý soubor. Kronika jedné moravské vsi vydává zprávu o životě jejích obyvatel. O životě svázaném tradicemi. O životě v souladu s přírodou, která stanovuje pevný řád a morálku.

Publikum tak prožije s hrdiny jeden Rok na vsi a vše, co bylo jeho nedílnou součástí – masopust, Velikonoce, dušičky, Vánoce, svatby, pohřby, odvody na vojnu… Tak jako tak je však nutné nenechat se zmýlit představami o ryzí, čisté venkovské harmonii. Bratři Mrštíkové líčí bez příkras všechny hříchy, zrady a vášně, které se odehrály ve smyšlené Habrůvce. Dost dobře se ale mohly stát kdekoliv jinde a dnes.

„Morava je země jako každá jiná. Čím víc se nastoluje tzv. moravská otázka, tím je mi to protivnější. Jsem z duše rád, když se Morava neprosazuje, protože to je proti její přirozenosti. Když odevzdávali Janu Skácelovi jakousi literární cenu v Itálii, řekl při té příležitosti, že Morava je pro něho tou vteřinou ticha mezi českou a slovenskou částí hymny. To se mi zdá pěkné. Než zbytečně mluvit, radši rovnou zpívat,“ prohlásil už v roce 1994 Miroslav Krobot, autor první divadelní adaptace.

 rok na vsi foto1

Vynikající studie lidských postav je výjimečnou příležitostí pro celý herecký ansámbl MDMB doplněný o několik hostů. Obsazení je vskutku zajímavé - Martin Hrubý (Cyril Rybár), Svatava Hanzl Milková (Vrbčena), Petr Prokeš (Vrbka), Lucie Matoušková (Rybářka), Roman Teprt (Starosta), Milan Ligač (Antoš), Petr Mikeska (Krišfof), Karolina Frydecká (Bílá macecha), Petr Bucháček (Chocholáč), Ivo Theimer (Hrabálek/Farář) nebo Eva Reiterová (Cihllářka).

Inscenace Rok na vsi, která vznikla v dramaturgii Kristýny Čepkové a která měla premiéru 9. prosince 2022, se hraje na scéně, kterou vytvořil Dragan Stojčevski, zatímco kostýmy jsou dílem Adriany Černé. Autorem hudby je Zdeněk Dočekal a nelze nevzpomenout pohybovou spolupráci Lindy Stránské.

Nejbližší reprízy hry Rok na vsi proběhnou na jevišti Městského divadla v Mladé Boleslavi v pondělí 9. ledna v 18 hodin a v pátek 27. ledna v 19 hodin.

rok na vsi foto2

Alois (1861) a Vilém (1863) Mrštíkové

Bratři pocházeli z pomezí Čech a Moravy, z Jimravova, svůj druhý domov ale nalezli v Divákách u Brna, kde oba prožili valnou část života a dnes zde mají také svůj památník. Vesnice inspirovala Aloise k napsání románové kroniky Rok na vsi, která poprvé vyšla v letech 1903 – 1904. Řada postav tak má své reálné předobrazy, i když nesou jiná jména, a i další okolnosti jsou smyšlené. Vilém coby literát se na kronice aktivně podílel, lze mu připisovat zejména poetičtější pasáže. Podepsán byl svým bratrem až při druhém vydání. Vedle vesnického realistického dramatu Maryša (1894) se jedná o nejznámější dílo obou bratří. Na jeviště byl román poprvé převeden právě Miroslavem Krobotem, který jej adaptoval přímo pro svou inscenaci v činohře Národního divadla v roce 1994. Dramatizací ale existuje víc, dalšími autory jsou rovněž režiséři – Břetislav Rychlík či Vojtěch Štěpánek.

rok na vsi foto3

Zdroj foto: archiv Městské divadlo Mladá Boleslav


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Co odhalilo Tajemství rodu?

Helena Voldanova 200Na televizních obrazovkách České televize běžel cyklus Tajemství rodu, který představuje, jak pátraly po svých předcích nejrůznější známé osobnosti. Odbornou konzultantkou pořadu je Helen...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Báby - tak trochu jiné divadlo

baby perexAsymetrická scéna. Miniaturní bába. Operní duet. Trocha tělesné akrobacie a velký boj proti nesmyslnému režimu. To všechno v sobě ukrývá nová inscenace Báby Divadla Na zábradlí. Pesimistickými a snad až místy surreálnými texty bojoval Daniil Char...


Literatura

Předvídá Fredrik T. Olsson hrůznou budoucnost?

oko200Už ve své prvotině švédský spisovatel Fredrik T. Olsson nabídnul zajímavé téma – rozluštění zprávy, která má zachránit celý svět před záhubou, ukryté v lidské DNA. Tehdy se spojil kryptolog William Sandberg a sumeroložka Janine. Tentokrát bude William vyj...

Divadlo

Studenti Divadelní fakulty JAMU se vydali za Hamletem současnosti

hamlet 200V kulisách současné Kodaně se setkává pět mladých lidí. Podobají se Shakespearovým postavám? Variace na téma Hamlet now s průnikem do naší bezprostřední reality. To vše představuje tematické okruhy autorské inscenace Být i nebýt 11.21, jejíž pre...

Film

Příliš tenká hranice mezi padoušstvím a hrdinstvím

zadusni obet perexZuří první světová válka. Rakouské impérium se pomalu, ale jistě blíží k svému konci. Komisař Mondl přijíždí z Vídně do malého českého městečka, aby vypátral pachatele vraždy mladého důstojníka, kterou místní četníci považují za...