Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

Tisk

rok na vsi200V režii Zdeňka Bartoše a v dramatizaci Miroslava Krobota uvádí už od letošního prosince Městské divadlo v Mladé Boleslavi hru bratří Mrštíků Rok na vsi. V inscenační úpravě režiséra a Kristýny Čepkové se představení prakticky celý soubor. Kronika jedné moravské vsi vydává zprávu o životě jejích obyvatel. O životě svázaném tradicemi. O životě v souladu s přírodou, která stanovuje pevný řád a morálku.

Publikum tak prožije s hrdiny jeden Rok na vsi a vše, co bylo jeho nedílnou součástí – masopust, Velikonoce, dušičky, Vánoce, svatby, pohřby, odvody na vojnu… Tak jako tak je však nutné nenechat se zmýlit představami o ryzí, čisté venkovské harmonii. Bratři Mrštíkové líčí bez příkras všechny hříchy, zrady a vášně, které se odehrály ve smyšlené Habrůvce. Dost dobře se ale mohly stát kdekoliv jinde a dnes.

„Morava je země jako každá jiná. Čím víc se nastoluje tzv. moravská otázka, tím je mi to protivnější. Jsem z duše rád, když se Morava neprosazuje, protože to je proti její přirozenosti. Když odevzdávali Janu Skácelovi jakousi literární cenu v Itálii, řekl při té příležitosti, že Morava je pro něho tou vteřinou ticha mezi českou a slovenskou částí hymny. To se mi zdá pěkné. Než zbytečně mluvit, radši rovnou zpívat,“ prohlásil už v roce 1994 Miroslav Krobot, autor první divadelní adaptace.

 rok na vsi foto1

Vynikající studie lidských postav je výjimečnou příležitostí pro celý herecký ansámbl MDMB doplněný o několik hostů. Obsazení je vskutku zajímavé - Martin Hrubý (Cyril Rybár), Svatava Hanzl Milková (Vrbčena), Petr Prokeš (Vrbka), Lucie Matoušková (Rybářka), Roman Teprt (Starosta), Milan Ligač (Antoš), Petr Mikeska (Krišfof), Karolina Frydecká (Bílá macecha), Petr Bucháček (Chocholáč), Ivo Theimer (Hrabálek/Farář) nebo Eva Reiterová (Cihllářka).

Inscenace Rok na vsi, která vznikla v dramaturgii Kristýny Čepkové a která měla premiéru 9. prosince 2022, se hraje na scéně, kterou vytvořil Dragan Stojčevski, zatímco kostýmy jsou dílem Adriany Černé. Autorem hudby je Zdeněk Dočekal a nelze nevzpomenout pohybovou spolupráci Lindy Stránské.

Nejbližší reprízy hry Rok na vsi proběhnou na jevišti Městského divadla v Mladé Boleslavi v pondělí 9. ledna v 18 hodin a v pátek 27. ledna v 19 hodin.

rok na vsi foto2

Alois (1861) a Vilém (1863) Mrštíkové

Bratři pocházeli z pomezí Čech a Moravy, z Jimravova, svůj druhý domov ale nalezli v Divákách u Brna, kde oba prožili valnou část života a dnes zde mají také svůj památník. Vesnice inspirovala Aloise k napsání románové kroniky Rok na vsi, která poprvé vyšla v letech 1903 – 1904. Řada postav tak má své reálné předobrazy, i když nesou jiná jména, a i další okolnosti jsou smyšlené. Vilém coby literát se na kronice aktivně podílel, lze mu připisovat zejména poetičtější pasáže. Podepsán byl svým bratrem až při druhém vydání. Vedle vesnického realistického dramatu Maryša (1894) se jedná o nejznámější dílo obou bratří. Na jeviště byl román poprvé převeden právě Miroslavem Krobotem, který jej adaptoval přímo pro svou inscenaci v činohře Národního divadla v roce 1994. Dramatizací ale existuje víc, dalšími autory jsou rovněž režiséři – Břetislav Rychlík či Vojtěch Štěpánek.

rok na vsi foto3

Zdroj foto: archiv Městské divadlo Mladá Boleslav


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Rozhovor s kapelou Mennu

200 mennuHudobnú skupinu Mennu založil pred štyrmi rokmi spevák, gitarista, skladateľ a textár Miloš Igaz so svojimi priateľmi. Jeho priatelia chceli zmeniť svoj spôsob života, prísť na nové myšlienky a zabudnúť na horké chvíle v živote. Smrť ich manželie...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Rodina je základ státu. Švandovo divadlo uvádí hru Ecce Homo Homolka inspirovanou známou komedií

Ecce Homo Homolka perexRodina Homolkových vyráží na výlet do přírody. Kromě ušlápnutého Ludvy (Jan Grundman), frustrované Heduš (Natálie Řehořová) a jejich dvojčat (Marek Frňka) a výletu účastní i babi (Nataša Bednářová/Lucie Valenová) a děd...


Divadlo

Kdo natropí nejvíce hloupostí?

Eva perexDivadlo Na Fidlovačce frčí letošní sezonu na „prvorepublikové“ vlně, a tak není divu, že přidalo na svůj repertoár vedle britské konverzačky z 20. let i oblíbenou českou retro komedii Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti

Film

Reportérka

repor 200Reportérka (2015)  je nová televizní minisérie České televize, která se od 1.února 2015 vysílala v České televizi na Čt1 vždy od 20 hodin. Tři díly daly nahlédnou do prostředí novinářské profese. Jednotlivé díly líčí pokaždé zajímavý příběh podle skute...