Městské divadlo Brno oslaví Velikonoce hudbou

Městské divadlo Brno oslaví Velikonoce hudbou

Tisk

Velikonocni koncert200Proslulé pěvecké hvězdy, věhlasní hudebníci, monumentální orchestr i vynikající pěvecký sbor – to vše dohromady vytváří jedinečný Velikonoční koncert, který pro diváky připravuje Městské divadlo Brno.

 

 

Velikonoční čas je půvabný v tom, jak bravurním způsobem dokáže propojit křesťanské i pohanské tradice skloubené v jednom případě se zmrtvýchvstáním Ježíše Krista a v případě druhém s bezstarostným vítáním jara. V rámci daného koncertu ten první, duchovní aspekt představuje Stabat Mater výtečného velšského skladatele Karla Jenkinse, jenž je také například autorem projektu Adiemus. Skladba z roku 2008 má dvě charakteristické polohy – klasickou a etnickou. Tu druhou budou na koncertu reprezentovat obzvláště zpěvačka Iva Bittová, která patří mezi globální autorské osobnosti avantgardní hudby a koncertuje po celém světě, a Ondřej Vaníček s magickou flétnou shakuhachi, v němž zájem o tento nástroj a celou jeho filozofii zažehla již ve studentských letech formou ozvěn jeho zvuku ve skladbách soudobých japonských skladatelů flétnistka Clara Nováková. Svým zpěvem program obohatí i mezinárodně uznávaná mezzosopranistka Markéta Cukrová, která je ojedinělým úkazem na české scéně vokální hudby a pro svou neobyčejnou všestrannost a cit pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století.

Dvě skladby Zdenka Merty Klaunovo jarní odpoledne a Over the Horizon (Concerto for Nine Fingers) patří z nastíněného úhlu pohledu spíše ke světským radostem či starým slovanským zvykům vyprovázení Morany a vítání její sestry Vesny. Obě kompozice vznikly v roce 2021 a uslyšíte je nejen v podání samotného autora, respektovaného skladatele, klavíristy a producenta hudebního divadla Zdenka Merty, ale také v provedení hvězdné dvanáctileté klavíristky, žákyně ZUŠ Ilji Hurníka v Praze Kláry Gibišové, která je držitelkou mnoha cen z dětských klavírních soutěží a byla hostem Pražského jara 2022, i nekonvenčního hobojisty Viléma Veverky, jenž patří k nejlepším evropským instrumentalistům, který nahrál a v českých premiérách provedl celou řadu náročných skladeb 2. poloviny 20. století.

V programu koncertu bude účinkovat též smíšený pěvecký sbor Ars Brunensis a početný orchestr Městského divadla Brno pod vedením zkušeného sbormistra a šéfdirigenta Dana Kalouska.

Slavnostní Velikonoční koncert, který režijně zaštiťuje Igor Ondříček, se uskuteční pouze ve dvou unikátních uvedeních, a to sice v pátek 7. dubna a v sobotu 8. dubna 2023 na Hudební scéně Městského divadla Brno.

Velikonocni koncert

Vstupenky jsou již v prodeji v pokladnách MdB na Lidické ulici 16 nebo online na webu www.mdb.cz.


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

LukeUp: “Nabídnutou příležitost si chci prostě užít a budu rád, když v tom nebudu sám”

lukas 200Dalším, kdo si 15. srpna odbude na parníku Tyrš svou hudební premiéru, bude mladý DJ jménem LukeUp, jehož charakterizují dobrý vkus, přehnaná skromnost a absolutní oddanost poctivé trancové muzice. O tom všem se ostatně můžete přesvědčit v rozhovoru, ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Vydejme se s Hurvínkem mezi osly

hurvinek mezi osly 200Děti mají docela dlouhé vánoční prázdniny, během kterých asi moc na školu myslet nebudou. Některé z nich si, stejně jako Hurvínek, možná říkají: „Škola???!!! Brrrr!!!“ Ale co se s nimi zajít podívat do div...


Literatura

Jakub Malovaný: Posedlost rozhovory vyústila v knihu

rozhovory jakub malovanyJméno Jakuba Malovaného většině z vás v tuto chvíli pravděpodobně nic neříká. Měli byste to napravit, obzvlášť pokud jste fandy Tří sester, Daniela Landy, Richarda Krajča nebo t...

Divadlo

Premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl s úspěchem Divadelní spolek Kroměříž

nekorekt pravidla200První letošní premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl v pondělí 27. února ve vyprodaném sále Klubu Starý pivovar Divadelní spolek Kroměříž. Komorní inscenace, kterou režíroval Ladislav „Láry“ Kolář na motivy hry Mika Bartletta,...

Film

Toy Story 3 poučí malé i velké

toy-story-3-200Toy Story 3: Příběh hraček (2010) je na první pohled zábavná oddechová komedie pro děti, ale nejde v ní jen o to. Dobře vychytaný scénář a zápletka, která místy připomíná spíš drama, dokáže poučit nejen malé dítě, ale i leckterého dospělého.

...