Městské divadlo Brno oslaví Velikonoce hudbou

Městské divadlo Brno oslaví Velikonoce hudbou

Tisk

Velikonocni koncert200Proslulé pěvecké hvězdy, věhlasní hudebníci, monumentální orchestr i vynikající pěvecký sbor – to vše dohromady vytváří jedinečný Velikonoční koncert, který pro diváky připravuje Městské divadlo Brno.

 

 

Velikonoční čas je půvabný v tom, jak bravurním způsobem dokáže propojit křesťanské i pohanské tradice skloubené v jednom případě se zmrtvýchvstáním Ježíše Krista a v případě druhém s bezstarostným vítáním jara. V rámci daného koncertu ten první, duchovní aspekt představuje Stabat Mater výtečného velšského skladatele Karla Jenkinse, jenž je také například autorem projektu Adiemus. Skladba z roku 2008 má dvě charakteristické polohy – klasickou a etnickou. Tu druhou budou na koncertu reprezentovat obzvláště zpěvačka Iva Bittová, která patří mezi globální autorské osobnosti avantgardní hudby a koncertuje po celém světě, a Ondřej Vaníček s magickou flétnou shakuhachi, v němž zájem o tento nástroj a celou jeho filozofii zažehla již ve studentských letech formou ozvěn jeho zvuku ve skladbách soudobých japonských skladatelů flétnistka Clara Nováková. Svým zpěvem program obohatí i mezinárodně uznávaná mezzosopranistka Markéta Cukrová, která je ojedinělým úkazem na české scéně vokální hudby a pro svou neobyčejnou všestrannost a cit pro styl je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století.

Dvě skladby Zdenka Merty Klaunovo jarní odpoledne a Over the Horizon (Concerto for Nine Fingers) patří z nastíněného úhlu pohledu spíše ke světským radostem či starým slovanským zvykům vyprovázení Morany a vítání její sestry Vesny. Obě kompozice vznikly v roce 2021 a uslyšíte je nejen v podání samotného autora, respektovaného skladatele, klavíristy a producenta hudebního divadla Zdenka Merty, ale také v provedení hvězdné dvanáctileté klavíristky, žákyně ZUŠ Ilji Hurníka v Praze Kláry Gibišové, která je držitelkou mnoha cen z dětských klavírních soutěží a byla hostem Pražského jara 2022, i nekonvenčního hobojisty Viléma Veverky, jenž patří k nejlepším evropským instrumentalistům, který nahrál a v českých premiérách provedl celou řadu náročných skladeb 2. poloviny 20. století.

V programu koncertu bude účinkovat též smíšený pěvecký sbor Ars Brunensis a početný orchestr Městského divadla Brno pod vedením zkušeného sbormistra a šéfdirigenta Dana Kalouska.

Slavnostní Velikonoční koncert, který režijně zaštiťuje Igor Ondříček, se uskuteční pouze ve dvou unikátních uvedeních, a to sice v pátek 7. dubna a v sobotu 8. dubna 2023 na Hudební scéně Městského divadla Brno.

Velikonocni koncert

Vstupenky jsou již v prodeji v pokladnách MdB na Lidické ulici 16 nebo online na webu www.mdb.cz.


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Transformace Daniela Landy. Kouzelník Žito maluje čáry a věci se dějí.

LandaZpěvák, skladatel, scénárista, producent... Daniel Landa je navenek úspěšným mužem, v jehož práci se snoubí mnoho uměleckých profesí tvořících harmonický celek. Výsledkem je spousta písničkových hitů, několik ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Ženy na pokraji nervového zhroucení: Nový muzikál v divadle JAMU, na scéně v Orlí ulici, v Brně

zeny na pokraji 200Divadelní fakulta Janáčkovy akademie v Brně má vlastní muzikálovou scénu, kterou jim může kdekdo závidět. Na představení si mohou studenti vyzkoušet před publikem své dovednosti, pedagogové úspěšnost svého vedení, no je to prostě t...


Literatura

Dračí zuby odhalí dinosaury na Divokém západě

Dračí zuby, perexČtení o dračích zubech bych očekávala ve světě plném fantazie. Ale na Divokém západě? Mezi kovboji a indiány? Tak na tuhle knihu od Michaela Crichtona jsem vážně zvědavá. Obzvlášť, když se tu prolíná fikce s realitou.

Divadlo

Elita národa včera, dnes a zítra
ElityDoba se mění, ale lidé zůstávají stejní. Tento sociální jev má svou kladnou i zápornou stránku. Jestliže se ale v postkomunistických zemích objevují na vysokých společenských pozicích osoby spjaté s nechvalnou činností pro minulý režim, je tento úkaz silně...

Film

Jarní smršť České televize: Hraná tvorba

jarni smrst200Zatímco se programová jarní nabídka letošního roku nesla na populární vlně kriminálních a detektivních příběhů, v roce 2017 budou tyto oblíbené žánry doznívat a na jaře se do popředí dostane retrospektiva. Diváci se tak skrze své televizní o...