Letní Grébovka s Divadlem MA v srpnu láká na 20 divadelních večerů pod širým nebem

Letní Grébovka s Divadlem MA v srpnu láká na 20 divadelních večerů pod širým nebem

Tisk

letni grebovka 200Dvacet romantických večerů pod širou letní oblohou v půvabném prostředí evokujícím italský Řím… tyto a spoustu dalších výjimečných zážitků slibuje v druhé půli prázdnin Letní Grébovka s Divadlem MA. Oblíbený projekt komorní divadelní scény sídlící na adrese Žitná 41 v Praze se již čtvrtým rokem chystá mezi 31. červencem a 25. srpnem usadit v prostředí novorenesanční grotty v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech, aby stálé i právě kolemjdoucí diváky potěšil známými inscenacemi ze svého repertoáru i jednou premiérou.

Milovníci letního divadla si tak letos užijí zbrusu novou činohru Don Giovanni: Génius či zločinec?, loňskou premiéru Lásky hry osudné bratří Čapků ve stylu commedia dell'arte, představení Adresát neznámý s bohatou festivalovou historií, originální absurdní komedii Polyfonie.Čechov.cz, divácky úspěšnou anglickou psychologickou detektivku Zakopaný pes, autorské hudebně-dramatické představení Gramofon oceněné v zahraničí a populární stálici v repertoáru, non-verbální drama Buenos Aires, vystupte!. Poslední dva tituly jsou rovněž vhodné pro expaty.

„Fascinuje mě, s jakým nadšením Městská část Praha 2 s Nadací život umělce, ale i Pražané, expati a dokonce i turisté podporují náš projekt Letní Grébovka s Divadlem MA! V emocionální odezvě je cítit, že se podařilo vymyslet a vybudovat skvělý počin ve snad nejkrásnějším možném prostoru – novorenesanční architektonické památce grottě, která připomíná antickou scénu a odkazuje ke slavným starořeckým divadelním začátkům. Grotta má bezpochyby génius loci. Možná proto stačil jen nápad, že právě zde budeme hrát v létě divadlo, a pak se začalo vše dařit samo! Už počtvrté se všichni moc těšíme na unikátní atmosféru a uděláme všechno pro opravdu velký divácký zážitek!,“ říká Marianna Arzumanová, umělecká ředitelka, režisérka a producentka Divadla MA.

Letní Grébovka1

Don Giovanni: Génius či zločinec? Tento název vtiskla autorka Marianna Arzumanová první ze sedmi uváděných her, která zažije na Letní Grébovce s Divadlem MA svou premiéru. Postavu archetypálního svůdníka Dona Giovanniho vykreslovala napříč stoletími celá řada vynikajících umělců včetně Moliéra, Puškina nebo Mozarta. Inscenace Divadla MA vychází především z Puškinových děl „Kamenný host“ a „Mozart a Salieri“, a z veršované hry Davida Samueljova „Starý Don Juan“ v au-torském překladu Milana Dvořáka. Tak mistrně, jak Mozart dokáže skládat a Puškin psát, umí Don Giovanni milovat. Zbrusu novou inscenaci v grottě, která v lecčems připomíná fasádu Stavovského divadla, si budou moci návštěvníci vychutnat v týdnu od 7. do 11. srpna.

Letní divadlo otevře vůbec první a stále oblíbená inscenace Divadla MA, Buenos Aires, vystupte!, která rychle odstartovala úspěch souboru. Hra je non-verbální, a proto přátelská i k expatům a za-hraničním turistům. Jaké to je opustit rodnou zemi a emigrovat? Hra nabízí příběhy silných a odváž-ných lidí, kteří dokázali ze dne na den změnit svůj život, všechno opustit a podstoupit dlouhou cestu s nejasným koncem. Na diváky čeká pouť napříč dějinami, kulturami a národnostmi s hudbou v mistrovském podání Jevgenije Kissina či z pera Astora Piazzoly. Hrát se bude 31. července a 1. srpna.

Letní Grébovka 2 Buenos Aires

Je až k smíchu, absurdní, jak se lidé navzájem neposlouchají. Od první chemické reakce mezi part-nery, přes první nevěru, a dokonce ani po smrti si nerozumí. Čechov je nemilosrdný a takové lidské polyfonii se směje. Je nepřekonatelným psychologem a nadčasovým autorem. Polyfonie.Čechov.cz obsahuje známé Čechovovy jednoaktovky i přeložené méně známé povídky. Letní Grébovka ji zažije ve dnech 2. a 3. srpna.

Letní Grébovka3 Polyfonie.Čechov

Gramofon spojuje činohru, hudební a nonverbální divadlo a vypovídá o skutečném příběhu vztahu mezi židovskou vězeňkyní koncentračního tábora a německým dozorcem. Do nelehce vyprávěné látky je vetkána veselá dětská pohádka o jidiš, kterou hlavní hrdinka nepřestává v myšlenkách vy-právět dítěti, od nějž byla odloučena. Pohádka o kouzelných hebrejských písmenkách ze starého gramofonu a síle a moudrosti v nich obsažené, ztělesňuje myšlenku svobody lidské mysli v jejím nejvyšším projevu. Všechny písně zpívané v jidiš, zazní v doprovodu hudebního tria, představení proběhne v anglickém znění, a to 4. srpna.

Letní Grébovka4 Gramophone

Úspěšnou premiérou byla na loňském letním divadle uvedena jednoaktová hra bratří Čapků Lásky hra osudná. Je ohňostrojem pohybu, zpěvu a pestrobarevných charakterů, příběhem s mnoha od-bočkami, ve kterém se soupeří o lásku krásné Isabelly. Co se ale skrývá za barevnými maskami? Snad odpovědi na otázky: Proč jste sem dnes přišli? A proč před vámi hrajeme? Jednoaktová hra bratří Čapků, inspirovaná commedií dell’arte, se stává v podání souboru Divadla MA také sebeironickou zpovědí umělců. Dávají divákům nahlédnout za oponu, aby si zblízka prohlédli kulisy despotického světa, v němž jsou všichni jen nahraditelnou postavou. Svůj úspěch si inscenace možná zopakuje v prostranství grotty v týdnu od 14. do 18. srpna.

Letní Grébovka Lasky hra osudna

Zakopaný pes je psychologická detektivka z prostředí anglické šlechtické společnosti. Všechny postavy jsou členy rodiny a zároveň společníky jedné firmy. Na první pohled to může vypadat jako kroužek milujících se lidí, ale během 75 minut tato představa před očima diváka mizí a během neočekávaného, náhodného domácího vyšetřování se zjišťují strašlivé detaily. Ty by se nikdy neodhalily, kdyby se konverzace vedla byť jen trošičku jinak a pes zůstal zakopaný… Jak celá zápletka do-padne, se diváci budou moci dozvědět 21., 22. a 25. srpna.

Letní Grébovka Zakopany pes

Silný příběh o přátelství i o tom, jak mocná dokáže být víra v pokřivenou ideologii, to je Adresát neznámý. Inscenace podle novely ve formě dopisů mezi dvěma blízkými přáteli, americkým obchodníkem s uměním a jeho někdejším společníkem, který se z USA vrací do meziválečného Německa, je protkána řadou peripetií. Příběh je nadčasovým varováním před rasismem, nacionalismem a nesnášenlivostí obecně, aktuálními i v této době a bude jej možné zhlédnout 23. a 24. srpna.

Letní Grébovka Adresat neznamy

Herecké obsazení:

Eliška Nezvalová, Ondřej Král, Petr Kolman, Jan Hanny Firla, Jiří Valeš, Igor Šebo, Karolína Krausová, Johana Kyselková, Jiří Krejčí, Janusz Hummel, Pavlína Kročová, Ondřej Kohoutek, Soňa Beaumont, Tereza Slánská, Eva Alner Jízdná, Štefan Radačovský, Jaroslav Tůma, Dana Obermajerová, Veronika Wunsch, Pavlo Maykut, Petr Studený a Ernest Alner

PROGRAM Letní Grébovky s Divadlem MA

Po 31.07. 20:00 Buenos Aires, vystupte!
Út 01.08. 20:00 Buenos Aires, vystupte!
St 02.08. 20:00 Polyfonie.Čechov.cz
Čt 03.08. 20:00 Polyfonie.Čechov.cz
Pá 04.08. 20:00 Gramofon – english
Po 07.08. 20:00 Don Giovanni: Génius, či zločinec? - premiéra
Út 08.08. 20:00 Don Giovanni: Génius, či zločinec?
St 09.08. 20:00 Don Giovanni: Génius, či zločinec?
Čt 10.08. 20:00 Don Giovanni: Génius, či zločinec?
Pá 11.08. 20:00 Don Giovanni: Génius, či zločinec?
Po 14.08. 20:00 Lásky hra osudná
Út 15.08. 20:00 Lásky hra osudná
St 16.08. 20:00 Lásky hra osudná
Pá 18.08. 20:00 Lásky hra osudná
Po 21.08. 20:00 Zakopaný pes
Út 22.08. 20:00 Zakopaný pes
St 23.08. 20:00 Adresát neznámý
Čt 24.08. 20:00 Adresát neznámý
Pá 25.08. 20:00 Zakopaný pes

Vstupenky v různých cenových kategoriích je možné zakoupit v předprodeji v síti GoOut. Hraje se ve všední dny vždy od 20 hodin. Umělecký patronát nad událostí drží celosvětově uznávaný klavírista Jevgenij Kissin, rezident Prahy 2 a patron Divadla MA, projekt se uskuteční s podporou Městské části Prahy 2 a Nadací život umělce.

Zdroj foto: Dimitri Goreloff, Jiří Akir, Martin J. Polák, Sebastian_Vošvrda

Více informací:

web: http://divadloma.cz
facebook: https://www.facebook.com/divadloMariannyArzumanove
instagram: https://www.instagram.com/divadlo.marianny.arzumanove/
linked in: https://cz.linkedin.com/company/divadlo-marianny-arzumanov%C3%A9-z-s


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Děti si tancem osvojí koordinaci těla, získají fyzickou kondici, učí se pracovat ve skupině, a hlavně nesedí doma u počítače nebo televize.“

mezinarodni centrum tance 200Přečtěte si rozhovor s Kristýnou Kronovetrovou, jednatelkou a vedoucí produkce Mezinárodního centra tance a Tanečního centra Praha. Zjistíte v něm, jak se dostala do tanečního světa, v čem tkví výhody tance a n...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Hledá se vrah

posledni vikend 200V české premiéře se ve Východočeském divadle v Pardubicích představila detektivní hra Agathy Christie Poslední víkend.

...

Literatura

Ateliér života Vladimíra Kafky: Místo k životu

atelier zivota perexNemohlo být lepšího názvu pro tuto knihu, kterou čteme s vědomím, že brzy tomu už bude rok, co tu s námi Vladimír Kafka není. Chybí svým klientům, svým čtenářům, ale nejvíc své rodině a své ženě. Právě ta se chopila úkolu a p...

Divadlo

Vinohradská inscenace Já třeba zabít Sekala se podobá šílené realitě dnešního světa

sekal 200Velké téma, které vymyslel špičkový scenárista a které se dočkalo adekvátní divadelní adaptace na velkém jevišti, se odehrává ve skvělé režii Pavla Kheka. Tak hodnotím jednu z posledních inscenací Je třeba zabít Sekala v Divadle na Vinohradech. Syrové ...

Film

Velký: Hanks se stal přes noc dospělým s duší dítěte

velky tom hanksTom Hanks natáčí filmy už vážně dlouho. V rodinné komedii Velký (1988) je ještě v kůži naivního mládence a jen těžko by se hodil na něco jiného. Nejistý a trošku zmatený kukuč nemá hlavní hrdina náhodo...