Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Tisk

Peskova divadlo perexEliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Když se Eliška Otýlie ujme a rozhodne se jí pomoct, nejdřív si myslí, že z dívky herečka nikdy nebude. V Otýlii se však ukrývá obrovský talent, a tak se brzy stane jednou z nejuznávanějších hereckých osobností. Zatímco Otýlie září, Eliščina kariéra postupně upadá a zdá se, že bude muset o své místo na slunci svést boj se svou vlastní studentkou.

První divadelní premiéra v nově otevřeném Tvůrčím domě Elišky Peškové

Autorem inscenace Pešková vyprávějící o dvou talentovaných a oblíbených herečkách je Josef Kačmarčík, který se ujal i režie. Premiéra proběhla 26. 10. 2023 a nekonala se tradičně ve Švandově divadle, ale v nedávno otevřeném Tvůrčím domě Elišky Peškové (www.tvurcidum.cz), který je prostorem určeným pro amatérské umění, kreativní vzdělávání a sousedská setkání.

Umění, přátelství a rivalita

Hořká komedie se zaměřuje na vztah hereček, na jehož pozadí se odehrávají velké společenské změny, které výrazně zasáhnou i do českého divadelnictví. Postavení uznávané učitelky a nepříliš šikovné žačky se rychle mění: protože se ukáže, že Otýlie má na to, aby byla herečkou, stanou se z žen přítelkyně a kolegyně. Při společné práci se pak projeví, že každá z nich má k herectví jiný přístup. Eliška bez debaty a dlouhé přípravy zahraje všechno, co jí přidělí, Otýlie potřebuje dostatek času na to, aby postavu, kterou má hrát, pochopila a vcítila se do ní.

No a když se k tomu přidá fakt, že Otýlii všichni chválí a obdivují a Eliščina sláva mizí, je jasné, že mezi nimi musí zákonitě dojít ke střetu. Obě bojují za to, v co věří, obě milují herectví a obě udělají všechno pro to, aby zářily na jevišti. Obě se těší z rozvoje českého divadla, obě se touží dostat do divadla Národního, které snad brzo vznikne… avšak svého cíle dosáhne jen jedna z nich.

O herectví vážně i s nadsázkou

Ve hře se prolínají vážné okamžiky s těmi komediálními. Díky tomu je příběh skvěle vyvážený, takže pobaví, poučí i dojme. Obě hrdinky jsou vykresleny velmi realisticky, a tak můžete sledovat nejen jejich triumfy, ale také jejich slabosti a selhání. Vývoj vztahu je dynamický a zábavný, změna poměrů v českém divadelním prostředí strhující a scéna tvořená kosmetickým stolkem a věšákem na šaty jednoduchá a promyšlená zároveň. Závěr hry jen potvrzuje propracovanost příběhového konceptu a umožňuje oběma ženám nalézt smíření i sílu na další cestu. A když k tomu přičtete skvělé herecké výkony, je jasné, že Pešková je jednou z těch divadelních her, které byste si neměli nechat ujít.

Peskova divadlo

PEŠKOVÁ
Autor a režie: Josef Kačmarčík
Dramaturgie: Vojtěch Nejedlý
Žánr: hořká komedie
Výprava: Linda Holubová
Hudba: Čeněk Vaculík
Produkce: Karolína Hanzlová
Hrají: Miroslava Pleštilová, Iveta Hlubučková
Uvádí: Švandovo divadlo
Premiéra: 26. 10. 2023
Délka představení: 1 hod 20 min bez přestávky

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: www.svandovodivadlo.cz/inscenace/885/peskova


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Děti si tancem osvojí koordinaci těla, získají fyzickou kondici, učí se pracovat ve skupině, a hlavně nesedí doma u počítače nebo televize.“

mezinarodni centrum tance 200Přečtěte si rozhovor s Kristýnou Kronovetrovou, jednatelkou a vedoucí produkce Mezinárodního centra tance a Tanečního centra Praha. Zjistíte v něm, jak se dostala do tanečního světa, v čem tkví výhody tance a n...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Městská divadla pražská: šest ze sedmi premiér bude českých

divadlo rokoko abc shirley valentineCelkem sedm premiér chystají v divadelní sezoně 2012/2013 Městská divadla pražská. Až na jednu výjimku to budou české premiéry. Městská divadla pražská nabídnou divákům v nové s...


Literatura

Sochař duší – druhý případ restaurátorky Valentiny Saviové

altValentina Saviová, se kterou jsme řešili už Vasalisův paradox, je stálou členkou nadace Eliase Sterna, která odhaluje umělecké podvrhy. Mladá žena se opět dostane do víru událostí, v kterých jde o krk.

...

Divadlo

Třeskutá komedie podle hry Carla Goldoniho Sluha dvou pánů s písněmi Granta Oldinga

Sam na dva sefy200Když v roce 2011 umělecký ředitel londýnského National Theatre Nicholas Hytner zvažoval, že jeho divadlo mezi záplavou vážných dramat potřebuje nasadit výrazný komediální titul, navrhl jeden z jeho dramaturgů prověřenou klasik...

Film

Rytíři nebes
ImageFilm Rytíři nebes, který u nás nevyvolal téměř žádné reakce, je povedeným válečným filmem na pomezí dramatu, komedie a romance, který vypráví skutečný příběh několika amerických letců, kteří odjeli bojovat proti Němcům do...