Příběh Anny Kareniny je všeobecně známý. Jak jej pojalo pražské Švandovo divadlo?

Příběh Anny Kareniny je všeobecně známý. Jak jej pojalo pražské Švandovo divadlo?

Tisk

Anna Karenina perexAnna Karenina (Hana Briešťanská) je počestnou manželkou a matkou. To se změní, když potká důstojníka Vronského (Mark Kristián Hochman), do kterého se bláznivě zamiluje. Její city jsou tak silné, že je odhodlaná opustit rodinu, ztratit pohodlné a zároveň svazující společenské postavení a snášet opovržení ze strany bývalých přátel.

 

Její rozhodnutí jí ale štěstí nepřinese. Přichází o syna (Viktor Sekanina/ Štěpán Uhlíř) a ani průběh vztahu s Vronským není takový, jaký si jej představovala. Namísto nového začátku přichází deziluze z opakujících se partnerských vzorců a mělkosti štěstí, které poskytuje zaslepená honba za romantickými ideály. Zatímco Anna řeší své vztahové dilema, Konstantin Levin (Jakub Tvrdík) miluje, obává se o budoucnost svého národa a neustále přemítá o smrti, i když je plný sil a na dosah má vytoužené štěstí.

Moderní pojetí klasiky

Režisér Martin Františák, který pro pražské Švandovo divadlo připravil divadelní adaptaci světoznámého románu Anna Karenina, se rozhodl pojmout tuto klasiku jako moderní realistické drama (nejen) o partnerských vztazích. Svým postavám projevuje dostatek pochopení, nesoudí je a dává jim prostor vyjádřit jejich postoje. Aby dramatický příběh trochu odlehčil, vsunul do něj několik vtipných a sarkastických situací.

Dva příběhy, dva hlavní hrdinové

Prolínání příběhů Levina a Anny skvěle funguje, avšak zatímco Levin je sympatickou postavou, jejíž cestu budete sledovat se zájmem, o Anně se to říct nedá. Jistě, ze začátku si vaše sympatie získá, avšak jak děj plyne, ze silné a upřímné ženy, která odsuzuje pokrytectví, se stává absolutně nevyrovnaná a pokrytecká osoba, která neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane. Poté začne obviňovat všechny kolem sebe, i když si za své neštěstí může pouze ona sama, což je dost otravné.

Anna Karenina 1

Její manžel (Kamil Halbich), ačkoliv ze začátku působil tvrdě a nepřístupně, se zas ukáže jako svědomitý, čestný a starostlivý člověk. Kromě něj si divákovou pozornost zaslouží i elegantní a veselá Kitty (Anežka Šťastná), rázná Dolly (Nataša Bednářová) a její přelétavý manžel Stiva (Jacob Erftemeijer) a samozřejmě zamilovaný Vronský, který zjišťuje, že učinit svou vyvolenou šťastnou je nadlidský úkol.

Silné emoce, elegance a vlak

Tato inscenace oslní fantastickými hereckými výkony. Hana Briešťanská exceluje v roli Anny a i když je tato postava většinu času nesnesitelná, její představitelka vás nadchne přirozeným a zároveň emotivním hereckým projevem. Dalo by se říct, že ona Annu nejenom hraje, ona se jí stavá. Ostatní za ní nezaostávají, a tak vás více než samotný příběh bude bavit sledovat herecké zrvárnění jednotlivých postav.

Anna Karenina 2

Úchvatná je také výprava, jejíž významnou součástí je práce se světlem. Bohatě využívaný je i motiv vlaku – některé scény se odehrávají ve vlakovém kupé a na pozadí se objevuje vagón podzemky. Podmanivou atmosféru ještě umocňují obří průhledné vrstvy plexiskla, zpoza kterých postavy sledují situace, jež se jich týkají a u nichž zároveň nejsou přítomné. Kostýmy jsou elegantní i moderní, díky čemuž pomáhají propojení nadčasového příběhu z minulosti do současnosti. Stejnou roli plní i hudba Aid Kida, který patří výrazným představitelům elektronické hudby u nás i v Evropě.

Anna Karenina-zdroj 3

Hra je zaměřená na vztahy plné vášně, rozpolcenosti a dalších silných citů. Ukazuje, že romantické poblouznění není všechno, že za řeči o morálce se dá snadno ukrýt pokrytectví a také postavení žen, které nemohou existovat jako nezávislé osobnosti, ale jen jako něčí manželky nebo milenky. Klade také otázky, na které není snadné odpovědět. Jak nás ovlivňují mravní normy společnosti? Je silnější láska mezi partnery nebo láska matky k dítěti? Jaký je rozdíl mezi sobectvím a nezávislostí? A existuje něco jako nárok na štěstí?

ANNA KARENINA
Autor knižní předlohy: Lev Nikolajevič Tolstoj
Adaptace a režie: Martin Františák
Dramaturgie: Marie Nováková
Žánr: drama
Asistent režie a inspice: Petra Štanclová
Hudba: Aid Kid (Ondřej Mikula)
Light design: Martin Špetlík
Produkce: Tereza Marková
Scénografie a kostýmy: Marek Cpin
Hrají: Jakub Tvrdík, Jan Grundman, Matěj Anděl, Hana Briešťanská, Kamil Halbich, Mark Kristián Hochman, Jacob Erftemeijer, Nataša Bednářová, Anežka Šťastná, Alena Štréblová, Jan Mansfeld, Miroslav Hruška, Anna Grundmanová, David Punčochář, Matěj Polák, Viktor Sekanina/Štěpán Uhlíř
Uvádí: Švandovo divadlo v Praze
Premiéra: 4. 11. 2023
Délka představení: 3 hod 5 min včetně přestávky

Hodnocení: 70 %

Zdroj foto: www.svandovodivadlo.cz/inscenace/783/anna-karenina/4853


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kultura pro mě znamená čtení v posteli a fascinaci lidskou tvořivostí

Radka perexŠéfredaktorka Kultury 21 Radka Mothejzíková toho stíhá opravdu hodně. Kromě civilního zaměstnání, má spoustu koníčků a svůj vlastní krámek v České Lípě. Obětavě se věnuje i vedení magazínu K21, což všichni maximálně oceňujeme. Možná vás bude zajímat,...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

masaryk stefanik 200Městské divadlo Zlín chtělo oslavit letošní významné výročí 100 let vzniku Československa originálně a velkolepě a také tak, aby se nejednalo o jednorázovou akci. Pustili se tedy do spolupráce s Divadlem Aréna Bratislava a za...


Literatura

Škyťák cvičí draka – drak cvičí se Škyťákem

sky 200S draky to není vůbec jednoduché, dělají si, co si zamanou, poslouchají jen tehdy, když se na ně řve. Tedy podle dlouholeté vikingské praxe. Jenže Škyťák Šelmovská Štika III., následník trůnu a naděje celého kmene Chlupatých Chuligánů...

Divadlo

KoresponDance 2012

KoresponDance 2012V Praze a Brně se letos uskuteční již 4. ročník Mezinárodního festivalu současného tance KoresponDance 2012. Zahajovací večer se koná dnes 27. listopadu v pražském Divadle Archa a...

Film

TERRY GILLIAM VZPOMÍNÁ A BAVÍ

Gilliameska perexRežiséra (a předtím také herce) Terryho Gilliama snad není třeba představovat. Začínal jako člen legendární komediální skupiny Monty Python, podílel se – nejdříve animovanými vsuvkami - na všech jejích televizních i filmových počinech...