Moravské divadlo Olomouc uvede v dubnové premiéře muzikálový evergreen Sugar

Moravské divadlo Olomouc uvede v dubnové premiéře muzikálový evergreen Sugar

Tisk

sugar200Sugar – to je světoznámý muzikál, který vznikl podle scénáře k legendární filmové komedii Někdo to rád horké. Co všechno se může stát, když si dva muzikanti hrají s gangstery na schovávanou. V pátek 12. dubna ji uvede v premiéře Moravské divadlo Olomouc.

 

Příběh o gangsterech, milionářích, dámském orchestru, rozkošné dívce Sugar a dvou muzikantech na útěku. Nesmrtelná komedie plná humoru je na českých a zahraničních jevištích oblíbeným titulem. Na velké scéně Moravského divadla Olomouc bude muzikál Sugar uveden po deseti letech v režii Marka Davida.

Kdo by si nevybavil příběh o dvou muzikantech na útěku, gangsterech a milionářích! Na den svatého Valentýna roku 1929 se dva muzikanti Joe a Jerry připletou gangsterům do cesty a musí rychle zmizet. Převlečení za ženské muzikantky se s dámskou kapelou vypraví hrát na Floridu, aby se ukryli před mafiány. V kapele s nimi hraje okouzlující zpěvačka a hráčka na ukulele jménem Sugar, do které se oba pánové v dámských šatech bezhlavě zamilují.

sugar foto 1

A obsazení hlavních rolích olomoucké inscenace? V roli Sugar to bude buď Andrea Gabrišová j. h., Lucie Kordová j. h. nebo Lucie Skácelíková, ale alternaci mají i dvě hlavní mužské postavy - Joea/Josefínu bude představovat Daniel Kfelíř a Jiří Daniel j. h., zatímco v roli Jerryho/Dafné se budou střídat Vojtěch Pačák a Tadeáš Hoza j. h. V roli Sira Osgooda to bude Jiří Přibyl nebo Petr Martínek, zatímco Sweet Sue ztvární Anna Moriová nebo Věra Veselská. V dalších rolích se představí Jindřich Suk, Martin Štolba, Radek Leszczynski, Jiří Horowitz, Radim Šimeček, Vendula Pumprlová, Kateřina Popová, Petr Mašek, Jan Vaculík, Jiří Kučera, Radan Hlubinka, Vendula Hlubková a Kateřina Lesczynksi.

Vedle zmíněného režiséra Marka Davida nelze nezmínit další tvůrce. Jsou to Jiří Josek (překlad), Vendula Holčáková (asistentka režie), Tomáš Hanák (hudební nastudování, dirigent), Marek Cpin (scéna a kostýmy), Filip Horn (light design) a Tono Ferroil a Anežka Knotková (choreografie).

Když na sklonku 50. let přišel režisér a scénárista Billy Wilder za slavným filmovým producentem Davidem Selznickem s námětem na scénář, který v sobě kombinuje žánr gangsterky a komedie, producent nápad rázně zamítl s tím, že tohle spojení „rozhodně nemůže fungovat“. Naštěstí Billy Wilder producenta neposlechl a natočil geniální nesmrtelnou hudební komedii Někdo to rád horké (1959). Film, kde mají hlavní role Marilyn Monroe, Tony Curtis a Jack Lemmon, proslul nespočtem komických situací, ale také závěrečnou větou: Nobody is perfect. (Nikdo není dokonalý.) Na základě tohoto úspěšného snímku vznikla divadelní muzikálová podoba z pera trojlístku scénáristy Petera Stonea, skladatele Julea Stynea a textaře Boba Merilla.

Historie světového evegreenu

Je pravda, že původní námět vychází ze scénáře Roberta Thoerena a Michaela Logana k francouzskému filmu Fanfáry lásky z roku 1935. Původní scénář k filmu Fanfáry lásky se nepodařilo dohledat, a tak Walter Mirisch našel kopii německého remaku z roku 1951, Fanfáry lásky. Koupil práva na tento scénář a Wilder s ním pracoval a vytvořil nový příběh. Oba filmy sledují příběh dvou hudebníků, kteří hledají práci, Wilder však vytvořil gangsterskou podzápletku, díky níž jsou hudebníci na útěku.

Muzikál byl poprvé uveden na Brodwayi v roce 1972 a stal se hitem divadelních scén po celém světě. Divadelní text Sugar (Někdo to rád horké) vznikl podle filmového scénáře B. Wildera a I. A. L. Diamonda k filmu Some like it hot – Někdo to rád horké, na námět R. Thorenena.

sugar foto 2

Billy Wilder o Marylin Monroe

Laskavě se o nesmrtelné Marylin Monroe zmiňuje režisér Billy Wilder, když ve svých vzpomínkách píše: „Velké tajemství Marilyn bylo v tom, že se dokázala divit - Proč se ti lidé na mě tak dívají? Mám snad na zádech nějakou tabulku? Co je na mě tak zvláštního? - Byl problém dostat ji na natáčení. Jednou mi sdělila, že nemohla najít studio. Nemohla najít studio, s nímž už měla deset let smlouvu! Ale měla kouzlo jako žádná jiná, byla geniální jako komička, s neuvěřitelným smyslem pro komický dialog i situaci. Dokázala vycítit, zda ta nebo ona scéna je pro film dobrá nebo špatná.

Ve filmu Někdo to rád horké přichází s ukulele k vlaku, kde stojí Lemmon a Curtis v ženských šatech. Obrátila se na mě a řekla - Billy, tady tě musí ještě něco napadnout, to přece nestačí, že se jen objevím, to přece není žádný výstup. - Celou noc jsem přemýšlel a opravdu jsem našel řešení. Ona prochází kolem vagónu a v té chvíli vychází z lokomotivy pára, přesně na ni. Byla šťastná, spokojená, protože to už byla správná vstupní scéna pro hvězdu jako ona. Protože ona byla hvězdou bez ohledu na to, že vedle ní byli tak výborní herci jako Jack Lemmon a Tony Curtis.“

sugar foto 3

Sugar

Libreto: Peter Stone
Podle scénáře k filmu „Někdo to rád horké" Billyho Wildera a I. A. L. Diamonda
Podle příběhu Roberta Thoerena
Hudba: Jule Styne
Texty písní: Bob Merrill
Premiéra: 12. 4. 2024

Zdroj foto: archiv MDO a Robert Rohál

https://moravskedivadlo.cz/cs/opera-a-opereta/inscenace/sugar 


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Václav Žmolík: Každé médium má své kouzlo

Václav Žmolík„Mikrofon je intimnější, v rádiu mám pocit kontaktu s jedním konkrétním posluchačem, ke kterému mluvím. Televize je pro mě zábavnější a inspirativnější. Díky obrazu a třeba i hudbě a výtvarným prvkům nabízí více možností,“ přiznává rozhlasový a televizní moderá...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Růžena Lysenková hrála hodně v televizi, ale velké role měla hlavně v divadle

lysenkova200Pamětníci a milovníci divadla si mohli všimnout, že letos 6. září to bylo deset let, co odešla ve věku 94 let vynikající herečka Růžena Lysenková. Naposledy si zahrála v roce 1997, a to v televizním filmu Čas jeřabin. A i když se objevila v řadě in...


Divadlo

V Tramtarii se tygrů nebojí

altV nezávislém olomouckém Divadle Tramtarie se 16. května konalo představení inscenace ...a za Tracym tygr. Jednalo se o předposlední podání této hry v sezóně, a nejen proto bylo vyprodáno.

 

...

Film

Dcera divočiny zve do kina

Dcera divočinyHelena žije idylický život. Má milujícího manžela, krásnou dcerku, domov, stabilní práci. Ale má i tajemství. Jako dítě vyrůstala v divočině, naprosto odříznutá od světa, vychovávána svým tvrdým otcem tak, aby byla schopná přežít i v nejd...