Návrat oblíbené magické muzikálové komedie
Banner

Návrat oblíbené magické muzikálové komedie

Tisk

Carodejky z Eastwicku 200Na začátku října uběhne 20 let od otevření Hudební scény. Názory mnohých škarohlídů, kteří v roce 2004 tvrdili, že Městské divadlo Brno po pár sezónách bude vlastnit nevyužitou zbytečnou budovu, se z dnešního pohledu zdají být již pouhými úsměvnými vzpomínkami. Brněnská muzikálová scéna se již natrvalo zapsala do (nejen) české divadelní mapy a na seznam premiér zde uvedených každý rok přibývají nové inscenace, ať už se jedná o premiéry původních titulů, nebo uvádění klasických muzikálů. V souvislosti s oslavami tohoto výročí jsme se rozhodli vrátit k muzikálu, na který mnozí diváci dodnes vzpomínají. Díky téměř 150 reprízám, které se odehrály od premiéry v roce 2007, si pod názvem Čarodějky z Eastwicku spousta lidí vybaví spíše než původní knihu nebo film právě tuto inscenaci, která Petru Štěpánovi přinesla prestižní Cenu Thálie za ztvárnění démonického Darryla Van Horna.

 

Americký spisovatel, básník, literární a umělecký kritik, držitel Pulitzerovy ceny John Updike vydal knihu Čarodějky z Eastwicku v roce 1984. V příběhu o třech hrdinkách žijících na konci 60. let ve fiktivním malém městečku, kde se naprosto vymykají obvyklému způsobu života, využil svou schopnost být výborným pozorovatelem života a mravů americké střední vrstvy. Ve svých románech se snažil „dát pozemskosti krásu, jež jí náleží“, a konkrétně čarodějky Sukie, Jane a Alexandru podrobil ironickému pohledu, kterým tehdy ožívající feministické hnutí silně problematizoval. Čtenář Updikovy knihy pochopí, proč autor o následném filmovém zpracování z roku 1987 prohlásil: „Film už jsem viděl, a když jsem přežil návaly vulgárnosti na začátku a ozvěny svých dialogů, uvykl jsem jeho roztěkané fantazii a zvláště jsem obdivoval růžové balonky a velmi živé žvýkání granátového jablka v epizodě, která nemá s mým románem nic společného… Čím méně se film podobal mé knize, tím lépe jsem se cítil. A něco z války mezi pohlavími se tam dostalo, i když úplně v jiné formě. Je to film, jaký bych nechtěl vidět dvakrát, ale vydržel jsem až do konce.“ Nutno podotknout, že práva na adaptaci studiu Warner Bros. poskytl a s faktem, že se film od jeho knihy zásadně liší, se i smířil, neboť „text knihy tu přece pořád je, ideální čtenář o něj může zavadit, vstoupit do něj, znovu ho oživit.“

Navzdory literátovu rozrušení je film režiséra George Millera úspěšným snímkem. Jen v Americe vydělal přes 60 milionů dolarů a ústřední čtveřice herců – Jack Nicholson, Cher, Susan Sarandon a Michelle Pfeiffer – se navěky zapsala do srdcí diváků této hororové sci-fi komedie. Pro poslední jmenovanou byl snímek prvním skutečným trhákem její další kariéry.

A právě tento film byl na seznamu, z něhož se rozhodl nejvýznamnější muzikálový producent Cameron Mackintosh vybrat vhodnou látku po svůj další muzikálový titul. Oslovil autorskou dvojici, textaře a libretistu Johna Dempseyho a hudebního skladatele Danu P. Rowea, aby si z nabídky titulů vybrali, a k producentově spokojenosti i autorům padl do oka právě titul Čarodějky z Eastwicku. Ten se tak zařadil na seznam Mackintoshových producentských úspěchů, na němž jsou např. Les Misérables (Bídníci), Kočky, Fantom opery, Miss Saigon, Mary Poppins či Hamilton.

A tak měl 18. července roku 2000 v londýnském Drury Lane Theatre premiéru nový muzikál, který zde zaznamenal na 500 repríz a získal i pět nominací ne Cenu Laurence Oliviera. Muzikálová adaptace Čarodějek z Eastwicku tedy pochází z filmového scénáře a rozvíjí příběh tří na začátku osamělých žen, které si díky svým nadpozemským silám přivolají tajemného Darryla Van Horna, jenž svou ďábelskou nekonformností otřese základy malého města doslova až od základů. Městské divadlo Brno bylo v roce 2007 teprve čtvrtým divadlem, kde se nový muzikál uváděl, a rázem se stal diváckým hitem, kritika jej označovala za „oslnivý“ a „sexy“ a „oslavu vášnivého života“. Vedle již zmiňované Ceny Thálie pro Petra Štěpána získala nominaci i Jitka Čvančarová za roli Sukie a mezi širšími nominacemi tohoto ročníku byli i Martin Havelka alternující ústřední mužskou postavu a Lenka Bartolšicová za roli Felicie. Diváci byli Čarodějkami ohromeni i proto, že zde ještě novotou vonící Hudební scéna naplno ukázala, co všechno je v jejích technologických možnostech. Když se tři hrdinky poprvé vznesly nad jeviště, nejednomu divákovi se nadšením tajil dech. Bazén se skutečnou vodou, violoncello hrající zcela samo a další dechberoucí triky jsou nedílnou součástí tohoto muzikálu, který je ovšem vedle mnohdy až kouzelnických prvků založen především na silném příběhu a velkolepé hudbě plné nezapomenutelných melodií. Čarodějky z Eastwicku byly zkrátka odměnou jak pro diváky, tak pro herecký soubor, který tak mohl nechat plně rozvinout svoje předpoklady pro velké muzikálové jeviště.

Návrat této inscenace v souvislosti s oslavami 20. výročí Hudební scény je tak dárkem pro publikum i pro interprety, kteří se někteří po sedmnácti letech vracejí k oblíbeným postavám. Nelze říci, že půjde o totožnou inscenaci, neboť na divadle je stěžejním prvkem herec a do obsazení přibyla spousta nových tváří, ale výchozí podmínky a inscenační tým zůstávají stejné. V režii Stanislava Moši se budou Čarodějky z Eastwicku znovu hrát v překladu Jiřího Joska, v choreografii Igora Barberiće, kostýmech Andrey Kučerové a scéně Jaroslava Milfajta. O hudební nastudování se tentokrát podělí dirigenti Dan Kalousek s Emou Javorovou. V roli Darryla Van Horna se diváci znovu mohou těšit na Petra Gazdíka nebo Petra Štěpána, roli Sukie s Radkou Coufalovou nově nastuduje Andrea Zelová, o roli Alexandry se podělí Ivana Vaňková se Svetlanou Janotovou a postavu Jane s Johanou Gazdíkovou bude hrát Tereza Navrátilová. V roli Felicie se vrátí Lenka Bartolšicová a přidají se k ní Lucie Bergerová nebo Viktória Matušovová, jejím manželem Clydem zůstanou Milan Němec nebo Igor Ondříček. Ke zcela novému obsazení muselo logicky dojít v případě mladého mileneckého páru, Michaela a Jennifer si zahrají Libor Matouš nebo Rastislav Širila nebo Jakub Mauer a Kristýna Daňhelová nebo Dagmar Křížová. U role Holčičky pokračujeme ve využívání talentovaných dětských herců vzešlých z Muzikálové školy, a tak se diváci mohou těšit na Karolínu Čtveráčkovou nebo Marii Juráčkovou. Pozorný divák najde i v početné company jména, která se do obsazení této muzikálové komedie vrátí po sedmnácti letech. Čarodějky z Eastwicku slibují být událostí nové, již 80. sezóny Městského divadla Brno. Slavnostní premiéry proběhnou na Hudební scéně 12. a 13. října 2024.

Carodejky z Eastwicku vizual

Více informací: www.mdb.cz


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Vincent a Sien. Příběh lásky slavného malíře a prostitutky

Kdo by neznal slavného malíře Vincenta van Gogha! Kromě svých slavných obrazů vešel ve známost také tím, že si uřízl ucho a rovněž i jeho smrt je opředena tajemstvím. Jeho osobní život nebyl nijak šťastný a tento geniální umělec byl, jak už to tak bývá, tak trochu podivín. Na ženy moc štěstí neměl, a tak se zamiloval do nešťastné prostitutky Sien Hoornik, která to taky rozhodně neměla jednoduché.

Tridsiaty ročník filmového festivalu v Sarajeve

V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Jana Boušková: „Nad osobní kontakt s publikem nic není.“

Bouskova 200Rozhovor s harfistkou světového formátu Janou Bouškovou, která je neúnavnou patronkou festivalu Klášterní hudební slavnosti. Letošní 15 ročník má od 27. června do 13. září na programu symbolických 15 koncertů.

...

Muzikant a básník všedního dne Karel Markytán má nové album a pokřtí jej ve Zlíně

Do světa harmonie, prosté krásy a působivého polohlasu nás může zavést aktuální album zlínského písničkáře Karla Markytána. I když ho mnozí znají jako člena legendární folk rockové skupiny AG Flek, tak i jeho druhé sólové album Je muzika! (před dvaadvaceti lety vyšlo první sólové album Konec sladkostí) je postaveno na kouzlu jeho písniček.

Z archivu...

Čtěte také...

Rodina Homolkových se vrací! Švandovo divadlo uvede současnou adaptaci kultovní filmové komedie

ecce homo 200Babi Homolková, děda Homolka, Heduš, Ludva i nezbedná dvojčata se vrací! Osmapadesát let od natočení slavného filmu Ecce homo Homolka Jaroslava Papouška se hašteřivá rodinka poprvé objeví na divadelní scéně. Inscenace Ecce homo Homolka v režii m...


Divadlo

Švandovo divadlo uvede poetickou komedii Happy End. Dlouholetý pár v ní ztvární Bohdana Pavlíková s Lubošem Veselým

Happy End 200Poetickou komedii Happy End zvoucí diváky na návštěvu bytu dlouholetých manželů uvede Švandovo divadlo v Praze. Režisérem a spoluautorem inscenace je Daniel Hrbek, ředitel smíchovské scény, premiéra se uskuteční 25. března ve Studiu Švandova di...

Film

Záhy začne další ročník Febiofestu

Febiofest JJ perex
Stejně jako v uplynulých letech se i letos pořádá v Praze FEBIOFEST. Tato filmová přehlídka, obohacená i soutěžními sekcemi, se měla původně uskutečnit na jaře, avšak kvůli epidemii covidu byla odložena.  Začíná v pátek ...