„Lákají nás spíše neznámí autoři“, říká majitel aukční síně Tomáš Hejtmánek

„Lákají nás spíše neznámí autoři“, říká majitel aukční síně Tomáš Hejtmánek

Tisk


hejtmanek perexV pražské galerii Arthouse Hejtmánek aktuálně probíhá výstava děl sochaře a malíře Milana Beránka. Podařilo se nám vyzpovídat majitele aukční síně, pana Tomáše Hejtmánka. Jaké byly začátky jeho kariéry a jaké lákadlo chystá pro zájemce ve své následující aukci?

 

 

Co Vás přimělo k tomu stát se akademickým malířem? Zajímal jste se o umění již od dětství?
Stát se malířem nebo sochařem bylo mým přáním už odmalička. Bylo to dáno i tím, že oba mí rodiče jsou výtvarníci. Dříve jsme bydleli v domě na Malé Straně a v přízemí měli rodiče ateliér. Když jsem přišel ze školy, tak jsem místo běhání po Petříně trávil většinu času v ateliéru s rodiči, kde jsem potkával hodně zajímavých lidí a výtvarníků a to mne možná ovlivnilo. Nakonec jsem šel na malířství a restaurátorství, i když sochařství obdivuji dodneška a mám mezi sochaři hodně vzorů. Teď jsem spíše galerista ale je pravda, že ve volných chvílích přemýšlím nad tím, že bych se rád do budoucna věnoval i své vlastní tvorbě – ať už malířské nebo sochařské, to zatím nevím(smích).

Aukční síň ARTHOUSE HEJTMÁNEK vznikla po 25 letech. Co Vám práce na této výstavbě dala a naopak vzala?
Když jsem skončil akademii, tak jsem tady jezdil s kolečkem, vozil beton a rekonstruoval. Později jsem pracoval jako restaurátor, byl jsem i v Německu, kde jsem pracoval s rodiči. Restaurovali jsme například stropy a když musíte pracovat každý den nad hlavou, tak je to poměrně náročné. Ale dala mi samozřejmě mnoho zajímavých kontaktů. A co mi vzala? Myslím, že mi snad nevzala nic (smích). Naopak.

hejtmanek 02 foto ivan kahun

„Mým velkým vzorem je Jaroslav Horejc, český sochař, kterého sbírám od svých patnácti let.“


Podle čeho si vybíráte umělce, kteří u Vás vystavují?
Naší první výstavou byla díla pana Horejce. To je moje srdcová záležitost. Koncepce našich výstav je taková, že bychom chtěli vystavovat zapomenuté, méně známé nebo neznámé autory. Pan Horejc byl neprávem zapomenut. S panem Beránkem jsem se seznámil na výstavě pana Horejce, bylo to takové osudové setkání. Považoval jsem za důležité pana Beránka vystavit. Byl hned druhý v pořadí, takže je to prozatím druhá výstava a doufám, že na to budeme později navazovat, ale lákají nás spíše neznámí autoři.

hejtmanek 02

Na konci listopadu chystáte aukci. Co byste nám o ní řekl?
Naše aukce se vyznačují tím, že nenabízíme pouze výtvarné umění, ale rovněž starožitnosti a design od známějších i méně známých autorů, takže tím se trochu odlišujeme od větší části aukčních domů. Předaukční výstava je v podstatě zařízený interiér včetně všech doplňků a věcí, které se používaly, takže to, co tady vidíte teď, je výstava pana Beránka. 6.ledna uklízíme a všechno se zde přemění na prostory pro předaukční výstavu. Máme zde samozřejmě už několik lákadel. Tím hlavním je obraz od ruského malíře Aivazovského, výjimečného autora, který je světově proslulý coby malíř moře. To je zatím naše nejlepší věc, kterou v aukci nabízíme a odpovídá tomu i vyvolávací cena 11 milionů Kč.

Na co byste nalákal naše kulturní čtenáře?
Aby se přišli podívat a nasáli tu atmosféru, kterou tady máme a nabízíme lidem. Výstava pana Beránka je to, čemu jsme se v posledních měsících velmi intenzivně věnovali a hned potom následuje předaukční výstava, kde se samozřejmě budou prolínat všechny různé styly a doby. Narozdíl od aktuálních 60.-80.let, budou na aukci věci od gothiky až po současné výtvarné umění. Myslím si, že lidé k nám chodí rádi nasát jen atmosféru toho domu, Budeme rádi, když k nám lidé budou chodit. Nemusí u nás nakupovat, stačí, když se jen přijdou podívat.

Www.arthousehejtmanek.cz

Zdroj fotografií: Ivan Kahún


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lou Fanánek Hagen: „Kostým Ringo Starra ve mně nevyvolává žádný nadšení, protože nemám rád Beatles“

altSkupina Tři sestry má nové kostýmy, své vlastní pivo a léto plné koncertů před sebou. Jak se ke všemu staví jejich zpěvák Lou Fanánek Hagen si můžete přečíst v tomto rozhovoru.  

 

...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

ROZHOVOR - MUZIKÁLOVÝ HEREC TOMÁŠ LÖBL

lobl200Jak vypadá běžný rok muzikálového herce a které inscenace v divadle Kalich má nejradši Tomáš Lobl?

...

Literatura

Zvláštní příběh, román z pera slovenské autorky

zvlastni pribeh200Slovenská autorka Katarína Gillerová svým nejnovějším románem nevstupuje na pole literatury poprvé. Naopak, Zvláštní příběh je podle všeho jejím dvanáctým románem a někteří tuto spisovatelku dokonce označují za „slovenskou Daniell...

Divadlo

Konečně je tady živé divadlo!

majitele klicu 200V Mahenově divadle v Brně se otevřelo hlediště po předlouhé době koronavirové pandemie. Na scéně divadla byla připravena docela vzácná inscenace Milana Kundery, Majitelé klíčů. Tímto spektáklem také začíná akce: Divadelní svět Brno...

Film

Největší padouch chce ukrást Měsíc

ja padouch 200Animovaná komedie Já padouch (2010) nás dostává do malovaného sousedství, plného rozkvetlých zahrad a dobrých lidí, kde v černém vysokém domě spřádá své plány jeden velký zločinec.

...